Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 7 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 65
  1. #1
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч

    Предлагам НАПРАВА на восъчни основи на ИШЛЕМЕ

    Предлагам направа на восъчни основи на ишлеме. Не желая да има каквато и да било размяна на пари, за да няма счетоводни операции. Просто бартер без каквито и да било документи. От моя страна труд, машинно време и амортизации срещу процент от восъка.

    Разполагам с машина за восъчни основи, която ги произвежда по метода на леенето. Производителността на машината е около 100 кг. восък/основи за 1 работна смяна. В случай на нужда машината може да работи денонощно.

    Най-важното, което предлагам, е че собственика на восъка може през цялото време да стои до машината и със собствените си очи да се убеди, че основите се правят точно от неговия си восък, и че в него не се слага нищо друго.

  2. #2
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    В момента подготвям машината и другото оборудване около нея и в следващите ден-два смятам да я пусна да работи за мене в продължение на няколко последователни седмици. Ако през този период от време някой от форума пожелае да си направи основи от собствения си восък - ще бъде добре дошъл. След това вече ще отказвам.

    Накратко за оборудването и технологията:
    Разтопяването на восъка и неговата дезинфекция са много бавни процеси и отнемат 6-8 или дори 10 часа. Поради тази причина аз разполагам с 3 съоръжения, всяко от които с по 2 казана, като всяко едно съоръжение може да работи само за себе си. Двете съоръжения са за по 110 кг восък, а третото - за 65 кг. Това означава, че няма как да поемам за преработка партиди, по-малки от 65 кг. Е хайде нека да са 50 кг, но за по-малко не си струва да се блокира съоръжението за цели 24 часа. Няма да му излезе сметката.

    Всяко едно съоръжение се състои от по два хромникелови казана, разположени на хромникелова конструкция. И двата казана на съоръжението са с двойни стени тип "водна риза", само че пълнежа не е вода, а пропиленгликол, което дава възможност восъка да се нагрява до 180 градуса по Целзий. Не че е необходима такава висока температура, но знам ли кой клиент какви претенци ще предяви за температурата на дезинфекцията. Освен това казана за дезинфекция е конструиран да работи и като автоклав. Тоест капака му е херметичен, а стените му са удебелени и могат да издържат на налягане, а това означава, че така могат да се постигнат и по-високи температури на дезинфекция - например 200 градуса и нагоре.

    Та както вече казах - казаните са два, като първия е монтиран на хромникелова конструкция на височина над 2 метра и се използва за дезинфекция на восъка с произволно избрана от клиента температура, а втория е монтиран под него така, щото восъка по естествен път да може да бъде преточен в него. Целта е в първия високотемпературен казан восъка да престои колкото се може по-малко време след достигане на зададената температура (например само 5 минути) и след това веднага да се излее във втория нискотемпературен казан, в който се поддържа безопасна за восъка температура от 80 градуса. Във втория казан восъка престоява до момента, до който му дойде реда да бъде направен на основи от машината. Посредством специален леяк восъка изтича от втория казан и отива в дозатора на машината, а от там вече с контролиран дебит се излива върху валяците.

  3. #3
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Трите двойки казани осигуряват денонощен цикъл на машината, като нейната производителност е такава, щото да ги преработи тези 285 килограма за 24 часа. Ако пристигне клиент със собствен восък, той ще трябва да изчака следното време:

    1. Няколко часа, за да се освободи някой от първите казани (автоклави).
    2. Зареждане на автоклава с негов восък - 15-20 минути
    3. Загряване на автоклава до 120-130 градуса - 5-7 часа.
    4. Преточване на восъка във втория нискотемпературен казан - 15-20 минути.
    5. Изчакване на машината да завърши предишния казан - 2-3 часа.
    6. Изработка на восъчните основи от казана на клиента - 8-10 часа за 110-килограмовите казани и 5-6 часа за 65-килограмовия.

    Тоест в най-добрия случай и при 50 кг. восък чакането ще бъде около 12 часа, а в лошия случай и при 100 кг. чакането може да достигне до 24 часа. Всичко това е ако дадения пчелар иска със собствените си очи да проследи целия процес от началото до края. Би могъл разбира се да преспи в хотел 7-8 часа докато восъка му се топи, а за да е сигурен, че няма да добавяме нищо в казана, може да присъствува на зареждането му и след това да го запечата с някаква лепенка с неговия си подпис.

    Всичко това е за тези, които нямат доверие, а за тези, които имат - могат просто да си оставят восъка днес и да минат на другия ден вечерта да си вземат основите.

    Помещението е оборудвано с камери и всичко се записва. Това е така защото самият аз искам да съм сигурен, че работниците ще работят точно по технологията - такава, каквато аз им я дам, и няма да им хрумне да предприемат някакви други самоволни действия.

  4. #4
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Накратко за основите:
    Както предполагам повечето от вас знаят, восъчни основи могат да се произведат по две технологии - посредством пресоване или посредством леене. При пресоването восъка първо се топи и после се излива на широки дебели ленти, които след това преминават през валяци и там той се пресова и разтегля до окончателните релефни основи. При леенето восъка директно се топи и се излива на тънка струя в цепнатината на два въртящи се валяка, на изхода на които излиза релефна лента, която после се сече на един или друг размер. Всички български производители, които предлагат основи на пазара, ги произвеждат по метода на пресоването, ползвайки стари украински машини. Новите производители като мене обикновенно си купиват машини, правещи основи по метода на леенето. По метода на леенето си правят основи и всички пчелари, които са си купили или са си направили преса за восъчни основи.

    По качествата на основите:
    Основите, произведени от мене и от другите пчелари по метода на леенето са по-трошливи на ниски температури спрямо основите по метода на пресоването, но за сметка на това са по-издръжливи на високи температури и нямат склонност за свличане вътре в кошера. Просто трябва да се внимава с тях при транспортиране при температури под 10 градуса по Целзий, а монтажа им върху рамките трябва да се извършва на стайна температура.

    По дебелината на основите:
    Пренастройката на машината за различни видове дебелина е сравнително труден процес и не ми се иска ежедневно да я пренастройвам заради един или друг клиент. Поради тази причина еднократно утре ще направя настройка за нормални по дебелина основи и на клиентите ще предлагам само такива. Те са с дебелина около 1.25-1.30 мм и имат тегло около 75 гр. за ЛР основа. Тоест това ще са нормални, а не тънки основи.

    По размера на основите:
    Машината много лесно се пренастройва за всякакви размери по дължина и широчина, като за размера по дължина дори и не е необходимо спиране на машината - просто чуквам ново число в компютъра и от следващата основа машината започва да ги реже на друг размер. При това положение всеки от вас може да си поръча основи с каквито си поиска размери.

    По цвета на основите:
    Вашите основи ще имат такъв цвят, какъвто восък си донесете. Дори ще е малко по-светъл, защото в казана при разтопяването автоматично се извършва и пречистване, като тежките невосъчни примеси падат на дъното, а леките невосъчни примеси изплуват на повърхността. Както едните, така и другите не могат да попаднат в основите, в резултат на което готовите основи стават с един нюанс по-светли от восъка, от който са направени. С две думи спокойно можете да носите замърсен и непречистен восък, тъй като в казаните на машината при разтопяването той ще се самопочисти и вие ще получите по-светли и по-качествени основи. Ако в казана се сложат само светло и тъмно жълти восъчни пити, то на изхода се получават разкошни яркожълти основи с цвят, какъвто не сте и мечтали (не сте и виждали от българските производители). Ако в казана се сложат жълти и черни восъчни пити приблизително по равно, то на изхода се получават восъчни основи с приятен тъмножълт до леко оранжев цвят. Ако в казана се сложат само черни восъчни пити, то на изхода се получават основи с приятен светлокафяв цвят (като църковна свещ, но по-ярко). Направих един такъв казан и трябва да ви кажа, че пчелите не само че ги приемат тези основи, но и започват бясно да ги градят. Може би именно такива восъчни основи са подходящи за плодниковите пити, защото те максимално удовлетворяват инстинктите на пчелите за по-тъмни пити в плодника.

    Восъчни основи с цветовете на българските производители не можах да получа, което ме навежда на мисълта, че те или са избелвани с някаква химия, или божа работа с какъв восък или с каква восъчна смес са правени. Истинските основи от истински восък имат ЯРКИ, ПЛЪТНИ и НАСИТЕНИ цветове. Може да жълтеят, оранжавеят или кафенеят, но при всички случаи това е един ярък и наситен цвят. А купешките български основи, които аз имам, са с някакви белезникави полупрозрачни цветове, които ми е много чудно как са получени.

  5. #5
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    По дезинфекцията на восъка:
    Както вече разбрахте, оборудването ми позволява восъка да бъде дезинфекциран посредством третиране с високи температури и налягания. Например 120 или 130 градуса, които се препоръчват от различните източници за пълното унищожаване на американския гнилец. Проблема е, че при такива високи температури голяма част от съединенията вътре във восъка започват да се разграждат, като с това влошават качествата на самия восък. Променя се и цвета му към по-тъмно, както и миризмата му към по-нагоряло. Ако дълго време восъка се държи на високи температури, резултата ще е получаването на тъмнокафява каша, миришеща на изгоряло, и наричаща се всичко друго, но не и восък.

    При това положение въпросът с дезинфекцията на восъка е нож с две остриета. Да я правим или не? Кое е по-страшното - да останат живи спори на американския гнилец, за които въобще не сме сигурни дали ги има, или да влошим качествата и цвета на восъка, и пчелите да започнат да се мръщят на миризмата на изгоряло. Едно е абсолютно сигурно - за да бъдат направени основите, восъка така или иначе престоява 7-8 часа на температура от 80 градуса, която е напълно безопасна за него и не влошава качествата му, но в същото време 99.9% от микроорганизмите в него загиват. Струва ли си заради останалия 0.1% да рискуваме да увеличаваме температурата? Нека всеки сам да си реши за неговия си восък. Ако в пчелина му няма болести, той би могъл да се откаже от процеса на пълна дезинфекция, или да реши да я направи при по-ниска температура от 120-130 градуса.

  6. #6
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865
    Здравей! В момента не разполагам с необходимото количество собствен восък, защото всяка година обменям восък за основи на изложението в Плевен. Ако предложението ти ще бъде актуално до следващата година, мога да пропусна да обменям восък на идващото изложение - 7-9 февруари 2014. Тогава, до края на тази година предполагам да събера 50-60 кг собствен восък. Тъй като нямам гнилец във пчелина, предпочитам по-нискотемпературната дезинфекция на восъка. Затова не желая да правя кооперация за събиране на восък с други пчелари, а предпочитам восъка да е мой. Дай някакъв процент от восъка, който заплаща преработката на восъка и отливането на основите. Или от колко восък, колко основи даваш.

  7. #7
    Заслужил Автор
    Регистриран
    10.10.2011
    Мнения
    337
    Пчеларски район
    общ. Братя Даскалови
    Със сигурност ще се включа.Имам необходимото количество восък, но ще е след изложението в Плевен.След 10.02. ще се обадя да се доуточним кога е удобно.

  8. #8
    Наблюдател
    Регистриран
    26.12.2012
    Мнения
    27
    Пчеларски район
    лесковец
    Как мога да си закупя готова продукция и възможно ли е замяна на малки количества восък(5-10 кг)

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Все пак не разбрах какво е количеството восък което ще се приспада за "труда"?
    Матеев според мен трябва да приемаш само относително чист восък, защото иначе рискуваш за теб да остане само боклука в казана. Сещам се и за вариант да отделяш за теб част от готовите основи и така ще бъде точно за всеки, защото боклука си остава в казана и се приспада част от истинския восък, който доказано става за производство.

  10. #10
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Восъчни основи с цветовете на българските производители не можах да получа, което ме навежда на мисълта, че те или са избелвани с някаква химия, или божа работа с какъв восък или с каква восъчна смес са правени. Истинските основи от истински восък имат ЯРКИ, ПЛЪТНИ и НАСИТЕНИ цветове. Може да жълтеят, оранжавеят или кафенеят, но при всички случаи това е един ярък и наситен цвят. А купешките български основи, които аз имам, са с някакви белезникави полупрозрачни цветове, които ми е много чудно как са получени.
    Много ми хареса варианта ,че няма да изрязвам основите!Чесно да кажа ,че като събера всички изрезки и ги претопя НИЩО не се получава във всеки случай не е восък,даже ако го смеся с истински восък се пресича! Вие си правете заключение какво има,а сигурно не съм първия достигнал до тези изводи.При тази ситуация нужно ли е да говорим за дизинфекция на основите ,които ишлемосвам ?Аз всичкия мой восък го прекарвам през парна електрическа восокотопка при около 90 градуса,но после го давам .Готов съм за експеримент ,но само трябва да се разберем как да Ви дам моя восък .

 

 
Страница 1 от 7 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •