Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 12 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 115
  1. #21
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    И аз съм заинтересован, дай малко повече информация. Мерси предварително!
    При мен в момента 90% от семействата използват само входа на 2рия корпус и съм решил да отделя майката с запечатаното пило в 1вия после ханеманова над нея магазин да събират мед и да не роят и над него 2рия корпус с прясно пило където влизат пчелите да си произведат майка.

  2. #22
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от Камен Крумов Виж публикацията
    За ЛР кошери: В средата на май разделям долния и горния корпус с ханеманова решетка, като майката оставям в горния корпус със запечатаното пило. В долния корпус пчелите залагат маточници и в последствие се излюпва и опложда майка. През целия сезон младата майка си остава долу и осеменява почти на 100% всички пити. Горната (старата) майка работи съвместно с новата през целия сезон без проблеми. В последствие двумайчиното семейство се развива по-добре от едномайчино. Когато реша мога спокойно да направя отводка с цял корпус. Така до есента, когато махам ханемановата решетка и оставям на пчелите да си изберат царица. Може би е важно да отбележа, че кошерите ми са с мрежести дъна и това спомага на пчелите в долния корпус да останат с впечатлението, че са осиротели.
    Както ги разделяш само с ХР,нямаш ли случаи,майките да се бият на самата решетка и едната от тях да загине.

  3. #23
    Заслужил Автор
    Регистриран
    01.01.2013
    Мнения
    286
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Обръщаш ли една от прелките на север? Имаш ли проблеми с роенето? И въобще дай малко повече информация за тази технология от гледна точка на минусите (плюсовете всички ги знаем).
    1. Всички прелки са обърнати в една посока.
    2. Проблем с роенето има, ако не разшириш навреме обема. Ако има необходимост слагам трети корпус изцяло с пластмасови основи, като само крайните две са изградени. Докато го изградят роевата треска вече е преминала.
    3. Като минус мога да отбележа по-трудният достъп до най-долния корпус. Но пък, като се убедя, че младата майка е пронесла не се и итересувам повече.
    4. Броят на корпусите зависи от тяхната необходимост.
    5. Не се е случвало майки да се сбият. И да се е случвало не съм разбрал. В крайна сметка тяхната работа е не да се бият , а да снасят.
    6. Броя на пчелите не расте главоломно, защото младата майка е ограничена в един корпус и не работи с пълния си капацитет. Горната/старата майка разполага с два корпуса+, но е ограничена от пчелите, които носят нектар и от собствените си възможности. Така се получава някакъв вид баланс.

  4. #24
    Заслужил Автор
    Регистриран
    01.01.2013
    Мнения
    286
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    И аз съм заинтересован, дай малко повече информация. Мерси предварително!
    При мен в момента 90% от семействата използват само входа на 2рия корпус и съм решил да отделя майката с запечатаното пило в 1вия после ханеманова над нея магазин да събират мед и да не роят и над него 2рия корпус с прясно пило където влизат пчелите да си произведат майка.
    Ако арестуваш майката в долния корпус, вероятността пчелите горе да си произведат нова е по-малка. Отговорът е прост: Естественото движение на въздуха в кошера е нагоре и така пчелите горе ще усещат феромоните на майката по-осезателно. Така,че за да е успешна технологията:
    1. Прясното пило без майка - в първи корпус.
    2. Старата майка със запечатано пило - във втори корпус.
    3. Дъното да е мрежесто, за да позволява по-интензивна конвекция.

  5. #25
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Не мога да си обясня как ХР ще накара пчелите в първия корпус да се почувстват осиротели и да започнат да залагат маточници, нали тя служи само да ограничава придвижването на майката, за пчелите не би трябвало да е проблем?

  6. #26
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.04.2013
    Мнения
    774
    Пчеларски район
    Варна
    Мисля да пробвам този номер, но понеже съм с плътни дъна ще сложа между двата корпуса и един магазин и платно с отвор в началото , за да не усещат майката . Това всъщност е Пелетова система но вместо да залагат маточници в горния корпус ще сложат долу , което пък решава проблема с оплождането на младата майка , защото няма как да се набута при старата увлечена от летящите пчели , повечето от които влизат одолу . Хитър номер , ще го пробвам

  7. #27
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от iliew Виж публикацията
    Мисля да пробвам този номер, но понеже съм с плътни дъна ще сложа между двата корпуса и един магазин и платно с отвор в началото , за да не усещат майката . Това всъщност е Пелетова система но вместо да залагат маточници в горния корпус ще сложат долу , което пък решава проблема с оплождането на младата майка , защото няма как да се набута при старата увлечена от летящите пчели , повечето от които влизат одолу . Хитър номер , ще го пробвам
    Аз пък мисля ,че колегата ни хвърли емче и ни гледа сеира.

  8. #28
    Заслужил Автор
    Регистриран
    01.01.2013
    Мнения
    286
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Аз пък мисля ,че колегата ни хвърли емче и ни гледа сеира.
    Не помня да съм публикувал нещо във форума, което да не е изпробвано от мен. Може част от обясненията ми да изглеждат нелогични, но е факт, че технологията работи. Повечето велики открития са станали случайно. Не спирайте да експериментирате, така се ражда истината.

  9. #29
    Забранен
    Регистриран
    12.09.2014
    Мнения
    355
    Вярна е системата, начинаещ съм и пчеларя при когото се уча прави същото.Още не съм извъртял цял сезон за да знам всички чалъми. Но не ползва Ханеманова, а фазер с един процеп, парче стъкло и парче мрежа според нуждата.

  10. #30
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Аз пък мисля ,че колегата ни хвърли емче и ни гледа сеира.
    От какъв зор да го прави? Сега се сещам че преди години си правих едни опити и затварях майката в нещо като изолатор за две пити и в случаите когато изолатора беше в единия край на кошера и беше отделен с пита с мед от основното семейство в другия край пчелите почваха да залагат маточници, така че има истина в твърденията на колегата Крумов.

 

 
Страница 3 от 12 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •