Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 7 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 61
  1. #21
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Кой ви е учил че ЛР се стеснява? Колко трябва да е силен кошера че да има смисъл от това? Ако пък след като е много слаб - и със стесняване и без - не го бройте за пролетната паша.

    Аз лично не виждам смисъл от стесняването въобще. Дори и когато семейството не може да покрие плътно цял корпус, предпочитам да го оставя да зимува на два за да не се налага в ранна пролет да се отваря и да се разширява.

    (То вече дойде време за разширяване, пък някои още стесняват...)
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  2. #22
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Колеги предвид задаващата се пролетна зима как е по-добре да се постьпи сьс средни по сила семейства ДБ.

    Да се затопля и храни или да се оставят да прекьснат пилото. Ако не могат да се облетят 15-тина дена храненето проблем ли ще е?

  3. #23
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Кой ви е учил че ЛР се стеснява? Колко трябва да е силен кошера че да има смисъл от това? Ако пък след като е много слаб - и със стесняване и без - не го бройте за пролетната паша.

    Аз лично не виждам смисъл от стесняването въобще. Дори и когато семейството не може да покрие плътно цял корпус, предпочитам да го оставя да зимува на два за да не се налага в ранна пролет да се отваря и да се разширява.

    (То вече дойде време за разширяване, пък някои още стесняват...)
    Аз и даданите не стеснявах, когато ги имах. Но да не повдигаме темата, че пак ще почнат едни ... пита с мед = буца лед и тем подобни глупости.

  4. #24
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Цитат Първоначално публикувано от ivan14 Виж публикацията
    Така си мислех и аз но исках да съм сигурен все пак нали форумът е затова.
    Форумьт колега е за няколко всезнайковци да се правят на много велики.

  5. #25
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    Колеги предвид задаващата се пролетна зима как е по-добре да се постьпи сьс средни по сила семейства ДБ.

    Да се затопля и храни или да се оставят да прекьснат пилото. Ако не могат да се облетят 15-тина дена храненето проблем ли ще е?
    Проблема ще е не толкова в затоплянето, колкото в това, че ще гладуват, за да не се отдалечават от пилото. Т.е. ако имаш възможност им сложи поне храна, било то мед в плик или питки върху кълбото, защото не е подходящо времето за разпечатване и пренареждане на пити.
    Това важи за средни, слаби и силни семейства.

  6. #26
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Чудя се как една преградна дъска ще помогне за затоплянето на гнездото? Топлият въздух ще си минава покрай нея и над нея. Ако прилепва плътно, да но така ще я заклеят и няма вадене после.

  7. #27
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Еми няма как една преградна дъска да затопли семейството нито да му помогне много в по-добрия температурен режим.

  8. #28
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Защо ли във всички учебници и книги пише за праградни дъски и за стесняване? Защо ли от 3 рамки пчели през март, добрия пчелар чрез стесняване и затопляне , хваща пашата и има 30 кг стоков мед? Трябва когато ги пишем тези неща да уточняваме дали за силни семейства ще си говорим или за средни и слаби. Според мен стесняването се прави и с цел, кълбото да не се разпуска прекалено много през точно такъв период, какъвто е в момента, за да не се преохлажда пилото, както и да се съсредоточат медените запаси по навътре в гнездото. Естествено, че ако изизмиш ЛР корпус с 15-20 хил пчели, не е нужно да се стеснява.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  9. #29
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov Виж публикацията
    Защо ли във всички учебници и книги пише за праградни дъски и за стесняване? Защо ли от 3 рамки пчели през март, добрия пчелар чрез стесняване и затопляне , хваща пашата и има 30 кг стоков мед? Трябва когато ги пишем тези неща да уточняваме дали за силни семейства ще си говорим или за средни и слаби. Според мен стесняването се прави и с цел, кълбото да не се разпуска прекалено много през точно такъв период, какъвто е в момента, за да не се преохлажда пилото, както и да се съсредоточат медените запаси по навътре в гнездото. Естествено, че ако изизмиш ЛР корпус с 15-20 хил пчели, не е нужно да се стеснява.
    Ок говорим за ворсмажорни обстоятелства, каквито са в момента и не може да се приложат други удачни процудури. Що се касае до преградна дъска, аз от три години не използвам такава при 12 р. ДБ и честно казано няма видима разлика, както и в зазимяването на 11 или 7 рамки. Друг е въпроса за пролетното стесняване. Апропо пчеларствам с 50 ДБ семейства, защото съм "неделен" пчелар.

  10. #30
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    7 рамки ДБ с пчели са си пак 20 хиляди пчели. Те могат да поддържат микроклимата и без преградна дъска. Пак стигаме до основната истина - да се работи само със силни семейства. Но не всички успяваме.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

 

 
Страница 3 от 7 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •