Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 8 ПърваПърва ... 34567 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 41 до 50 от общо 79
  1. #41
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Аз се бях облякъл добре ама ще ме вдигнат във въздуха, пред кошерите почерня. Срам не срам ама избягах по едно време

  2. #42
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    С какво косите тревата около кошерите? Аз се мъча с косата, но много се дразнят пчелите. Сутринта бях на развиделяване на пчелина към 05.00ч. и пак ме изядоха.
    Пчелите са много кротки в момента, но косенето пак ги подлудява. Данте някаква идея, с тример дали няма да се дразнят по малко?
    http://pchelari.com/forum/showthread...7650#post37650

    Виж постинг #7, да не си играя да качвам снимките отново. Получава се добре, много малко се дразнят - случва се да отнеса някое и друго жило но няма нищо общо със свистенето на косата, което според мен е един от най-дразнещите шумове за пчелите. На скоро видях една снимка, точно пред прелките на земятя имаше сложени по две керемиди(цигли), и мисля да наредя - очаквам мулти ефект, няма да расте трева, съответно няма да има нужда да се коси отпред и няма да ги зашумява, и ще се получи нещо като "диагностична площадка" пред кошера.

  3. #43
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Не е много добро качеството, понеже се оказа че е видео, а не снимка и извадих просто един кадар:

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	image.jpg
Прегледи:      286
Размер:	244.2 KB
ID:	1764

  4. #44
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Това съм го писал някъде по темите но пак ще го повторя, с моторна косачка може да се коси спокойно на пчелина дори и през деня стига косачката да не хвърля от окосената трева на прелките на кошера и да не се "чукат" неволно кошерите или стойките. Иначе другия вариант е първо да се коси около кошерите (желателно е да се почне от първия ред на горе) и да се остави една ивица около 30-40 см непосредствено пред прелките, която да се остави за последна и д се окоси по най бързия начин. Колкото е по лошо времето, толкова процедурата е по лесна

  5. #45
    Автор
    Регистриран
    07.10.2013
    Мнения
    153
    Аз косим с тример или моторна косачка, нјама жилене.
    Тази година тревата беше голјама и косих с коса о-чно, пак нјамах жилене.
    Претполагам че трјабва да се отбере време когато да се коси пред кошерите
    и мислја че е најдобре когато са пчелите запослени, когато е времето хубаво.
    Доколкото са те свободни, нјама какво да работјат ??? косачо е најподобен за.

  6. #46
    Забранен
    Регистриран
    15.06.2011
    Мнения
    115
    Пчеларски район
    Община Дулово, област Силистра
    Късно вечерта с Раундъп

  7. #47
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Да кажа и аз мнение - коси се с всичко, което имате - тракторче, моторна косачка, тример или ръчна косачка, и пчелите нищо няма да ви направят, ако .......... ако косите в дъждовно време. При мене е възприета тази тактика и се прилага успешно. Завали ли дъжд - дъждобрана, тримерите и хайде на пчелина.

    Искам да кажа и за още нещо, което може би не го знаят всички. Не го знаех и аз допреди няколко дена. Високата трева в пчелина създава опасност пчеларя да бъде ухапан от змия. Слагането на керемиди пред кошера - също. Ще кажете че змиите в България не са опасни и от отровата им не може да умре възрастен човек, но това не е така с пчеларите !!! Пчеларите ежедневно ги жилят пчели и техния организъм си е изградил защитни сили против пчелната отрова. И именно тези защитни сили могат да убият даден пчелар, ако бъде ухапан от змия, и след това в болницата му поставят противозмийски серум. Това по действителен случай отпреди седмица, когато на мой приятел едвам му спасиха живота.

    Та информацията, която искам да ви дам е, че пчеларите са РИСКОВА ГРУПА ХОРА по отношение на змийската отрова или противозмийския серум. Организма им реагира на ухапването от змия 10 пъти по зле, отколкото на нормалните хора. Пчеларите МОГАТ ДА УМРАТ от ухапване на змия или да изпаднат в АЛЕРГИЧЕН ШОК и да не доживеят да стигнат до болницата. Ако все пак доживеят до болницата, ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ТРЯБВА ДА ИНФОРМИРАТ ЛЕКАРЯ, ЧЕ СА ПЧЕЛАРИ. Ако лекаря го знае това, няма да им слага противозмийски серум, който може да ги доубие, а ще ги лекува с други медикаменти. При моя приятел именно противозмийския серум го е сринал и го е докарал до прага на смърта и едвам са го спасили, защото лекаря е бил наясно с пчелно-змийския конфликт. Ами ако вашият лекар се случи да не го знае това?

    Та във връзка с това и косенето на пчелина - според мене си е задължително пчелина ВИНАГИ ДА БЪДЕ ОКОСЕН колкото се може по-ниско, чак до гола земя. Никакви плочи, никакви камъни по земята. Самите кошери трябва да се повдигнат на стойки над земята, и под стойките също трябва да е окосено. Въобще всеки един милиметър от земята на пчелина трябва да се вижда като на длан, че е чист от змии. И наистина трябва много да се внимава за тези змии. Погледа на пчеларя винаги трябва да е в краката му, когато се разхожда между кошерите. Ако случайно види змия, трябва да я убие колкото се може по-внимателно с колкото се може по-дълъг прът. Най-добре такива пръти да се подготвят предварително (с чатал на върха) и във всеки един пчелин да има поне по 2-3 подпрени на различни места покрай оградата. Ако все пак змията го ухапе, в никакъв случай да не си поставя сам противозмийски серум. Трябва спешно да отиде в болницата и да предупреди лекаря, че е пчелар.

    И последно, което може би също не се знае от всички. Ухапването от змия ПРЕКРАТЯВА ПЧЕЛАРСКАТА ПРАКТИКА, защото след лечението в болницата се развива АЛЕРГИЯ КЪМ ПЧЕЛНАТА ОТРОВА. Ако преди ухапването на ден безопасно са ви жилили по десетки пчели, след ухапването едно единствено ужилване зачервява цялата ръка и я подува. Затова още веднъж - косете си пчелините до голо (нула номер) и се пазете от змиите.

    Тази история с конфликта между змийската и пчелната отрова ви я препредавам по приказките на човек, който вече е пострадал от това с пълна сила. Не знам дали друг път това е обсъждано във форума, но може би си струва всички пчелари да се разровят из литературата или из интернет с цел да си изяснят доколко това е опасно и какви последици има. Дали описаното от мене засяга само единични хора, или конфликта на змийската и пчелната отрова е присъщ на всички пчелари. И ако се окаже, че това е вярно, трябва отсега нататък да се предприемат съответните мерки.

  8. #48
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    От любопитство разрових из интернет и не открих директни материали, описващи реакцията на организма на пчеларя при ухапване от змия. Това обаче не трябва да ни успокоява. Може би трябва да се потърси в специализираната медицинска литература или да се питат лекарите дали са учили нещо по въпроса.

    За по-любопитните ето няколко полезни линка за ухапване от змия:
    http://www.puls.bg/health/eco/news_16812.html
    http://www.blitz.bg/article/2392
    http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=4304
    http://krispeshi.wordpress.com/%D0%B...E%D0%BC%D0%B8/

    Ето и един PDF документ, в който има снимки на българските отровни змии. Хубаво е човек да може да ги разпознава, ако случайно бъде ухапан: za zmiite.pdf

  9. #49
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Аз също съм сложил керемиди пред кошерите и пред прелката няма трева, а и подмора го чистят много добре, но бурена беше станал по висок от 50см. като повечето е магарешки бодил и не можех да влезна в пчелина.
    По време на дъжд съм пробвал, но пак ме нападат само като чуят косата, трябва да си взема някаква моторна.
    В двора при пчелина си имам таралеж и няма змии.

  10. #50
    Автор
    Регистриран
    09.01.2011
    Мнения
    126
    Пчеларски район
    Ябълково, обл. Хасково
    Като обмисляш купуването на машина, да ти дам моя съвет. Тримерът е ташак работа, ако поизпуснеш тревата да стане височка. И е доста изморителна работата с него. Предпочитам да кося по старомодния начин с косата, вместо да маам тримера. Обаче таз година не мога да насмогна с косенето- аз кося, тревата отзад ме настига . И си взех една моторна косачка втора ръка. Избрах я да е яка и неуморна. Родих се. Сега пчелинът е като голф-игрище.
    Ако вървиш след муха, ще стигнеш до лайно...

 

 
Страница 5 от 8 ПърваПърва ... 34567 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •