Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 10 от 12 ПърваПърва ... 89101112 ПоследнаПоследна
Резултати от 91 до 100 от общо 117
  1. #91
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Относно сухата захар, аз имам следните наблюдения от моята практика.
    1. Пчелите ядат суха захар.
    Направих преградни дъски - тип хранилка и в тях слагах суха захар по 0.500 гр.
    В началото докато нямаше усилено отглеждане на пило и внасяне на много прашец, пчелите изхвърляха захарта. След това я взимаха с голям ентосиазъм и правеха страхтно пило.

    2. Относно добивте на мед.
    Според мен семейство, което се храни със суха захар, прави страшно много пило, но не трупа запаси. Затова колегите К.Якофов и С.Тодоров работят с помощни семейства, за да подсилват основните. Също така помощните семейства като име се отнема част от пилото от време на време - при тях винаги основния нстинкт ще е развитие на семейството - съответно гледане на пило и събиране на много прашец.

  2. #92
    Потребител
    Регистриран
    21.11.2011
    Мнения
    89
    Първо искам да се извиня, ако съм обидил някого, включително се извинявам и на колегата vanHanegem
    Много интересна (за мен) информация има в публикувания от него материал и най-вече в частта: -
    РАБОТА С ДВЕ МАЙКИ В ОБЕДИНЕНО СЕМЕЙСТВО
    ...
    Ще разгледаме работа с 2 майки при семейство, което е зазимено на 2 корпуса, покрити с пчели.
    Края на март – началото на април си произвеждаме маточници.
    Ако на 01.04. заложим маточници, то на 10.04. ще имаме зрял запечатен маточник, към 12.04. ще се излюпи майката, към 20.04. ще имаме оплодена майка и към 11.05. ще се излюпят първите пчели от тази майка.
    В статията има ГОЛЯМА празнота и не става ясно как ги ПРОИЗВЕЖДАМЕ тези маточници, кое и какво семейство използваме?
    Просто в един момент имаме маточник: -
    на 10.04. ще имаме зрял запечатен маточник, към 12.04. ще се излюпи майката, към 20.04. ще имаме оплодена майка и към 11.05. ще се излюпят първите пчели от тази майка.
    Аз реално гледам пчели колеги, не виртуално и за мен въпроса как да си отгледам маточници в толкова ранен срок е от първостепенно значение!
    Най-трудната част е как към 10.04. да имаме запечатани маточници, а в статията няма и една думичка по какъв начин това да стане!
    Как да ръкопляскам за така дадената информация, след като на най-важния въпрос няма отговор?


    Може би има колеги, който имат съответен опит и ще бъдат така добри да ми обяснят как точно в края март – началото на април да си произведа маточници? (разбира се става въпрос за качествени маточници и то за много бройки, не за един-два).
    Как конкретно го правим това?
    Използваме Ентеров или Никотски апарат, или чрез пренасяне? Семейство стартер ли ползваме? Имаме ли отглеждач?


    Моята цел беше колегата vanHanegem да хвърли повече светлина по този въпрос, но за съжаление нещата се изместиха в друга посока.
    Както стана ясно колегата vanHanegem, само е пуснал статията и не желае да вземе отношение и да допълни липсващата много важна част.
    Според мен не е коректно след като си написал нещо, да бягаш от отговорността да отговориш на конкретен въпрос.

    Да имам 30 години опит и въпреки това в частта, как на 10ти април да имам зрели запечатени добри маточници явно куцам.
    Аз това го смятам за виш пилотаж. И затова питам. И не се срамувам да питам.
    Какъв е смисъла от цялата статия след като на най-важния въпрос няма отговор?

    Въпроса ми беше и е съвсем искрен и добронамерен.
    Отново се извинявам обаче, ако някой пак го сметне за заяждане.

    Да повторим отново - на най-важния въпрос, как на 10.АПРИЛ да имаме зрял запечатен маточник в статията НЯМА ОТГОВОР.
    Ще бъда много благодарен на всеки колега, който се опита да даде отговор и да се запълни тази празнота, която определено обезсмисля иначе много полезната статия.

    Благодаря!

  3. #93
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    apolo_bg,
    това е последният ми пост, в който ти обръщам внимание, което не заслужаваш! Не приемам извиненията ти и не искам да споменаваш по никакъв начин името ми, нито да ме търсиш по какъвто и да е повод!
    И 30, и 40, и 50 години, а не рядко и цял живот не стига да видиш това, което е пред очите ти и да пипнеш това, което е на една ръка разстояние....Това никога няма да стане, ако не го знаеш!
    "Чети, чети и пак чети! То дава ум, момче!" Да не подскочиш пак ??? Това също не съм го казал! Само цитирам иконата на българската литература. Да можеш, значи да знаеш! Но не винаги нещо, което знаеш, го можеш. Няма значение дали си виртуален, или реален пчелар. А още по-малко дали имаш 100....20...или 2 семейства. Възрастта също няма значение. Даже си мисля, че младостта е синоним на бъдеще.....Дано съществува прераждане, та ние с тебе в бъдещето да сме редом до младите, знаещи и можещи!

  4. #94
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    Силата присъства там, където работи мисълта.

  5. #95
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.04.2011
    Мнения
    248
    От къде мога да купя 2 кошера на Гърдев?

  6. #96
    Заслужил Автор
    Регистриран
    21.03.2011
    Мнения
    201
    Симеон Тодоров прави такива със всичко и със сухите хранилки.

  7. #97
    Наблюдател
    Регистриран
    14.06.2012
    Мнения
    18

    сок от лук

    В материалите които е написал vanHanegem прочетох че Г.Гърдев препоръчва да се дава на семеиствата 100-150 грама сок от лук през март-април.
    Някои знае ли с каква цел е това ?

  8. #98
    Автор
    Регистриран
    09.01.2011
    Мнения
    146

    Re: сок от лук

    Цитат Първоначално публикувано от GenadyNikolov
    В материалите които е написал vanHanegem прочетох че Г.Гърдев препоръчва да се дава на семеиствата 100-150 грама сок от лук през март-април.
    Някои знае ли с каква цел е това ?
    Колега,
    Сока от лук според някои източници (пчеларска литература) стимулира яиценосната дейност на майката. Успех.
    Вдъхновяват ме позитивните хора от които съм заобиколен.

  9. #99
    Наблюдател
    Регистриран
    11.01.2013
    Мнения
    26
    Моля някой ,които работи с този кошер да обясни прави ли се ротация на корпусите .Ако се прави то ,кога и колко пъти.Също още ме интересува как магазина се слага от долу под корпусите за стимулиране на семеиството през края на лятото ,като тои е бил центрофугиран ?.Сиреч, кога успяват да го напълнят .

  10. #100
    Наблюдател
    Регистриран
    11.01.2013
    Мнения
    26
    Никои ли не работи с този модел кошер?

 

 
Страница 10 от 12 ПърваПърва ... 89101112 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •