Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 9 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 84
  1. #31
    Цитат Първоначално публикувано от k-2
    Здравей, колега, ето какво намерих:

    "Пчелите, които долитат натоварени с прашец, са принудени да минават през решетката на прашецоуловителя. Тя е с точно калибровани отвори с диаметър 5-5.3 мм. Отделеният от крачетата прашец пада през специално пригодена мрежа с размери 3.5-4 мм."

    въпрос:
    Метална ламарина или пластмаса - от кое е по-добре да са направени прашецоуловителите ?
    Ханемановите решетки са с отвори 4,4 мм. Аз не събирам прашец, но посочените от теб размери ми се струват големи.

  2. #32
    Наблюдател
    Регистриран
    08.01.2011
    Мнения
    31
    kolega yuri,ti dobivsh li prashec,i tvote kakvi ra kato razmer?
    В превод на български:Колега Юри,ти добиваш ли прашец,и твоите/вероятно размерите на мрежата/какви са като размер?

    Пиши на Кирилица.
    Модератор.

  3. #33
    slavi_ny не събирам прашец, а втория ти въпрос въобще не го разбрах.

  4. #34
    Наблюдател
    Регистриран
    08.01.2011
    Мнения
    31
    закупих си вътрешен прашецоуловител17по17, с диаметър на отворите4.8 мм.как е възможно това като колегата по нагоре каза че ханеманова решетка е 4,4 направо не доумявам как може да правят такива неща.Ако някой добива прашец да сподели с нас подробностите.
    .

  5. #35
    Наблюдател
    Регистриран
    08.10.2010
    Мнения
    27
    За размера на отворите на ламаринения прашецоуловител
    - на сайта
    http://www.beesource.com/build-it-yo...-bee-colonies/
    пише, че трябва да са: (3/16) inch = 4.76 millimeters
    а на сайта:
    http://agrosaveti.com/community/blog...e-prashec.html
    пише, че трябва да са: "5-5.3 мм"

    има разминаване!
    Колко е важен диаметъра на отвора?
    Влияе ли, ако е малко по-широк или малко по-тесен ?
    И кой е правилния размер?

  6. #36
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Цитат Първоначално публикувано от slavi_ny
    закупих си вътрешен прашецоуловител17по17, с диаметър на отворите4.8 мм.как е възможно това като колегата по нагоре каза че ханеманова решетка е 4,4 направо не доумявам как може да правят такива неща.Ако някой добива прашец да сподели с нас подробностите.
    .
    Според мен не е проблем че отворите са 4.8 мм, няма нищо общо с размера на отворите на XR. Пчелата като натрупа прашец по крачетата си, той стърчи и се остъргва по ръбовете на отвора. А когато пчелата минава през ХР, нищо не и пречи на крачетата, а все пак ХР е над плодника, а прашеца се складира в него.

  7. #37
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Размерите на отворите на прашецоуловителната лента трябва да бъдат от 3/16 до 1/4 инч - т.е от 4.76 до 5.33 мм.
    Working....

  8. #38
    Наблюдател
    Регистриран
    08.10.2010
    Мнения
    27
    Цитат Първоначално публикувано от vanHanegem
    Размерите на отворите на прашецоуловителната лента трябва да бъдат от 3/16 до 1/4 инч - т.е от 4.76 до 5.33 мм.
    Благодаря за отговора! Щом като вършат работа, аз бих си избрал прашецоуловители с по-големи дупки, за да не се мъчат пчеличките.

    Има още нещо, което не ми е ясно:
    Метална ламарина или пластмаса - от кое е по-добре да са направени прашецоуловителите ?

    Металната ламарина няма ли да наранява краката на пчелите докато се мъчат да се промушат?
    А за пластмасата, тъй като е по-дебела(2-3мм), това не ги ли затруднява повече при преминаването?

    Кое е по-добре: отворите да са с остри ръбове или да са със заоблени?

  9. #39
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Ползвала съм само метални прашецоуловители. Те не само нараняват, а направо ампутират крака и крила на пчелите.

  10. #40
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    315
    Същото е и при тези пластмасовите ленти за външен прашецоуловител , и при тях има откъснати крачета...
    Постоянно ме преследват умни мисли...но аз съм по-бърз

 

 
Страница 4 от 9 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •