Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 7 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 65
  1. #11
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от valaz Виж публикацията
    Дай някакъв процент от восъка, който заплаща преработката на восъка и отливането на основите. Или от колко восък, колко основи даваш.
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Все пак не разбрах какво е количеството восък което ще се приспада за "труда"?
    Матеев според мен трябва да приемаш само относително чист восък, защото иначе рискуваш за теб да остане само боклука в казана. Сещам се и за вариант да отделяш за теб част от готовите основи и така ще бъде точно за всеки, защото боклука си остава в казана и се приспада част от истинския восък, който доказано става за производство.
    Отговорът на този въпрос е даден на 5 юли 2013, 21:49(ако все още е актуален %), в темата: ЦЕНА НА ПЧЕЛНИЯТ ВОСЪК(Практично пчеларство, Пчелни продукти)

    Цитат Първоначално публикувано от de4o82 Виж публикацията
    ...Всеки сега се пита аджеба, когато ти докара 100 кила восък, колко ще задържиш от него за себе си? и колко основи ще получи приблизително?
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Ами към днешна дата си има пазарна стойност на бартера, която може да се види от заглавната страница на сайта на сливенския производител. При чист бартер той задържа за себе си от 25 до 29% в зависимост от вида на основата.

    Аз мога да ви предложа 24% и към днешна дата това е най-изгодната оферта в България. 3-4% от това количество отива за брак, а от останалите 20% поне 10 са за труд на персонала, амортизация на машината, ток, и дълъг списък от други дребни разходи. Последните 10% са печалба, което всъщност си е абсолютния минимум в днешно време. Ако даден бизнесмен не може да си докара 10% печалба, по-добре да не се мъчи да прави бизнес и да му белеят косите, а да си сложи парите на депозит в Корпоративна банка с лихва 8.1%.

    По втората част на въпроса - колко точно основи ще получите - ами за да ви отговоря, кажете какъв размер на основата искате и тогава ще ги изчисля. Нали ви казах, че мога да ви направя произволен размер съгласно вашите собствени изисквания.

  2. #12
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Дайте ми малко време да си направя проучване, и после ще обявя какъв процент восък ще задържам. Ще е пазарно, но искам да проуча пазара.

  3. #13
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    ОК. Аз тази година ще правя експеримент и ако мине добре ще ми трябват 2000-3000 нестандартен размер и предполагам ще се възползвам.

  4. #14
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Извинете ме г-н Матеев за намесата. Не съм в бизнеса, но съм по "пазарите" от доста време.
    Най-грубо направих следната сметка. Ако комерсиалните производители работят през 10%, то и вие трябва да работите така, ако не мислите да имате печалба от "цялата схема".
    Ето каква ми е простата сметка. Ако "добавките" във восъка(-10%) компенсират "далаверата" (+10%), остават (-10%) разходи за труд и амортизация.
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  5. #15
    Заслужил Автор
    Регистриран
    10.10.2011
    Мнения
    337
    Пчеларски район
    общ. Братя Даскалови
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Предлагам направа на восъчни основи на ишлеме. Не желая да има каквато и да било размяна на пари, за да няма счетоводни операции. Просто бартер без каквито и да било документи. От моя страна труд, машинно време и амортизации срещу процент от восъка.

    Разполагам с машина за восъчни основи, която ги произвежда по метода на леенето. Производителността на машината е около 100 кг. восък/основи за 1 работна смяна. В случай на нужда машината може да работи денонощно.

    Най-важното, което предлагам, е че собственика на восъка може през цялото време да стои до машината и със собствените си очи да се убеди, че основите се правят точно от неговия си восък, и че в него не се слага нищо друго.
    Писал съм ви на лични.Благодаря!

  6. #16
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Монтажа на машината доста се забави, но утре вече е почти сигурно, че ще успеем да я пуснем. А и вече имам заявка от няколко човека, така че вече няма връщане назад.

    Миналата година през лятото машината поработи около 1 месец с цел да си направя основи за мене си, и после я разглобихме и прибрахме, за да си освободим помещенията. Впоследствие си напоръчах още казани, те дойдоха, и сега вече я сглобявам в нова конфигурация. Многото казани се нуждаят от много електрическа енергия, така че трябваше да се прокарват и нови по-дебели кабели, нови табла и въобще нещата по монтажа се замотаха повече от две седмици.

    В момента машината пак не е сглобена на окончателното си място, защото тепърва ще се строи и ремонтира бъдещото окончателно помещение, сертифицирано съгласно всички изисквания на закона. Засега машината е в един голям склад, заедно с парното отопление на имота. Така ще поработи няколко месеца, а после вече ще си отиде окончателно на новото си място, където хигиената вече ще бъде издигната в култ. Ето я как изглежда към момента:

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	DSC_5523.JPG
Прегледи:      614
Размер:	275.9 KB
ID:	818

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	DSC_5536.JPG
Прегледи:      613
Размер:	303.2 KB
ID:	819

  7. #17
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Най-отгоре, почти под тавана се намира автоклава - това е казан, изчислен да работи с високи температури и налягания. Използва се за дезинфекция на восъка. Има двойна водна риза, напълнена с пропиленгликол, и топлоизолирана отвън, и като последен слой - хромникелова ламарина. Отвътре представлява един най-обикновен обем с формата на куб и с наклонено дъно, за да може восъка да се отича до последната капка. Изходящия отвор е поставен в най-ниската точка на наклоненото дъно.

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	DSC_5696.JPG
Прегледи:      606
Размер:	271.7 KB
ID:	820

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	DSC_5704.JPG
Прегледи:      608
Размер:	245.2 KB
ID:	821

  8. #18
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    По тази хромникелова тръба дезинфекцирания восък се прелива в един от двата работни казана, където вече се поддържа по-ниска температура от 80 градуса.

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	DSC_5688.JPG
Прегледи:      607
Размер:	282.0 KB
ID:	823

  9. #19
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Бях се подготвил да публикувам още десетки снимки, обаче възникна един проблем, по който трябва да се консултирам с колегите от форума. Става въпрос за размера на восъчните основи. Много е важно да се уточни от какъв точно размер се нуждаят хората, за да не се правят излишно големи основи, които да принуждават всеки един пчелар да губи време в обрязване и да хаби ценна площ восъчна основа, за която е давал много пари или восък.

    Накратко - вътрешния отвор на една ЛР рамка е 410x200mm. ЛР основата според мене трябва да е с около 2-3 мм по-малка по височина и с около 5-6 мм по-малка по ширина. Това е заради температурните разширения. Според мене по време на монтажа на основата тя трябва да се допре до горния ръб, а от останалите 3 страни трябва да остава по 2-3 мм разстояние. Следователно основата трябва да е с размери 405х197. Моля потвърдете правилно ли разсъждавам. Ако основата е с такива размери, то тогавя тя ще тежи само 64 грама, което означава по 15.5 основи на килограм восък.

    В момента в България ЛР основите се продават с размери 410х220мм. Това означава, че всеки един пчелар трябва да отреже по 23mm от едната страна и по 3-5mm от другата. Някой знае ли защо точно този размер се е наложил (с излишък от над 20 мм по вертикала)?

    За големите ДБ основи също е много странно - там пък по вертикала ги правят с минус 10 мм, което оставя огромен отвор. Аз ли съм нещо в грешка или има някаква логика във всичко това?

    Задавам въпросите, защото вече ми се налага да поръчвам кашони, а не мога да си изясня с какви размери трябва да бъдат.

  10. #20
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Имай впредвид че има и рамки със процеп на горната летва (или фалц) и процеп в долната. Лично аз такива ползвам. Тогава восъчната основа трябва да е с 5-7мм по-висока от вътрешните размери на рамката.


    За размерите по ширина - нека луфтът на основите да е малко по-голям - не повече от 10мм. Виждал съм рамки (особенно правени едно време) със по-широки странишни летви ( което е за сметка на въртешния размер) и такива които не са сковани под съвсем прав ъгъл.

    Сега се сетих че има рамки ДБ и със по-широка долна летва.


    Защо размерите на продаваните ВО са такива, и аз съм съм си блъскал главата и не мога да ти отговоря - от единия край стърчат, от другия недостигат... пък и за това че не винаги са и под прав ъгъл ( за кривата основа трябва пък да се търси крива рамка и да се върти така че да се напаснат)
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

 

 
Страница 2 от 7 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •