Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 6 от 8 ПърваПърва ... 45678 ПоследнаПоследна
Резултати от 51 до 60 от общо 79
  1. #51
    Автор
    Регистриран
    11.05.2014
    Мнения
    175
    Аз си имам доста пепелянки. Но откакто поддържам местото без трева, третирам със "НАСА 360" не съм срещал. Под кошерите си постелих мрежа против плевели "Запазва циркулацията на въздух и вода в комплекса почва - вода - въздух. Не позволява проникване на корените към почвата. Материята има UV защита." Намазах крачетата на рамката на която са поставени кошерите със грес за да не се качват мравки. Мислех си да постна и една снимка, но тъй като не виждам други снимки на пчелини реших и аз да не го правя. Поздрави.

  2. #52
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.05.2014
    Мнения
    334
    Пчеларски район
    Айтос
    На мен по-ми харесва да има трева, даже си я поливам и си я кося с моторна косачка. Както казва колегата като голф игрище е. Също така мисля, че ако остане на пръст, ще се нагрява почвата много в пчелина.... В момента кошерите са ми на метални стойки, тухли и тнт. Но съм в процес на събиране на палети, режа ги на 2 боядисвам и на пролет мисля да ги вдигна още, така че хем да не се навеждам много, хем да не ме гони тревата....

  3. #53
    Автор
    Регистриран
    08.07.2014
    Мнения
    102
    Пчеларски район
    Трънско
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Ако случайно види змия, трябва да я убие колкото се може по-внимателно с колкото се може по-дълъг прът. Най-добре такива пръти да се подготвят предварително (с чатал на върха) и във всеки един пчелин да има поне по 2-3 подпрени на различни места покрай оградата. Ако все пак змията го ухапе, в никакъв случай да не си поставя сам противозмийски серум. Трябва спешно да отиде в болницата и да предупреди лекаря, че е пчелар.
    Ако случайно човек види змия, най-добре е да се отдръпне и изчака тя да избяга! Евентуално ако е нетърпелив, да се опита да я прогони, но в никакъв случай не е добра идея да я убива! Първо защото е опасно, второ, защото е проява на ниска култура, трето - защото са полезни и намалят популацията на мишките, четвърто - противозаконно е... и изобщо не е редно.

    Много лесен начин за разпознаване на отровните змии в България е по очите! Отровните змии по нашите земи имат вертикален тесен ирис в средата на окото. На всички останали - неотровните, очите им са с кръгъл ирис (с кръгло черно око). При мен има доста усойници, но никога не съм имал проблем с тях - бягат при всяка наша среща и трудно се хващат. Ако успея за заловя някоя, я пускам по-надалеч.

    Винаги трябва да се носят подходящи обувки, които предпазват от евентуални ухапвания. По маратонки не се ходи из диви места. Също мрежата против плевели е много добро и евтино решение. Тя може да се покрие с дървен чипс (във фабриките за пелети е пълно с такъв, продава се и отделно) или с малко пясък, пръст - каквото има, което ще направи пространството около кошерите приятно и безопасно място.
    Христо Йорданов

  4. #54
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Матеев, пишеш че пчелар ухапан от змия, не става вече!? На братовчеда бащата, преди време беше посегнал, да мачка една пепелянка с крак под кошер. Е жив е и си гледа, и го жилят пчели! Преди години, в списания пчеларство, ако не се лъжа имаше описан случай, за ухапан прчелар от змия и поставяне пчели да жилят около мястото, на ухапването. Бил е в планината и нямало как да отиде, в болница до другия ден. Пак спасен и жив. Значи вече, световните тенденци са да не се ползва противозмиски, ако не е много наложително, а да се ползват кортикостероиди. Серума е нож две остриета: http://www.puls.bg/spravochnik/so_3162.html

  5. #55
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Колега Вълчан,това значи ли,че примерно солу-медрола би свършил някаква работа?Говорим поне за 80мг.

  6. #56
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Цитат Първоначално публикувано от Pavel_Bs Виж публикацията
    Колега Вълчан,това значи ли,че примерно солу-медрола би свършил някаква работа?Говорим поне за 80мг.
    Не съм специалист и затова, не мога да ти отговоря с точност, няма да навреди, ще засили съпротивителните сили на организма и ще намали отока.

  7. #57
    Автор
    Регистриран
    19.11.2010
    Мнения
    196
    Пчеларски район
    Павликени-Сухиндол,
    НЕЖЕЛАНИ ЛЕКАРСТВЕНИ РЕАКЦИИ

    "Въвеждането на конски серум в човешкия организъм може да предизвика незабавна реакция -анафuлактuчен шок или късна реакция -серумна болест. Тези реакции са резултат от сенсибилизацията на организма при първичното проникване на конски белтък или от специфичната реактогенност на организма. Анафилактичен шок може да се появи веднага, както при подкожно, така и при интрамускулно приложение. Симптомите на анафилактичния шок са: затруднено дишане (диспнея), посиняване (цианоза). ускорен повърхностен пулс, изпотяване, повръщане, понижение на кръвното налягане, диария и при тежки случаи *прогресиращ колапс, завършващ със смърт. В 2 до 6% от случаите на прилагане на конски серум може да настъпи серумна болест между 7-14 ден след прилагането на серума. Тя протича като леко преходно зачервяване или уртикария, а в някои случаи настъпват усложнения, характеризиращи се с болки в ставите и подуване на лимфни възли.

    Прочети още на: http://www.puls.bg/spravochnik/so_3162.html"

    Това, че фирмата производител не може да изчисти от "анафилактични" добавки произвежданият серум, съвсем не трябва да се отрича прилагането на противозмийски серум, всичко е до преценка на звеното на спешна помощ и нивото на компетентност на близкото болнично заведение. Затова когато пчелар получи ухапване от змия- затваря капака на кошера и по-най бързия начин в болница! Всичко си е индивидуално и зависи от собственият "имунитет" - най-вероятно приятеля-пчелар е развил симптомите на серумна болест и ще се оправи.

  8. #58
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Преди няколко години в статия във вестник се твърдеше, че пчеларите(тези които ги хапят пчелите и не са алергични, и не пчеларстват в скафандри) имат имунитет към отровата на всички срещани в България змии. За съжаление не мога нито да се сетя за вестника нито за дата, а още по-малко пък да претендирам или защитавам тази теза(не съм я пробвал на практика), пък и при нас в полето змиите рядко се срещат и само за смоци съм чувал, по пчелините тук таме само гущери съм мяркал, пък и редовно си кося.

  9. #59
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от asti Виж публикацията
    ....Мислех си да постна и една снимка, но тъй като не виждам други снимки на пчелини реших и аз да не го правя. Поздрави.
    Е, то цяла тема си има за това, тъй че смело качвай снимки...

    http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=42

  10. #60
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Ristis Виж публикацията
    Ако случайно човек види змия, най-добре е да се отдръпне и изчака тя да избяга! Евентуално ако е нетърпелив, да се опита да я прогони, но в никакъв случай не е добра идея да я убива! Първо защото е опасно, второ, защото е проява на ниска култура, трето - защото са полезни и намалят популацията на мишките, четвърто - противозаконно е... и изобщо не е редно.
    Да прав си, но ако змиите са НАПАСТ ? Преди време, когато си купих имота, в който сега живея (изоставен бивш стопански двор), ми се наложи да проведа целенасочена борба със змиите в него. В този имот буквално на всяка една крачка имаше змии - излизаме на разходка и за едно обхождане срещаме поне 10 бройки от всякакви видове. Имаше дори черни като катран, които и до ден днешен не ги знам от какъв вид са. Тръгва багера да копае камара с камъни (за строежа на моста), и от всяка една негова кофа падат змии. Повдигаме някоя бетонна плоча от разрушените метални конструкции на разни навеси, и под плочата намираме няколко змии и стотина яйца. Един стар сеновал така и не посмяхме да влезем в него, защото между балите със сено буквално гъмжеше от змии. Гледаш го и едновременно виждаш поне 100 от тях, които изпълзяват от едно място и влизат в друго.

    И ти ми предлагаш да живея с всичко това "законно" и да треперя, че децата играят навън и могат да бъдат ухапани всеки един момент?

    Какво направих:
    1. Запалих сеновала и го изгорих из основи. Вътре сигурно изгоряха 1000 змии.
    2. Обявих на работниците награда от 10 стотинки за всеки един сантиметър убита змия. Тогава това правеше горе-долу около каса бира на една змия. Ами за две години се избиха над 600 змии и се изпиха над 600 каси с бира. Още пазя тетрадката с избитите змии и тяхната дължина.
    3. Сам си конструирах и изпълних над 400 метра специална конструкция АНТИЗМИЙСКА ОГРАДА, която позволява лесно излизане на змиите от имота, и почти невъзможно обратно влизане.
    4. Купих тракторче за косене и от тогава до ден днешен не оставям тревата да порастне повече от 10 сантиметра.

    И въпреки всичко това не минава година, през която да не видим поне 3-4 пъти змии в имота, понякога дори в централната част, където живея. А точно тази година преди около месец жена ми видяла една змия и докато се обади на работниците да я убият, змията изчезнала. Търсихме я няколко часа и я намерихме влязла в един от гаражите и скрила се в една камара неподредени кашони. Вратата към жилищните помещения беше на 2 метра от нея.

    Ха сега отново ми кажи, че трябва змиите да ги оставям живи и да "живея" с тях в мир и разбирателство.........
    Ти би ли живял спокойно, ако всеки един момент има вероятност да намериш змия под леглото или още по-лошо - в леглото си?

 

 
Страница 6 от 8 ПърваПърва ... 45678 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •