Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 28 ПърваПърва ... 2345614 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 277

Тема: Любопитно

  1. #31
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    http://www.bgnow.eu/news.php?cat=2&cp=0&newsid=23345

    Още едно жокерче.Който се интересува,да търси.

  2. #32
    Забранен
    Регистриран
    11.03.2011
    Мнения
    350
    Имам едно въпросче към знаещите. А то е: Ако се поставят в кошер десет майки в клетки, коя майка ще изберат пчелите? Надявам се да подходите сериозно към въпроса ми.

  3. #33
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.06.2014
    Мнения
    293
    Пчеларски район
    Русе
    Цитат Първоначално публикувано от ahilis Виж публикацията
    Имам едно въпросче към знаещите. А то е: Ако се поставят в кошер десет майки в клетки, коя майка ще изберат пчелите? Надявам се да подходите сериозно към въпроса ми.
    Само съм чел няколко неща на тази тема, но не съм експериментирал..... Ето нещо, свързано с въпроса ти: https://www.facebook.com/permalink.p...03043106445551

  4. #34
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от ahilis Виж публикацията
    Имам едно въпросче към знаещите. А то е: Ако се поставят в кошер десет майки в клетки, коя майка ще изберат пчелите? Надявам се да подходите сериозно към въпроса ми.
    Прочети за банкирането на майки - там ще откриеш всичко нужно.
    Тайната е да сложиш майки само от една линия (със висок коефициент на роднинска връзка). Ако сложиш 10 майки мелези, може да хранят и 10-те, може и да оставят гладни 9 от тях (майките със по-слаби феромони от останалите загиват)
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  5. #35
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Прочети за банкирането на майки - там ще откриеш всичко нужно.
    Тайната е да сложиш майки само от една линия (със висок коефициент на роднинска връзка). Ако сложиш 10 майки мелези, може да хранят и 10-те, може и да оставят гладни 9 от тях (майките със по-слаби феромони от останалите загиват)
    Това е много интересно, но за друга цел
    Нека природата да си свърши работата.
    Сподели малко информация по темата.
    Мога ли да го използвам с цел да извадя най-слабите майки веднага от играта?
    Или ако имаш друг вариант.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  6. #36
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от Дамян Дамянов Виж публикацията
    Мога ли да го използвам с цел да извадя най-слабите майки веднага от играта?
    Би могло, но заедно с тях ще извадиш от играта и няколко пъти по толкова майки на които нищо им няма.
    Майките от някои линии просто отделят по-малко майчин феромон или пък със различна бленда (особено чувствително между майките от различни раси) и това няма никакво отношение към яйценосната им способност или пък качествата им да поддържат силно и кротко смейство.
    Би могло да има значение единствено при първоначалното им предаване на друго семейство и след това не би трябвало да играе някаква важност.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  7. #37
    Наблюдател
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    35
    Пчеларски район
    Троян
    http://bnt.bg/predavanyia/brazdi/och...-oktomvri-2014

    тук дали ще има мед

  8. #38
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.07.2013
    Мнения
    225
    Тайната е да сложиш майки само от една линия (със висок коефициент на роднинска връзка). Ако сложиш 10 майки мелези, може да хранят и 10-те, може и да оставят гладни 9 от тях (майките със по-слаби феромони от останалите загиват)
    Какво означава "роднинска връзка" в горния цитат? Според мене ако са СЕСТРИ и са СВОБОДНО ОПЛОДЕНИ са съвсем различни. Дори в идеалния случай ако вземем маточници (сестри) и ги занесем в изолиран оплоден пункт (или инструментално осеменени) ПАК НЕ са роднини, защото дядовците са произволни. От това което знам за Брат Адам той е тествал всяка година по една линия бащи. За да произведе "еднакви бащи" (за 500 майки не стига един кошер с търтеи) е ползвал търтеи от майки сестри за да може да са максимално близки.

    С две думи горното е трудно приложимо или аз не разбирам какво точно пише.

  9. #39
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Коефициента на роднинска връзка между пчелите в едно семейство обикновенно е 25% (понеже имат една майка и различни бащи), или те се явяват полу-сестри. Пчелите от едно семейство, имащи един баща ( супер сестри) имат коефициент на роднинска връзка между тях 75% ( 1/2 от 50% + 1/1 от 50% тъй като всички сперматозоиди на един търтей са генетично идентични). Пчелите в едно семейство произлизащи от братя търтеи ( търтеи от една майка) са пълни сестри и имат коефициент на роднинска връзка 50% ( 1/2 по 50% от майката и 1/2 по 50% по бащина линия).

    Т.е. това е стойност изчисляваща количеството общи гени, които споделят дадена група индивиди в едно семейство или популация (много семейства).
    При линейното развъждане (инбридинг) голяма част от предците в родословието се повтарят. Колкото е по-малък общия им брой ( т.е. един индивид може да ти се пада хем баща, чичо, братовчед и прадядо) , толкова е по-голяма роднинската връзка между отделните индивиди.

    При линейното развъждане може да се направи така че да се получи индивид, унаследяващ повече гени от пра-баба си (нормално 12,5%), отколкото нормално един индивид унаследява от майка си (нормално 50%). В този случай индивидите от едно семейство ( майка оплодена с различни търтеи от същата линия) имат коефициент на роднинска връзка, по-голяма от тази между супер-сестрите

    http://en.wikipedia.org/wiki/Coefficient_of_relationship
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  10. #40
    Забранен
    Регистриран
    11.03.2011
    Мнения
    350
    Цитат Първоначално публикувано от ahilis Виж публикацията
    Имам едно въпросче към знаещите. А то е: Ако се поставят в кошер десет майки в клетки, коя майка ще изберат пчелите? Надявам се да подходите сериозно към въпроса ми.
    Имам още едно въпросче към знаещите. А то е: Къде режат мандибулите на майките и защо?

 

 
Страница 4 от 28 ПърваПърва ... 2345614 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •