Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 6 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 60
  1. #11
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от vanHanegem Виж публикацията
    Много отдавна /през 80-те години на миналия век/ доц.В.Величков ни учеше да забравим числото "45" и да запомним числата от "65 до 70".
    Не разбрах с ирония ли го казваш или има теория (вероятно е била и практика), за която ще те помолим да ни разкажеш?
    Защото аз знам и други Числа - 90, 180 и 365 - половин сезон, цял сезон и пак одъртяхме...
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  2. #12
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Целта винаги ми е била да развия максимално рано семействата,а за да се развият е необходимо да има цъфтяща растителност.65-70 са необходими за пролетното развитие.40-45 преди главната(ите) паша(и) може да се разбере(по пилото) какво може да очакваш от дадено семейство.

  3. #13
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Георги Корчев, Ангел Йосифов отговори преди мен, а има и други числа които трябва да се помнят като "Отче наш".
    Working....

  4. #14
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от vanHanegem Виж публикацията
    Георги Корчев, Ангел Йосифов отговори преди мен, а има и други числа които трябва да се помнят като "Отче наш".
    Ами сподели ги де, и ги обясни, ако обичаш

  5. #15
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    За колегите,които робуват на числото "45" дена до пашата-акациева могат за отправна точка да използват напъпването на джанката.Когато джанката напъпи остават45-50 дена до цъфтежа на акацията.Между акацията и липата има промеждутък около 25 дена.Колегите трябва да се съсредоточат в/у растоянието(в дни) между цъфтежа на отделните растения.Например-ако искам да се прицеля в липата използвам цъфтежа на ябълката.......
    Ами всъщност това въобще не е вярно. През 2013 в района ми джанките цъфнаха след 15.04, а акацията на 10.05 вече беше цъфнала. Това са по-малко от 25 дни. Аз го приемам за аномалия, но и това се случва.

  6. #16
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от Юрий Цветков Виж публикацията
    Ами всъщност това въобще не е вярно. През 2013 в района ми джанките цъфнаха след 15.04, а акацията на 10.05 вече беше цъфнала. Това са по-малко от 25 дни. Аз го приемам за аномалия, но и това се случва.

    Предполагам визираш 2012г.Именно през тази година се случи сгъстения цъфтеж дължащ се на течението ЛАНИНЯ породено от голямото земетресение и последвалото цунами в Япония през 2011-поне такива бяха обясненията.Най вероятно аномалии ще има и занапред.Май ще трябва да "хвърляме боб" за да узнаем заветната дата на цъфтеж.Затова моята цел е възможно най-рано да развия семействата,за да икономисам боб.

  7. #17
    Не, посочил съм точна дата, но и през 2012 положението беше горе-долу същото. Пак уточнявам, за мен това е аномалия, но се случва. Нормално в района джанките зацъфтяват около 10-15 Март. А акацията около 5-10 Май.

  8. #18
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Айде почна се.
    Джанките започнаха да цъфтят около Николово и Долно Абланово към 01.04. От 4-5 дни усилено цъфтят и трънкосливките. Кайсиите ги опари сланата около 3-4 април. Вчера видях, че и ябълките имат цвят, а прасковите имат от седмица. От седмица цъфти и мъртвата коприва.
    Рапицата между Николово и Абланово - до летището има единични цветове и очаквам до седмица да е на 100% цъфнала. За сега никой не се е обадил за пръскане (а казват колеги, че даже вече я били опръскали).
    Иначе, рапицата на всякъде е на различно положение (пътувам доста в кръга Русе - Разград - Шумен - Добрич и Силистра). Най-първо цъфна изцяло, между Цар Калоян и Писанец, както и над Дервента. Между Силистра и Добрич също има изцяло "жълти ниви".
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  9. #19
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.07.2011
    Мнения
    675
    Слад дъждовете трябва да очакваме ново пръскане със сигурност.
    Какава е прогнозата за акацията тази година?

  10. #20
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от ivootur Виж публикацията
    Слад дъждовете трябва да очакваме ново пръскане със сигурност.
    Какава е прогнозата за акацията тази година?
    Трудно е да се каже, кога ще цъфне акацията, защото времето е много динамично - вчера бе 21-22 градуса, а днес ще бъде макс. 10. Вчера докато бях на пчелина се загледах в акацийките, които пресадих през октомври и вече са налични зелени пъпки, но ще зависи от времето, кога ще се развият.
    Сещам се, че на 30.04.2012г., бе почивен ден и пътувах до Крушунските водопади. В нашия район (Разград) акацията, бе едвам-едвам напъпила, а по пътя между гр.Попово и гр.Бяла(русенско), акацията бе цъфнала. Като разстояние е 50-60 км

 

 
Страница 2 от 6 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •