Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 14 ПърваПърва ... 34567 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 41 до 50 от общо 131
  1. #41
    Потребител
    Регистриран
    21.11.2011
    Мнения
    89
    много просто - ЗАЩОТО Е НАЙ - ПРАКТИЧЕН!

  2. #42
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    Цитат Първоначално публикувано от drago77
    А защо всички чертежи са за 10 рамкови кошера,какво и колко трябва да се добави или извади да получим размер на 12 рамков?
    Поздрави
    За изчислиш размера на 12 рамков кошер,няма как от 10 рамков да извадиш,трябва да прибавиш.Всяка рамка е с ширина 25 мм а разстоянието м/у две съседни е 12 мм.Така се получава общо 37мм.Ако за 10 рамков са необходими 10х37=370 мм плюс още 5мм за по-добро изваждане на рамките или всичко 375 мм което е 37.5 см,то за 12 рамков ще се изчисли по същия начин,или:
    12х37=444+5=449 мм или кръгло 45см.

  3. #43
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    Цитат Първоначално публикувано от apolo_bg
    много просто - ЗАЩОТО Е НАЙ - ПРАКТИЧЕН!
    И аз така мислех, но при мен се оказа, че 12р. ДБ работи по-добре.Имам и 10р. Всичко си зависи от бр. на семействата ти, цъфтежа на медоносите и техниката на пчеларстване. С 12р. можеш да работиш на 10-11-12р. ако се наложи, с 10р. не става приятелю.Така смятам аз позовавайки се на пашата в района около пчелина при мен.Пчеларя сам трябва да усети нещата в тази насока.Смятам, че пашата и нектаропотока през годината променят много неща в техниката ни на работа.Ако съумеем да анализираме правилно състоянието на семействата през годината наред с другите съпътстващи условия от които зависи медосбора ще постигнем успех независимо от системата кошери, която използваме.
    Силата присъства там, където работи мисълта.

  4. #44
    Автор
    Регистриран
    01.01.2011
    Мнения
    167
    Пчеларски район
    с.Средец и гр.Стара Загора
    Цитат Първоначално публикувано от drago77
    А защо всички чертежи са за 10 рамкови кошера,какво и колко трябва да се добави или извади да получим размер на 12 рамков?
    Поздрави
    Не искам да ви засегна, но това е неприятен манталитет.
    Вместо да се благодари, за нещо направено на доброволни начела и предоставено безвъзмезно, се отправя въпрос които на мен лично ми прозвучава като упрек в първата си част.

  5. #45
    Потребител
    Регистриран
    21.11.2011
    Мнения
    89
    stanko1972 написа:
    И аз така мислех, но при мен се оказа, че 12р. ДБ работи по-добре.Имам и 10р. Всичко си зависи от бр. на семействата ти, цъфтежа на медоносите и техниката на пчеларстване. С 12р. можеш да работиш на 10-11-12р. ако се наложи, с 10р. не става приятелю.Така смятам аз позовавайки се на пашата в района около пчелина при мен.Пчеларя сам трябва да усети нещата в тази насока.Смятам, че пашата и нектаропотока през годината променят много неща в техниката ни на работа.Ако съумеем да анализираме правилно състоянието на семействата през годината наред с другите съпътстващи условия от които зависи медосбора ще постигнем успех независимо от системата кошери, която използваме.
    Колега имах предвид КАК ДА СИ НАПРАВИМ 10- РАМКОВ КОШЕР СИСТЕМА ЛАНГСТРОТ РУТ, а не ДАДАН БЛАТ.
    Работил съм и с двете системи много години едновременно с по 35 до 50 от всяка система.
    За мен отдавна изборът е направен.
    Все още имам даданови кошери (и 10 и 12р.) само защото не ми дава сърце да си сваря с тях компота (със сандъците, не с пчелите в тях).
    А иначе работя най-малко с 50 рамки на кошер, което прави (най-малко)5 ЛР корпуса.

    Горното е личното ми мнение - ЛР е най-практичния кошер.
    И не искам с никого да споря кой е по-добрия кошер. Всеки сам си избира.
    Както казах – за мен въпроса е решен! (още преди 25, че и повече години).
    Благодаря!

  6. #46
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    Да наистина ЛР система кошер се наложи в продуктивното пчеларство, в това спор няма.Имам приятел от 10р ЛР премина на 8р.ЛР и е още по-доволен.Въпрос на личен избор.И аз благодаря.
    Силата присъства там, където работи мисълта.

  7. #47
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Колеги, Не мога да съм сигурен, че 12 рамков ДБ е подходящ за отделно дъно. Много е тежък плодника. За това ги правят с тези подвижни подове с калеми. Нямам база данни за тези кошери и за това не съм ги чертал. А и отдавна съм се отказал от системата ДБ.
    По-нататък ще направя и осмаците, но в момента имам много други задачи свързани с работата и със съответните срокове.

  8. #48
    Почетен Автор
    Регистриран
    11.02.2011
    Мнения
    627
    Цитат Първоначално публикувано от donboneti
    Колеги, Не мога да съм сигурен, че 12 рамков ДБ е подходящ за отделно дъно. Много е тежък плодника. За това ги правят с тези подвижни подове с калеми. Нямам база данни за тези кошери и за това не съм ги чертал. А и отдавна съм се отказал от системата ДБ.
    По-нататък ще направя и осмаците, но в момента имам много други задачи свързани с работата и със съответните срокове.
    Бе стига, това, което си направил е предостатъчно. От там нататък всеки ако може да си ги направи кошерите ще си преизчисли каквото му трябва. А ако не може, то значи, че не може и сам да си произвежда кошер.

  9. #49
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    Цитат Първоначално публикувано от Зарко
    Цитат Първоначално публикувано от donboneti
    Колеги, Не мога да съм сигурен, че 12 рамков ДБ е подходящ за отделно дъно. Много е тежък плодника. За това ги правят с тези подвижни подове с калеми. Нямам база данни за тези кошери и за това не съм ги чертал. А и отдавна съм се отказал от системата ДБ.
    По-нататък ще направя и осмаците, но в момента имам много други задачи свързани с работата и със съответните срокове.
    Бе стига, това, което си направил е предостатъчно. От там нататък всеки ако може да си ги направи кошерите ще си преизчисли каквото му трябва. А ако не може, то значи, че не може и сам да си произвежда кошер.
    Точно така.Въпрос на изчисления.
    Силата присъства там, където работи мисълта.

  10. #50
    Наблюдател
    Регистриран
    12.12.2011
    Мнения
    9
    Мерси на всички за отговорите ,извинявам се за тъпите въпроси но съм начинаещ.
    Поздрави

 

 
Страница 5 от 14 ПърваПърва ... 34567 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 6 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 6 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •