Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Резултати от 1 до 9 от общо 9
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    03.05.2013
    Мнения
    35

    От ДБ към ЛР моля за съвети!

    Здравейте! Работя с Кошери ДБ предимно 12 рамкови, но лека по лека се преориентирам към ЛР. И понеже нямам кой знае каква възможност да си купувам нови кошери и нови семейства, що годе се справям сам. Имам нужните машини и вече направени няколко кошера ДБ 10р. Идеята ми е следната да направя определен брой 10 рамкови кошери и вместо магазини да има направя корпуси за ЛР които да поставя по време на пашата за да се изградят. И след това да ми е по лесно заселването защото нямам никакъв инвентар за ЛР а до тук което съм установил е че когато искаш да увеличаваш семействата от голямо значение е да имаш изградени пити и не само. За мен това е най удачния вариант който мога да приложа, ще отнеме известно време може би година две, но така от едната система ще премина към другата без рязане на рамки и други практики прилагани в тази насока.



    Само да вметна че искам да си запазя Даданите както са си и не искам да преминавам изцяло на ЛР поне за сега.


    Ще помоля ако някой е правил подобен експеримент да сподели опит. Благодаря ви.

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Зависи от силата на семействата - по време на овошките - стесни семействата максимално и слагай ЛР рамки с основи за разширяване на гнездото и когато бъдат изградени и осеменени поне 3 ЛР рамки - вадиш ги с пчелите и ги слагаш в ЛР корпус, стръскваш и малко пчели допълнително. С един куршум - два заека - правиш си отводка и си облекчаваш основното семейство. Нямаш много избор, след като искаш да запазиш и даданите. Започвай с храненето още от сега. Все пак отводката трябва да се направи, когато видиш първите запечатани търтиеви килийки. Можеш и да продължиш с поставянето на ЛР ВО в основните семейства, за да ги подаваш на отводките, поне докато не дръпнат и започнат сами да си ги изграждат. Можеш и оплодени майки да си купиш и да ги придадеш в отводките.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  3. #3
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.12.2011
    Мнения
    420
    Много от колегите практикуват плодник ДБ, а за стоковия мед използватЛР корпуси.Което никак не е лошо..
    Йорданович е на тази техника и може да докладва за резултати .Аз лично ползвам Дадан плодник с три и повече магазина.Зада не се качва майката вместо 12 стокови рамки използвам 10 и между плодника и първи магазин слагам в средата четвъртинка от прополисова решетка. Така майката почти не се качва.
    Чух и забравих. Видях и запомних. Преживях и разбрах. Конфуций

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Ти мен не ме гледай, сиромах човек и на 50 кила се радва. Иначе за доволното съм доволен, особено га има и паша. Абе то щото такъв ми е инвентара, ама вече ме мързи да дигам тежко и ще минавам на твойта тактическа схема. А пък Арманчо постъпва съвсем разумно като кара паралелно с двете системи, надяваме се след 3-4 годинки и той да докладва кое как е.
    Единствено мога да го посъветвам да прави дъна, корпуси и подставки. Другото сме го говорили на десетки места из форума.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  5. #5
    Почетен Автор
    Регистриран
    11.02.2011
    Мнения
    627
    Цитат Първоначално публикувано от jordanov Виж публикацията
    Ти мен не ме гледай, сиромах човек и на 50 кила се радва...
    Дай боже такава сиромашия.

  6. #6
    Наблюдател
    Регистриран
    11.01.2013
    Мнения
    26
    Цитат Първоначално публикувано от jordanov Виж публикацията
    Ти мен не ме гледай, сиромах човек и на 50 кила се радва. Иначе за доволното съм доволен, особено га има и паша. Абе то щото такъв ми е инвентара, ама вече ме мързи да дигам тежко и ще минавам на твойта тактическа схема. А пък Арманчо постъпва съвсем разумно като кара паралелно с двете системи, надяваме се след 3-4 годинки и той да докладва кое как е.
    Единствено мога да го посъветвам да прави дъна, корпуси и подставки. Другото сме го говорили на десетки места из форума.
    А ,когато ги развиваш семеиствата оставяш ли майката да осеменява и лр корпуса?

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Когато иска да мърсува аз не й се бъркам. Преди се дразнех на "свинщината" /това в кавичките е цитат на колега от форума/, ама явно района ми е такъв. Абе както преди се подписваше друг колега - "Бог да пази Кралицата". Че и търтеите отдавна не ми пречат...
    Малко за размисъл, от преди 30 години.
    http://postimg.org/image/rjmm2ho5x/
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  8. #8
    Наблюдател
    Регистриран
    11.01.2013
    Мнения
    26
    Цитат Първоначално публикувано от jordanov Виж публикацията
    Когато иска да мърсува аз не й се бъркам. Преди се дразнех на "свинщината" /това в кавичките е цитат на колега от форума/, ама явно района ми е такъв. Абе както преди се подписваше друг колега - "Бог да пази Кралицата". Че и търтеите отдавна не ми пречат...
    Малко за размисъл, от преди 30 години.
    http://postimg.org/image/rjmm2ho5x/
    Благодарско за отговора и наи-вече за извадката от вестника ,жив и здрав и много берекет.

  9. #9
    Наблюдател
    Регистриран
    03.05.2013
    Мнения
    35
    Благодаря ви за съветите, както и за статията от вестника. Сега съм още по ентусиазиран за работа. Вече имам 4 почети готови 10 рамкови плодника още 3 и почвам корпусите и дъната.

 

 

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •