Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 12 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 115
  1. #31
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.04.2013
    Мнения
    774
    Пчеларски район
    Варна
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Аз пък мисля ,че колегата ни хвърли емче и ни гледа сеира.
    Що бе .......проба грешка . На такива като мен дето стажа ни е повече от кошерите , само такива идеи ни дай .

  2. #32
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Хвълих закачка не защото не вярвам ,че разделено семейство ще заложи маточници.Беше ми интересно при два корпуса с майки ,колко корпуса ползва за мед.Мисля ,че на старата майка един корпус и е недостатъчен.Имаше отговор -корпусите ,според нуждата.Нищо лично.

  3. #33
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.04.2013
    Мнения
    774
    Пчеларски район
    Варна
    Смятам обаче , че ще е добре седмица преди слънчогледа да се обединят , така ще остане по малко открито пило и ще се освободят много пчели да събират и обработват нектара .

  4. #34
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.02.2011
    Мнения
    569
    Пчеларски район
    Резерват "Северозапад"
    Цитат Първоначално публикувано от Камен Крумов Виж публикацията
    За ЛР кошери: В средата на май разделям долния и горния корпус с ханеманова решетка, като майката оставям в горния корпус със запечатаното пило. В долния корпус пчелите залагат маточници и в последствие се излюпва и опложда майка. През целия сезон младата майка си остава долу и осеменява почти на 100% всички пити. Горната (старата) майка работи съвместно с новата през целия сезон без проблеми. В последствие двумайчиното семейство се развива по-добре от едномайчино. Когато реша мога спокойно да направя отводка с цял корпус. Така до есента, когато махам ханемановата решетка и оставям на пчелите да си изберат царица. Може би е важно да отбележа, че кошерите ми са с мрежести дъна и това спомага на пчелите в долния корпус да останат с впечатлението, че са осиротели.
    Не, че съм първи братовчед на Тома Неверни , НО не можеш да ме убедиш, че:
    1. една гола ханеманова решетка поставена между два корпуса независимо къде се намира откритото пило и майката ще предизвика залагане на маточници в корпуса с открито пило. Може да е изключение, но не и правило.
    2. може да е вярно в няколко случая, ако освен ХР ползваш:
    - временен пълен делител /преграда/ между двата корпуса, като в последствие задължително минаваш през уеднаквяване на миризмите
    - почти пълен делител в различни варианти описан при братушките
    - между корпусите и ХР сложиш празен корпус или полукорпус
    ,като в тези случай ползваш собствен вход по възможност обратен на основния
    3. ХР сама по себе си по никакъв начин не възпрепятства борбата между двете майки
    4. дори и да се стигне до факта, че в два съседни корпуса разделени с ХР има две майки с общи пчели, то в момента в който пашата намалее едната със сигурност ще отлети за вечните райски полета и нито ти или аз няма да участваме в избора й.
    5. нищо лично, просто споделено от досегашния ми опит и ползването на рошфусови табли и корпуси
    Keep Walking...

  5. #35
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от zayo Виж публикацията
    Не, че съм първи братовчед на Тома Неверни , НО не можеш да ме убедиш, че:
    1. една гола ханеманова решетка поставена между два корпуса независимо къде се намира откритото пило и майката ще предизвика залагане на маточници в корпуса с открито пило. Може да е изключение, но не и правило.
    2. може да е вярно в няколко случая, ако освен ХР ползваш:
    - временен пълен делител /преграда/ между двата корпуса, като в последствие задължително минаваш през уеднаквяване на миризмите
    - почти пълен делител в различни варианти описан при братушките
    - между корпусите и ХР сложиш празен корпус или полукорпус
    ,като в тези случай ползваш собствен вход по възможност обратен на основния
    3. ХР сама по себе си по никакъв начин не възпрепятства борбата между двете майки
    4. дори и да се стигне до факта, че в два съседни корпуса разделени с ХР има две майки с общи пчели, то в момента в който пашата намалее едната със сигурност ще отлети за вечните райски полета и нито ти или аз няма да участваме в избора й.
    5. нищо лично, просто споделено от досегашния ми опит и ползването на рошфусови табли и корпуси
    Аз също поддържам това мнение. Ако са разделени само с ХР, то това не е никакво разделяне. Ако има плътен делител или празен корпус, то това са си два кошера един върху друг и в единия вече няма майка, и е редно да започне изграждане на маточници. Борба между майките през ХР съществува и дори води до фатален край за едната. Решетката не може да и попречи. А и по този начин си отнемат вниманието от съществената работа, която трябва да извършват. С една дума - да снасят.

  6. #36
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.04.2013
    Мнения
    774
    Пчеларски район
    Варна
    На мен са ми залагали маточници на трети корпус когато майката е на първи , а втория е пълен с мед явно феромоните на майката не стигат до кърмачките в третия корпус .

    При колегата Крумов предполагам , че мрежестите дъна спомагат за този ефект . Обяснявам си го така , феромоните са по леки от хладния въздух идващ от дъното, или има леко течение което ги избутва нагоре и това кара пчелите долу да заложат маточници .

    Колкото до борбата на решетката мисля , че е въпрос на късмет да не се хванат за косите снахата и свекървата

  7. #37
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от iliew Виж публикацията
    На мен са ми залагали маточници на трети корпус когато майката е на първи , а втория е пълен с мед явно феромоните на майката не стигат до кърмачките в третия корпус .
    Ти правил ли си някакво разместване?

  8. #38
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.04.2013
    Мнения
    774
    Пчеларски район
    Варна
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    Ти правил ли си някакво разместване?
    Описах го . Първи корпус майка с пило, втори корпус мед, трети прясно пило и яйца с пчелите на тях . Резултата маточници на трети без никакви прегради . Не ги оставих обаче да се излюпят , а ги направих на две отводки .

  9. #39
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от iliew Виж публикацията
    Описах го . Първи корпус майка с пило, втори корпус мед, трети прясно пило и яйца с пчелите на тях . Резултата маточници на трети без никакви прегради . Не ги оставих обаче да се излюпят , а ги направих на две отводки .
    Да, това описание го видях, но помислих да не би да си правил друго и този трети да е бил втори. Малко невероятно ми се вижда това разкъсване на гнездото. Първи майката с пило, втория - мед и трети с пило от което да заложат маточници.

  10. #40
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.04.2013
    Мнения
    774
    Пчеларски район
    Варна
    Разбрах.

    Целта бяха маточниците ,правих го за да проверя дали работи Пелетовата система описана от д-р Ангел Грънчаров , чист експеримент от любопитство . Така и ще пробвам варианта на колегата Крумов от любопитство .

    Понеже съм хоби-пчелар мога да си позволя да се занимавам с глупости

 

 
Страница 4 от 12 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •