Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 23
  1. #1
    Потребител
    Регистриран
    12.07.2012
    Мнения
    74

    Зимуване на майки в нуклеуси

    Здравейте колеги, някой практикува ли да си оставя запасни майки да зимуват в малки нуклеуси през зимата в стая и можете ли да споделите как точно е технологията. С колко рамки трябва да е нуклеуса, трябва ли да се поддържа някаква определена температура в стаята, как става облитането на пчелите от нуклеуса в стаята и т.н. Ще съм благодарен на всеки който сподели своя опит

  2. #2
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    По-добре е ако ги оставиш да зимуват на външни температури.
    Вероятно не всички ще оцелеят, ще има и такива които няма да бъдат в перфектно състояние ( ако не е глад причината, и двете се дължат на генетични фактори), но за тези които презимуват перфектно на следващата година когато ги поставиш във кошер, няма да се притесняваш дали ще преживеят зимата.

    Нуклеусите които не оцеляват са толкова малко че не си заслужава да зимуват в стая. Всъщност за теб е по-добре те да загинат!

    Щом зимуват в нуклеуси от фазер на открито, студа едва ли им е чак такъв проблем. За да си спокоен, достатъчно е кълбото да е в диаметър поне 2 междурамия ЛР ( не е нужно по цялата дължина на рамките) и да има 2 ЛР рамки с мед ( 5-6 кг). Толкова мед ще им стигне поне до началото на Март- Април.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  3. #3
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от bgludost Виж публикацията
    Здравейте колеги, някой практикува ли да си оставя запасни майки да зимуват в малки нуклеуси през зимата в стая и можете ли да споделите как точно е технологията. С колко рамки трябва да е нуклеуса, трябва ли да се поддържа някаква определена температура в стаята, как става облитането на пчелите от нуклеуса в стаята и т.н. Ще съм благодарен на всеки който сподели своя опит
    Виж това, е нещо подобно:

    http://pchelari.com/forum/showthread...9444#post29444

  4. #4
    Заслужил Автор
    Регистриран
    31.01.2012
    Мнения
    481
    Пчеларски район
    Южен централен
    Втора година зазимавам 3-4 нуклеуса с цел да имам запасни майки напролет. Миналата година оцеляха.Вчера прослуша тазгодишните и са живи.Трите са по големички /зазимени са на 3 LR рамки/ и едно по-слабичко. Миналата и тази зими са меки и не знам дали ще оцелеят при по-продьлжителни застудявания. Ако се зададат такива смятам да ги прибера в закрито но сравнително проветриво приземно помещение.
    Миналата пролет ми беше осиротяло едно семейство и го спасих с такава майка. Друтите се развиха като нормални семейства.

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    От няколко години ползвам по 20-ина нуклеуси с резервни майки, зимуват на по 5-6 ДБ рамки и до сега зимата не съм имал загуби от тях, за разлика от основните семейства. Иначе наличието им е безспорен плюс за всеки пчелин и за резервни майки и за подсилване на основните семейства, та дори и някой търговиика може да си направи човек рано на пролет

  6. #6
    Заслужил Автор
    Регистриран
    10.01.2011
    Мнения
    209
    Пчеларски район
    Свищов
    Ми то на 5-6 ДБ рамки кви нуклеуси са, това са си направо редовни семейства.

  7. #7
    Това са си баш помощни семейства и е наистина много хубаво да имаш такива

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Вече няколко години зимувам пет рамкови нуклеуси. Общо взето тези семейства на пролет се развиват много по-бързо. До началото на април вече са усвоили и втория корпус и горе долу по това време ги прехвърлям в нормален кошер. Става дума за ЛР. Това обикновено са по-късните ми отводки, които съм направил към края на юли. След това няма смисъл. Майките по-трудно се оплождат.

  9. #9
    Забранен
    Регистриран
    24.12.2013
    Мнения
    93
    Искам да питам работиш ли с помощни семейства при ЛР и как процедираш. Имам няколко и искам да пробвам. Тази пролет се задава много рапица и ако времето с нас мисля че ще е добър вариант

  10. #10
    Забранен
    Регистриран
    24.12.2013
    Мнения
    93
    Имам в предвид не нуклеуси а самите корпуси

 

 
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •