Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 7 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 66
  1. #11
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.11.2010
    Мнения
    220
    Абсолютно подкрепям Зуница! И в този ред на мисли, искам да изкажа моето лично мнение, относно хората които ще влезнат в управата на новата организация или съюз или както ще се нарича :Не съм съгласен хора които не са пчелари,да водят организацията!Визирам г-н Матеев,който се самопредложи да е един от
    управата ,която ще решава какво ще става и какво не.Недопустимо е защото 1-во:Такива хора няма как да познават проблемите на пчеларите и съответно да защитават интересите им, след като самите те не са пчелари.И 2-ро:Колкото и честни да са като хора,те ще защитават само техните интереси,пример:мнението на г-н Матеев за субсидиите.Нека г-н Матеев не ми се сърди,нищо лично,но не е редно.

  2. #12
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Петко, не те разбирам.
    Ако всички признаем, примерно, че дядо Страхил е най-добрия пчелар (50 години не му е умряло нито едно семейство и вади по 300кг мед от кошер), него ли трябва да назначим за Шеф?

    Всяка огранизация трябва да се ръководи от добри РЪКОВОДИТЕЛИ. Още по-добре ако са и добри професионалисти, но това е мноооого трудно и аз до сега почти не съм го виждал...

    Все едно да кажем, че само човек с пчеларско висше образование трябва да е ръководител...
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  3. #13
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.11.2010
    Мнения
    220
    Колега Корчев,какво не разбираш?Или просто защитаваш някой?Нямам в предвид,че трябва да се избере някой който е на 100 години и с това да доказва майсторлъка си в пчеларството, още по-малко някой от досегашните водачи.Не е нужно и да има пчеларско визше(що пък да не),но поне да е човек който е бил наистина пчелар.А за ръководителите-щом не е добър ще назначим друг!Мнението на Матеев за субсидиите не те ли кара да се замислиш?????????Как очакваш да защити интересите ти като пчелар,освен ако и ти имаш бизнес с пчели от неговия ранг?Аз лично не ИСКАМ субсидии,даже съм против тях,повечето от новите пчелари станаха такива само и единствено заради тези субсидии,те не са пчелари,само болести ще разпространяват в скоро време.Аз искам да има добра цена за продукцията която произвеждам,да НЕ ми тровят пчелите или ако стане такава беля, да бъде потърсена отговорност на виновния и да се вземат мерки да не страдат и други пчелари.Да имам право да си продавам стоката където си искам,съгласен съм,че трябва да има и контрол,но не монопол.Истинските пчелари не искат кой знае какво,не е трудно да се извоюват някакви права за тях.Ето затова искам в управата да бъдат пчелари.

  4. #14
    Автор
    Регистриран
    14.10.2010
    Мнения
    135
    Точно така, има огромна разлика между добър пчелар и добър ръководител!Ръководителят има управленски функцци, да умее да постигне целите на организацията.Дори съм убеден, че един добър мениджър(чужда дума, но според мен е подходяща, защото освен, че означава управлявам, също така означава успявам, справям се), който не е пчелар, би се справил по добре от отличен пчелар, който няма ръководни умения.Защото той не е сам, има така да се каже съветници, екип.Естествено, най добре е съчетанието на добър пчелар, познаващ бранша с отлични управленски способности.
    Ето ви и една еретична идея-наемането на един професионален мениджър, подкрепен от екип добри пчелари, би направил чудеса !
    Ама то нашите дебели пчеларски глави не увират !
    Надявам се г-н Матеев да вземе отношение по повдигнатата от мен тема в предния пост.
    "Българинът ще стане велик гражданин на света в деня, когато зареже най-долното си качество – винаги да гледа да мине тънко и да не си плати справедливо за това, което получава."
    Атанас Буров

  5. #15
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Ми че то и Ганчо е пчелар.....


    Идеята част от пчеларската общност да взема решенията, а избран измежду тях лидер да ги представя пред Министъра има една голяма пробойна - откъде човек може да е сигурен, че това което те двамата си говорят "на четири очи" е точно това което му е било предписано....

    Точно един пчелар (или човек в ситуация на конфликт на интереси) би имал свои виждания върху нещата (или воден от собствения си финансов интерес) и...... "едната ръка да не знае какво прави другата".


    Нека да дам пример със Наредбата за директни доставки.
    Тя е продукт на екип от хора (пчелари), които изготвят проекта, предоставят го на Ганчо ("началника" на екипа) и от там нататък тръгва по своя път.

    Когато се връща от Брюксел, обаче се оказва, че тя съвсем не е това което е било изготвено от групата. (отделете малко време за размисъл)

    Когато същите тези хора, изготвили проекта, започват да търсят отговорност със гаврата с труда им, вината за промените е хвърлена върху ЕС. От Брюксел обаче, отричат да са правили каквито и да било редакции.......


    Главния проблем винаги се е състоял във точно ЕЙ ТОВА, а не във някакви утопични представи в главите на "старците".



    По-добре е ГОВОРИТЕЛЯТ да си няма и най-малка представа от пчеларство и от неговите проблеми (без собствено мнение и финансов интерес), за да може да препредава решенията на хората които представлява ДОСЛОВНО ( като касетофон). Финансовия му интерес да е формиран изцяло от това доколко правилно успява да изрецитира желанията на пчеларите, а не от това което той "лично" ще може да отмъкне като пчелар, производител, преработвател, търговец или нещо друго
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  6. #16
    Почетен Автор
    Регистриран
    11.02.2011
    Мнения
    627
    Той scutellator го е казал идеално. Не виждам от тук нататък какво може да се коментира. Който не разбира за какво иде реч си е за негова сметка.

  7. #17
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от Лалов Виж публикацията
    Според мене субсидии трябва да има само за тези производители на мед, които прилагат индустриални методи и способи за производство. И които имат фирми с над 50 000 оборот, за да са регистрирани по ДДС. И които имат специализирани високохигиенични помещения, отговарящи на строгите изисквания за хранително-вкусовата промишленост. И които имат автоматизирани високопроизводителни линии за разпечатване, центрофужене, преработка и разфасовка на мед. И които имат поне по 2-3 хиляди пчелни семейства. И които сами са си износители на меда и т.н и т.н. Та именно на тези фирми себестойността на меда ще бъде много по-ниска отколкото на техните първобитни колеги с по 5-10 кошера."ЧИИ Е ТОЗИ КОМЕНТАР?
    Цитат Първоначално публикувано от Петко Станчев Виж публикацията
    Мнението на Матеев за субсидиите не те ли кара да се замислиш?????????
    Не искам да защитавам никого и ни най-малко да му адвокатствам, но се хващаме за едно исказване(мнение), което аз до сега не го бях срещал и незнам точно в какъв контекст е казано(изразено, написано)?!? Да, разбира се че ми звучи повече от обезпокоително!
    Но човека няма ли право да си промени мнението?

    http://pchelari.com/forum/showthread...4093#post34093

    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията

    Готов съм да подпиша декларация и да я връча лично на Министъра, че аз и моите роднини до девето коляно никога през живота си няма дори и да помислим да кандидатствуваме по някоя пчеларска програма, и по този начин няма да отклоним дори и един лев, който по презумпция се полага на самите пчелари. Нека Министъра да е наясно, че съм там в работната група не за пари, а за някакви по-висши идеали. Аз лично съм готов на такава жертва. Нека същото да го направят и другите участници в работната група, пък тогава вече наистина да се вслушаме в техните мнения и да сме сигурни, че те са безпристрастни и лишени от всякакъв личен икономически интерес.

    Да знаете, че това ще го предложа. И ако всички се навият, ще го направя и аз. Ако не - веднага ще разберем кой до момента е лапал парички и в момента присъствува в групата с цел да си осигури и бъдещите лапания.

  8. #18
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Искам правилно да бъда разбран, но у нас в БГ сме царе да даваме акъл. Ако някой будала обаче се заеме да направи нещо за благополучието на другите моментално започват едни съмнения, едни подозрения, че не са му чисти помислите. Я някой видео клип ще изкарат, я ще се пусне слух за сестра ти, пък ако и това не мине, ще те изкарат че си сключил сделка с рогатия. В същото време, ще продадем идеите и морала си за жълти стотинки. Всичко това съм го изпитвал на гърба си и съм стигнал до извода, че ние пчеларите съвсем заслужено сме в девета глуха и никой за нищо не ни бръсне. Имал съм нещастието директно да се сблъскам със състоянието на пчеларството и неговото управление. Бях неприятно изненадан колко зле стоят нещата. Очакванията ми бяха доста по-оптимистични. Много хора ми повярваха, но в болшинството имаше достатъчно съмнения, за да се замисля дали си струва да си съсипвам здравето и да пилея семейния бюджет за да се опитвам да помогна. Е не съм мазохист. Сега някой друг си е сложил главата в торбата и историята започва да се повтаря. Явно на пчеларя му е много приятно да го яздят. А дано бъда опроверган, но се съмнявам. Причините са, че лидера на организацията трябва да е силна фигура, на която всички трябва да дадат достатъчен кредит на доверие. Трябва да е млад амбициозен и енергичен човек и същевременно да е добър менажер. Сами се замислете имаме ли на разположение такава личност.(ще се застраховам предварително, аз не ставам за тази работа, даже не мога да се нарека и пчелар) Външният мениджмънт може да е решение, но не мисля, че е реално приложимо. Когато се отстояват интереси то те трябва да се защитават и то достатъчно аргументирано, като често се налага да се използват дори и научни познания, нещо което външният менажер няма да притежава, а често ще се налага да се вземат решения на момента. Позицията, която е възприело болшинството е "вие правете, ние ще видим дали ще застанем зад вас" Резултатите от това са видни днес. Кухи организации, малко организирани по места пчелари, а там където ги има пчеларското дружество по-скоро прилича на пенсионерски клуб отколкото на пчеларско дружество. Младите не им се занимава, защото им е широко около врата, пък и по-възрастните не гледат с добро око на това млад човек да ги командва, а за никого не е тайна, че пчеларството се превърна в пенсионерски занаят. Интересно е че най-много рев за субсидии и програми се чува именно от тези, които в общи линии не си вадят хляба от пчеларство. Тези, които са вложили всичко в пчелите и от това и заради това живеят не искат пари. Тяхната единствена мечта е да не им се пречи. И са прави. Убеден съм, че ако се спрат всякакви пари за сектора, само за няколко години всичко ще си дойде на мястото. Понеже темата е как ще се взимат решенията, ще споделя моето виждане. Трудно ще се стига до решения. При нас е колкото индианец толкова мнения, а и толкова вожд. Нека някой ми каже, колко пъти сме стигали до консенсус тук във форума. Дори когато досега съм се опитвал да обобщя ваши мнения, получавах обвинения, че съм създавал разединение, че съм против обединение на пчеларите, че съм защитавал интересите само на едрите, щото съм имал повече от 7 кошера, че съм част от мафията и още една кофа помия, за да преглъщам по-лесно. Та в тоя ред на мисли се сетих за една песничка от средата на 90-те, в която се говореше за едни 9 милиона мишлета и едни котараци. Е сега мишлетата са по-малко, но не си мислете, че котаците също са намалели. Ако искате нещата да се случват, то най напред трябва да се вгледаме в себе си. Трябва да променим манталитета си и после да правим каквото и да били. А какво ще стане с новата единна националнопредставителна организация? Ами сами се замислете погледнете как се избра органа който ще трябва да подготвя това т.н. единение. С хора, които влизат по право. Много ми е интересно кой им даде тази привилегия навсякъде да участват по право.

  9. #19
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Няма да се оправдавам за написаното, ако въобще аз съм го писал. Тогава съм го мислил така, така съм го казал. Предполагам че е било в самата зора на моето пчеларстване, когато съм бил голям идеалист и не съм познавал лайната, в които е втънало Българското пчеларство. Наистина има логика в това индустриалното пчеларство да бъде подкрепяно, защото определено това е бъдещето. Нещо като селяните с рало, сърп и чук и срещу тях - модерните съвременни високопроизводителни комбайни. Ясно е, че рано или късно комбайните ще победят и ралото, сърпа и чука ще отидат в историята. Така съм разсъждавал едно време, но сега осъзнавам, че съм бил голям идеалист. В момента ми е пределно ясно, че една индустриална революция в пчеларството е почти невъзможно да бъде направена, не и в следващите 50 или 100 години.

    По въпроса с лидерството - и друг път съм споменавал, че ние страдаме от ОСТЪР ДЕФИЦИТ НА ЛИДЕРИ, които да защитават нашите интереси. Не забравяйте че там във висините са ОБИГРАНИ и ИЗПЕЧЕНИ ХИЕНИ, с много голям опит и с много на брой качества, които липсват в обикновенния пчелар. Ако срещу тях ние не поставим ЛИДЕР с подобни качества, старите вождове веднага ще го схрускат за закуска. За съжаление качеството ДОБЪР ПЧЕЛАР въобще не е необходимо. Необходими са други, много по-важни качества:

    1. САМОЧУВСТВИЕ - Висшо качество, без което нашият представител ще е губещ още преди да си отвори устата. Това от теорията на Психологията.
    2. СПОСОБНОСТ ДА ПРИКАЗВА ГЛАДКО, ЯСНО И ТОЧНО, без да се запъва или да се наплита в собствените си думи.
    3. СПОСОБНОСТ ДА СИ ВЛАДЕЕ НЕРВИТЕ И ЕМОЦИИТЕ - както казах там са обиграни хиени, които ще използват целия си заучен словесен арсенал срещу нашия човек.
    4. ТРЯБВА ДА СЕ ГОВОРИ СИЛНО, а не да се мънка.
    5. ТРЯБВА ЗА ДЕСЕТА ОТ СЕКУНДАТА ДА СЕ СЪОБРАЗЯВА ВЯРНАТА ДУМА, ИЗРЕЧЕНИЕ или ОТГОВОР на провокативен въпрос, а те обикновенно ще са само такива
    6. Не трябва да заеква, трябва да е с високо вдигната глава, трябва да налага воля над останалите и т.н и т.н.

    Има и още, но с този списък искам само да намекна, че един лидер трябва да е добър в съвсем други неща, различни от пчеларството. От теорията на психологията (а и вие предполагам сте го забелязали по себе си) когато се срещнат двама човека, веднага си проличава кой ще има РЪКОВОДНА роля в разговора и кой - ПОДЧИНЕНА. Още не е казана първата дума на разговора, но вече се знае кой ще ръководи и кой ще се подчинява. ВИНАГИ Е ТАКА !!! Това е закопано дълбоко в нашата психика и много трудно можем да се оттърсим от този недостатък. Та двамата човека обикновенно се преценяват един друг по знанието за богатството на другия или за неговия пост в службата или за образованието и научните степени на другия и т.н. Ако това е неизвестно - по колата, с която е дошъл на срещата, по часовника, по костюма, по златната игла на вратовръзката и т.н. и т.н. Ако на този първи етап на опознаване не стане ясно кой ще е водещия в разговора, още с първите думи обикновенно единия поставя другия в подчинено положение. И после целия разговор се провежда от позицията - РЪКОВОДЕЩ-ПОДЧИНЕН. Ръководещия приказва за каквото си иска, подчинения слуша. Ръководещия сменя темите, подчинения се съгласава. Ръководещия може да прекъсва подчинения, обратното е забранено. Ръководещия кара другия да чака, ако му звънне GSM-a, а подчинения си изключва GSM-a, ако случайно звънне. Ръководещия НАЛАГА МНЕНИЕТО СИ, а подчинения обикновенно СЕ СЪГЛАСЯВА или предпочита ДА СИ ЗАМЪЛЧИ.

    Ако там на срещите на високо ниво сложим някой пчелар, избран от собствената си организация просто защото е най-добрия пчелар, там в групата на хиените ТОЙ ПРОСТО ЩЕ СЕ ПРОВАЛИ. Те няма да му дават думата, ще го прекъсват, неявно ще показват презрението си, ще подмятат думи или реплики, които ще го накарат да си глътне езика от срам или от обида и т.н. и т.н. Тази игра те я владеят много добре. Съжалявам че всичкото това го пиша публично, защото и те ще го прочетат. Но как иначе да ви го кажа, за да го разберете..........

    Та в цялата тази игра на психология за добро или лошо аз имам част от качествата. Най-вече имам самочувствието. Не случайно моето изказване започна с това че имам 1000 кошера и притежавам най-големия форум в България. Това моментално принуди над 50% от присъствуващите да се самопоставят в подчинена позиция сравнявайки това, което са те самите с това, което съм аз. Намекнах и за другите успешни бизнеси и за това, че парите за мене са последния проблем. Повече никога не е необходимо да го споменавам това и няма и да го правя, но който трябваше, вече го научи. И от сега нататък във всяка една среща или разговор на него ще му е много трудно да се опитва да ме постави в подчинена позиция.

  10. #20
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Та да се върнем и на лидерството. Един лидер за да е лидер, първо самият той ТРЯБВА ДА ГО ЖЕЛАЕ ТОВА. Има такива хора, които наистина искат да са в светлината на прожекторите, а в действителност нищо не са постигнали в живота си. Аз съм точно обратното. АЗ НЕ ЖЕЛАЯ ДА СЪМ ЛИДЕР. Обстоятелствата ме принудиха да направя нещо, но то ще е времено докато се изгради асоциацията. Горещо се надявам дотогава от някой от присъствуващите в групата да израстне ИСТИНСКИЯ НАШ ЛИДЕР, който да е със самочувствие, да може да говори добре, да има желание да е лидер и неговите интереси да се покриват с нашите поне на 90%.

    Ако такъв не намерим (който да е пчелар), ще се наложи да се съгласим и на друг, който не е пчелар или е лош пчелар. Важното е обаче да е със самочувствие, да е волеви, да приказва силно, високо и гладко и да има желанието да се бори. И разбира се да има готовност за компромати, включая и за измислени - това е част от задължителния арсенал на противника.

    Ето аз две думи казах на кръст и някои от вас вече ме подеха на бавни обороти. Подехте ме във форума, където уж сме задочни приятели, а представете си какво ще е там горе във високото, където духат много силни ветрове и бури.

 

 
Страница 2 от 7 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •