Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 12 от 12 ПърваПърва ... 2101112
Резултати от 111 до 115 от общо 115
  1. #111
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Е, разбрах, но аз не знам такъв случай освен, ако е гушнала букета.
    Вярно че не слиза в първи корпус и за това има основателни причини. В над 30% процента от семействата майката не слиза въобще. В останалите слиза с огромно "закъснение". Това е един от големите минуси на ЛР корпусната система. Трябва доста опит да разбереш кога точно да ротираш. Неподходящия момент носи доста загуби. Има семейства които влизат в роево, но майките не слизат долу при забавяне с ротацията. Долния корпус е доста по студен от горния, но това е по-малкия проблем. В долния корпус се подвизават летящите пчели които се нуждаят от по ниска температура и от по-голяма близост до прелката. Те са в пълна готовност да излитат на вън и да работят извън кошера. Тези пчели са изключително недобронамерени към майката. Те не чистят килйките на долния корпус и по никакъв начин не желаят майката там. Слизането на майката е по скоро изключение от колкото правило. Такъв проблем няма при дадана, но и там пилото започва високо (близо до венеца) и постепенно слиза на долу. Долния край на питите се заема с пило в началото на лятото и на границата с роенето. Младите пчели трябва да надделеят над летящите за позиции в долния край на питите. Кога то това се случи скоро идва и роенето.
    Обобщавайки мога да кажа , че ако колега смята да чака майката на ЛР да слезе долу е по-добре да работи с ДБ и да няма грижи.

  2. #112
    Заслужил Автор
    Регистриран
    01.01.2013
    Мнения
    286
    Цитат Първоначално публикувано от M.Milkov Виж публикацията
    Колега,виждам че работиш и изпитваш методи/начини/ с Корпусната с-ма.За това искам да споделя какво съм намислил да правя.Семействата ми са зазимени на 2 корпус,1 корпус е празен и е с изградени пити от този сезон.Намислил съм да пробвам на пролет след като се развият,и с моя помощ,подхранване с външно подаване на сироп от стар мед ,и разпечатване на останали от зимата запаси да го приложа този твой начин.Въпроса ми е дали ще слезне майката да работи в долния 1 корпус ако оставя тази подредба на корпусите в които се намират в момента без да правя ротация на 1 и 2 корпус , с цел да не се увеличава обема и прекъсване на семейството и от там да няма простудяване на пилото.Като над семейството сложа ханеманова решетка и фолио с 3-4 см разтояние отпред и да кача 3 корпус в който да поставя маточник, 1 пита с прясно пило ,2 пити със запечатано пило,и 1 пита с мед/частично разпечатан,като тези рамки ще са завити с найлон,а празното пространство ще го запълня с изградени пити,това е с цел да си произведат нова майка като им отворя горен вход за да се оплоди и да заработи семейството с две майки,или за отводка без отслабване на семейството.Поздрави М.Милков.
    До колкото разбирам, искаш да си направиш майки, още преди да се е развило семейството напълно. Това при мен би се случило преди цъфтежа на джанката и при наличие на търтеи. Няма да има проблем да се отгледа и оплоди такава майка, но семейството най-вероятно ще изостане спрямо семействата, на които е направена ротация. От друга страна обаче силите бързо ще бъдат изравнени с наличието на две снасящи майки. Впрочем аз си правя ротацията едва, след като пчелите започнат да складират прашец в горната част на рамките от долния корпус. Това обикновено се случва по време на цъфтежа на джанката.

  3. #113
    Заслужил Автор
    Регистриран
    01.01.2013
    Мнения
    286
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Искам да попитам Камен Крумов, кой месец е правил експеримента и какъв е бил интензитета на пашата в района по това време?
    Ако не ме лъже паметта, това се случи през юни при умерена паша. За съжаление не съм водил бележки за по-точно време.

  4. #114
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Вярно че не слиза в първи корпус и за това има основателни причини. В над 30% процента от семействата майката не слиза въобще. В останалите слиза с огромно "закъснение".
    Да, късно, но слиза. А тези 30% как ги сметна. Не мога да си представя, че не си ротираш семействата, а ги оставяш и пресмяташ проценти.

  5. #115
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Експерименти постоянно, всеки сезон.
    Въпросните семейства са склонни да роят но не и майката да слезе.

 

 
Страница 12 от 12 ПърваПърва ... 2101112

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •