Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 7 ПърваПърва ... 34567 ПоследнаПоследна
Резултати от 41 до 50 от общо 63
  1. #41
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    ХР разделя плодника от магазините, не позволява на майката да се качи в магазина. Така, слагаш магазините над плодника, без ХР. Майката се качва горе и започва да осеменява, горе е по топло. Не слиза долу, докато не я натиснат пчелите с нектара. През това време долу се освобождават килийки и пчелите ги запълват с нектар, защото той е много, а мястото и магазините са малко. Майката слиза долу и всичко е блокирано с нектар.
    Пчелите изпадат в роево настроение.

  2. #42
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.11.2010
    Мнения
    220
    нямам майка която да е в магазина!просто притока е обилен и се блокирва всичко.И с ХР пак същата работа ще е.Направил съм всичко което е противороева мерка но си правят квото искат.Напъни за роене има не само при старите майки,младите не отстъпват по този показател.Според мен е някаква аномална работа-уж ще се рои а пък работи в магазина и гради.

  3. #43
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    РАПИЦА - така е., казват повечето колеги.

  4. #44
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Цитат Първоначално публикувано от petkofire
    Направил съм всичко което е противороева мерка но си правят квото искат.
    А на бас,че не си - колко отводки си направил преди да си видял маточниците?

    Рапицата е прекрасна паша,не знам защо се оплаквате от нея - пръсканията са проблем наистина,но говорейки в контекста на пчеларството,това е убийствено добрата паша,аз лично вече я броя на едно място със слънчогледовата (да не говорим,че може би е една крачка пред него).Това ако не ви отговаря на въпросите защо роят не знам кое тогава.

    Място,място и пак място - @petkofire на 3 май няма пролет и магазините ти празни,на 17 температурите отиват към лято и вече не само са пълни,а са задръстени целите кошери от мед.(не напразно споменавам времето,ако рапицата цъфти през лятото,примерно когато е слънчогледа,според вас пак ли ще напъват да роят .... или просто имаме налице непозната за нас паша,която ни изненадва по бели гащи както се казва)

  5. #45
    ANIBAL
    Guest
    Браво,Кандо!
    Изключително точен отговор.Само така.ОТВОДКИ.Това е решението.Има много и доста прецизни моменти.Но разбира се, не всеки е длъжен да ги познава.С практиката и опита се намират тези решения.Точно това е причината-изненадваща паша.И всъщност,не е,защото всеки ,който е наблизо познава това растение.Колко пъти да се обяснява на колеги,че всичко си има начин.Трябва да се знае мярката.Но тя е съразмерима с пашата.Ето например сега е наред акацията.И сега ПАК СЕ ПРАВЯТ СБОРНИ ОТВОДКИ.Независимо ,че веднъж се е взело.Или пилото отива при онези дето имат нужда.Така,че суматохата е излишна.

  6. #46
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.11.2010
    Мнения
    220
    Кандо- и отводки правих и помагах с пило на по слабите и то преди да заложат маточници както казваш,ако искаш ми вярвай!и по 5 ДБ плодникови пити са ми изградили,а ЛР по 10.Искам да уточня,че не съм допуснал да излезе рой,и мисля,че роевото настроение го премахнах.А относно рапицовата паша въобще не се оплаквам от нея,вчера вадих меда от половината семейства взех по два магазина а от другите по един.Поздрави.

  7. #47
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    315
    Помниш ли какво питаше зимата- за основите...?
    Постоянно ме преследват умни мисли...но аз съм по-бърз

  8. #48
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.11.2010
    Мнения
    220
    Помня помня.Наистина е така както каза.

  9. #49
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Цитат Първоначално публикувано от petkofire
    Кандо- и отводки правих и помагах с пило на по слабите и то преди да заложат маточници както казваш,ако искаш ми вярвай!и по 5 ДБ плодникови пити са ми изградили,а ЛР по 10.Искам да уточня,че не съм допуснал да излезе рой,и мисля,че роевото настроение го премахнах.А относно рапицовата паша въобще не се оплаквам от нея,вчера вадих меда от половината семейства взех по два магазина а от другите по един.Поздрави.
    аааа ама Петко - това не е анархия,а интензивно пчеларство wink; ти си се справил повече от отлично,това е то силна паша,силни добиви,пчелите са КАТО полудели,а всъщност се иска малко повече занимавка и старание от наша страна,в крайна сметка труда в случая ни се отплаща и то много добре:имаш супер отводки,които ще са готови са слънчогледа,имаш много изградени пити още преди акацията,имаш и високи добиви на мед ..... и това,ако не е за пример.

    п.п.ти щом в тази година с това ненормалното променливо време си изкарал по два магазина,значи в по-добри условия,аз се замислям,че наистина рапицата може да ни докара дори три идеално пълни магазина със мед т.е.говорим за над 30кг. добив,който е реално постижим,защото едно от силните впечатления,което ми се набива в очи,е че рапицата всъщност издържа на променливия климат без никакви грижи,че тази година при мен два пъти я пра градушка и пак даде,бати рапицата,бати растението,супер е!!!

  10. #50
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    315
    Засега бива, сега и от акацията по 1 магазин, дай боже...
    Постоянно ме преследват умни мисли...но аз съм по-бърз

 

 
Страница 5 от 7 ПърваПърва ... 34567 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •