Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 7 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 65
  1. #31
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.12.2011
    Мнения
    420
    Добре Матеевич. Според твоето верую за бизнеса, кое е по- вярно Търговеца по близо до клиента ,или клиента да е по близо до търговеца.Ако е първото пожелавам ти да отвориш в близките до Габрово градове по едно магазинче и да предлагаш основи и друг пчеларски инвентар.За твоите възможности и размах няма да е мъчно постижение.Не ме разбирай погрешно , не се заяждам , а споделям.Пази се от лицемерите.Предлагам ти да направиш карта на България и да отбележиш пчеларските магазини на нея .Сигурен съм че останеш изненадан.Да оставим електронната търговия.
    Чух и забравих. Видях и запомних. Преживях и разбрах. Конфуций

  2. #32
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Не разбрах какво точно ме питаш, но ще се опитам все пак да ти отговоря:
    Нямам никакъв проблем да отворя един, 10 или 100 пчеларски магазина, но няма да го направя, защото не ме устройва количеството вложено време за получаването на един лев печалба. Независимо дали един клиент ще похарчи при тебе 1 лев или 1000 лева, той се нуждае от подобаващо внимание. И продавача губи съответното време за да отговаря на въпроси, за да обяснява и т.н. И в един момент от време ако стоките са голям асортимент, но с ниска цена, може да се окаже, че продавача харчи повече пари в загубеното собствено време, отколкото реална печалба е получил от продажбите. При пчеларските магазини това е факт. Обикновенно ги притежават семейни фирми, които едвам свързват двата края. В същото време губят цялото си налично време в поддържане на магазинчето, а накрая на месеца не могат да извадят едно 200 или 300 лева, за да си нахранят децата. Та именно поради тази причина мене не ме интересуват продажбите на дребно под каквато и да било форма. От тях не се забогатява. От тях само можеш да станеш роб сам на себе си и да не ти остане никакво друго време за израстване и развитие в бизнеса и в живота като цяло.

    За да забогатее, човек първо трябва да започне да цени собственото си време. И да започне да извършва дейности или да поддържа връзки и контакти, от които да печели много повече от лев, два или пет за всеки един свой загубен час. И колкото повече успява в бизнеса, толкова повече трябва да вдига тази собствена разценка за личната му цена на един единствен негов час. Ако това не го прави, то тогава събитията, близките и познатите му много лесно го докарват до състояние да губи всичките си 8 часа всеки един ден от живота си и да започне да буксува на едно място. Над 99% от хората по земята са в състояние на буксуване на едно място, защото събития или близки и познати им губят цялото налично време, и не остава дори и малко време за планиране, развитие и усъвършенствуване.

    Та във връзка с това аз се целя само в търговията на едро, като обявих, че се интересувам само от поръчки над 100 килограма. Обявих и условия, за които според мене в момента има някакъв пазарен дял (качество и откритост във взаимоотношенията). Ако го има този пазарен дял - ще се наместя на него. Ако го няма - здраве да е - ще измисля нещо друго. Важното е, че аз контролирам собственото си време, и винаги поддържам някакъв запас от време за мислене, анализиране, планиране и т.н. И ако нещо не се получи - не се отчайвам, а веднага планирам и реализирам следващото.

    Восъчната машина ще ми се изплати дори и ако я ползвам само за собствени нужди. Хубаво е ако донесе и някакви външни приходи, но това трябва да са приходи на едро, за да може по тях да губя колкото се може по-малко време. В никакъв случай нямам намерение да се меся на пазара на дребно, както и нямам намерение да се бия на пазара на най-ниските цени. Опита ми от други бизнеси сочи, че който се бие на пазара на най-ниските цени, обикновенно той мизерствува и фалира до няколко години. Който се бие на пазара на най-ниските цени, обикновенно той е принуден да лъже и мами клиентите си, а това е нож с две остриета, който рано или късно се обръща срещу самия него.

  3. #33
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Ами аз съм от 99-те %, ама се надявам и да не съм от прекараните, хах. Давам си хубавия восък и ми дават хубави основи. На мен не ми харесват за ядене, като ми се прище, си отчупвам далаче. Пчелите ми пък много ги харесват, даже за още ме питат. Да ставам сертифициран Био пък, даже не съм си и помислял.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  4. #34
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.12.2011
    Мнения
    420
    Много добре си разбрал въпроса ми? Но това което се стремиш да направиш е по скоро за Западния пазар, които е добре организиран и с ясни правила.Интересно тогава големите вериги как с най - ниска цена на своите продукти оцеляват?Тази стратегия дето е мислиш е по скоро за организиране на износ.В БГ със този специфичен продукт и непредвидим пазар ще е трудно да дадеш по - ниска цена на едро от тази на дребно..Все пак успех.
    Чух и забравих. Видях и запомних. Преживях и разбрах. Конфуций

  5. #35
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Явно това ще са някакви доста по-тънки основи, иначе хич не им се връзва сметката на грамовете. Съжалявам, но аз изрично отказвам да правя тънки основи. Колкото до 10-те стотинки - на мене не ми излиза сметката за толкова малко пари. Виж за 12 стотинки вече ми излиза, но не забравяй, че аз предлагам услугата основите да са направени от твоя си восък.

    Ха-ха ...... Иначе ако и аз започна да играя номера да прибирам жълти пити с восък и да ги изнасям в Европа по 10-12 лева килото, а насреща да давам черни основи, изсветлени с някаква химия - ха-ха, тогава естествено и аз ще съм доволен на 10 стотинки.

    Не знам защо някои хора очакват, че в пазарната икономика могат да се случват чудеса. Няма как това да стане. Конкуренцията по принцип изцежда всички на ръба на възможностите, така че ако дадено изделие на някой производител е много по-евтино от това на конкурентите, значи има нещо гнило. И когато човек се цакне да го купи това гнилото, вместо да се хвали наляво и надясно, по-добре първо да си изясни къде точно се е прекарал.

    Иначе няма защо да я обсъждаме вечната алтернатива между ниска цена и качество. Има си клиенти както за едното, така и за другото. Ясно е, че качеството струва по-скъпо, а аз винаги съм казвал, че съм пазарно ориентиран както да купувам, така и да ПРОИЗВЕЖДАМ и ПРОДАВАМ КАЧЕСТВЕНИ ПРОДУКТИ, независимо дали това ще са кошери, восъчни основи или кисели краставички. Не желая да правя некачествени и/или тънки основи, както и не желая да правя шменти капели с восъка, като го изсветлявам или модифицирам по химически път.

    А за да докажа моята честност и откритост, аз наистина предлагам на всеки, който пожелае, да дойде и да види технологията на направата на основите. Нека да гледа, да прави снимки, и после ако иска да показва и да разказва. Нямам нищо за криене от технологията, нито пък ме е срам от някава лоша хигиена или мизерия или от каквото там друго се срамуват другите български фирми - производителки на восъчни основи, защото си крият цеховете, не показват снимки и не допускат нито един поглед под никаква форма да не надниква вътре, за да не разбере човек какво точно се случва. Това според вас не е ли малко съмнително?
    В интерес на истината - не съм ги теглил точно колко грама тежат(но ще ги проверя - би трябвало да са по 72гр/бр) - грнооряховските, и аз ги ползвам, колко се харесват на пчелите - те си знаят, но факт е че ги градят. Аз поне се радвам, че според този анализ са от 100% восък.
    И защо да не им излиза сметката?!?
    Даваме 1кг восък и получаваме 13 бр ДБ основи по 72 гр/бр, или получаваме 936 гр восък обратно.
    "Пчела 2010" задържа 64 грама восък + 1 лев и 30 стотинки - доплащане за 13-те основи по 10 стотинки.
    Ако приемем че цената на килограм восък е 8 лева, то ние даваме в парично изражение 9,30 лева, а получаваме восък на стойност приблизително 7,49 - което си е някъде от порядъка на 24,2% разлика, ако изходим от това което получаваме или 20% от това което даваме...

  6. #36
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Не си прав. Восъка който се предава в общия случай има някакви боклуци. Та винаги има някаква фира. Самото производство е доста енергоемко.

  7. #37
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Е, то е от ясно по-ясно че има някяква фира. Но нали нещо подобно предлага и г-н Матеев - носиш си восака: разходи за фира, за труд, за това-онова и си вземаш ВО по желалият размер с минус 25%, ами сходна е сметката и с гоорнооряховските, е съвсем друг е въпроса с размера, и че има криви и т.н.т...

  8. #38
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Между другото на панаира в Плевен си купих една книжка за восъка и восъчните основи - превод на някакъв западен автор. Доста подробно изложение на всеки един аспект, за който човек може да си помисли около восъка и восъчните основи. Та този автор твърди, че пчелите ВЪОБЩЕ НЕ СА КАПРИЗНИ и с охота градят всякакви основи, направени от всякакъв восък, включая и такива от восък с много ниско качество и/или с примеси от парафин, церезин и други боклуци.

    Така че поне в това отношение в България няма проблеми. Явно пчелите са доволни от основите - такива, каквито им ги даваме в момента. Ако има недоволни - то това са пчеларите, защото част от тях са издигнали в култ качеството (цвят, мирис, вътрешен състав). На пчелите въобще не им пука за това какви основи ще им дадем, стига в тях да има поне малко восък, за да започнат към него да прилепват новите пластинки.

  9. #39
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Препоръчвам ти да си я купиш книгата в оригинал, и си поиграй на "открий разликите".

    Аз лично не съм чел въпросната книга нито в превод нито в оригинал, но откакто започнх да откривам "грешки" в превода от тогава не съм си купил и една книга на български, щом мога да я имам в оригинал.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  10. #40
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Направих едно откритие в областта на восъка, и искам да го споделя с вас. Не че е нещо кой знае какво, но понеже досега не съм го срещал описано в литературата, мисля че си струва да го научат всички пчелари.

    Става въпрос за един нов метод за пречистване на восъка, и той се състои в това да разтопиш един казан с восък и да поддържаш в него температура от 80 градуса в продължение на поне 1 денонощие, а може дори и 2 денонощия. Получава се страхотен ефект. Дългия престой в разтопено състояние без никакво клатене или разбъркване позволява на мръсотиите да се РАЗСЛОЯТ и постепенно да се ОТДЕЛЯТ от восъка, ИЗПЛУВАЙКИ НА ПОВЪРХНОСТТА или ПАДАЙКИ НА ДЪНОТО.

    Това е близко до ума и всеки ще си каже "Ами да, как не се сетих"? Да, ама и аз не се сетих до момента, до който това не стана случайно. Просто така се завъртяха събитията, че един казан престоя много дълго време в разтопено състояние. В резултат на това се получи следния интересен ефект - сутринта от машината започнаха да излизат тъмни основи и след около час се появиха такива хубави ярко-жълти основи, че чак да се чуди човек с какво е бил зареден този казан. А беше зареден с посредствен восък - смесица от пити във всички цветове на дъгата - такива, каквито се изкупуват от пчеларите. От такава смесица обикновенно се получават тъмно-жълти до оранжеви основи. Яркожълти се получават само от ярко-жълт восък. И сега в един момент получих яркожълти основи от мръсен восък. Първо се позачудих, а след това съобразих, че причината за това е дългия престой на восъка в разтопено състояние, който е позволил бавното утаяване на вещества и примеси, които са с тегло, много близко до това на восъка, и които в нормални условия на разтопяване за час-два няма как да бъдат отделени от него.

    Ха-ха - ако този метод наистина не е описан никъде в литературата, можете да го наречете Метода на Матеев, и ако в бъдеще някой реши да пише книжка на пчеларска тематика, може да каже две три добри думи за мене. Ха-ха...... Иначе ефекта е поразителен - казан с изцяло черен и мръсен восък, събиран от отпадъците след всяка варка, просто се разтопява и се оставя така да стои 1-2 денонощия, и след това от този казан вадите над 70% прекрасен чист жълт восък. Невероятно, но факт. Никакви киселини, никакви окислители или избелители, никаква химия - просто топите восъка и го държите разтопен дълго време, за да имат шанс невосъчните примеси бавно-бавно да паднат на дъното или да изплуват на повърхността.

    Като разход на енергия също не е кой-знае какво. Вече съм сложил електромер на машината и следя нейните енергийните разходи. Та за който не знае - разтопяването на около 100 килограма восък струва като електроенергия около 3 лева и после поддържането на тази температура струва около 1 лев на денонощие.

    На практика всеки един пчелар би могъл да ползва този метод в къщи и сам да си пречиства восъка до ниво 90% прекрасен жълт восък и само 10% тъмна мръсотия. Просто трябва да се сдобие с хромникелов съд, да му сложи терморегулатор и топлинна изолация отвън и това е. Задължително трябва да е от хромникел, защото другите метали придават разни фалшиви цветове на восъка. Тоест вместо да го пречистят, допълнително ще го замърсят. След това трябва да има 2 крана на този съд - единия е най-отдолу за източване на мръсотията и един на височина около 10-15% от височината на съда. От този кран се точи чистия восък. При всяко едно разтопяване на восък задължително на дъното се сипва и около 2 пръста вода. Тя служи за разтворител на утаяващите се мръсотии. Без нея казана нагаря и после много трудно се почиства.

    Ами това е всичко. Надявам се, че съм ви бил полезен.

 

 
Страница 4 от 7 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •