Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 25 от 37 ПърваПърва ... 15232425262735 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 241 до 250 от общо 361
  1. #241
    Забранен
    Регистриран
    12.09.2014
    Мнения
    355
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    А ако батериите са паднали и GPS тракера не сработи какво правиш? Или сработва, но нямаш възможност да вкараш в цифрова карта координатите и да ги следиш? А как ги деблокираш всеки ден когато работиш с кошера ако всеки работи сам за себе си? И как ги пускаш отново? И колко ще ти е масрафа на 10 карти? И цената на втория комплект батерии, които всеки 2-3 дни ходиш да сменяш? И още куп такива "АКО".
    Нямам представа кое как функционира, но за да не се хабят батериите, да се включва когато се вдигне дъното на кошера, (не на капака за всекидневна работа.) Идеята е за подвижното пчеларство.
    Нали затова сте вие инженерите Каква е ползата да получавам смс от периметърни датчици, ако не мога да проследя къде са ми завлекли кошерите?

  2. #242
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Да кажа и аз по темата:

    1. Китайските батерии наистина не си отговарят на написания на тях капацитет. Цяло чудо ще е, ако имат 30% от написаното на етикетката. По-скоро ще имат 20-25% от надписа.

    2. Li-Po и Li-Ion батериите много бързо деградират при температури над 30 градуса, а в кошера те ще са такива през лятото. Като цяло за около година, година и половина капацитета им пада 3 пъти. На втората година ще са за изхвърляне.

    3. Li-Po и Li-Ion батериите не са подходящи за температури под 0 градуса, защото капацитета им пада 5-6 пъти. Тоест зимно време системата няма да работи.

    4. За такъв температурен диапазон (от -20 до +40 градуса) акумулаторните батерии трябва да са Ni-MH, при това не обикновените такива, а тези, които са Low Self Discharge. Те обаче са възможно най-скъпите от цялата серия (технология). Хубавата новина е, че спокойно ще издържат 10 години експлоатация. Всички други технологии акумулатори трябва да ги сменяте на 2-4 години.

    5. Имам го това тракерче и съм го тествал. С вградения му акумулатор не може да издържи дори и 12 часа. Като цяло каквото и да пишат китайците за времето на работа с вградения акумулатор, бъдете сигурни, че са го надули поне 5 пъти.

    6. Реалното време за работа с един акумулатор много зависи от GSM покритието на пчелина ви. Ако сигнала е много силен, GPS тракера общува с клетката с мощност от само 50 mW. При слаб сигнал и лошо покритие GPS тракера вдига мощноста до 2-4 W и ако клетката не го "чува", прави многократни опити. При това положение може да "изяде" батерията за 10-20 пъти по-кратко време, отколкото при силен сигнал.

    Като цяло всичките тези китайчета като електроника работят добре и ще ви свършат работа, но като захранване не му ли сложите соларно панелче, което ежедневно да дозарежда акумулатора, всичко отива по дяволите. Алтернативата е голям автомобилен акумулатор, но къде ще му излезе сметката.

    Като цяло искам да ви кажа, че с всичките ми познания и с огромния ми опит в това направление, аз не успях да сглобя евтина и надеждна GPS охранителна система за кошери. По колите си съм наслагал GPS проследяващи устройства, и трябва да ви кажа, че ако една кола не се кара 10-15 дена, и акумулатора загива (изтощава се до дупка).

  3. #243
    Автор
    Регистриран
    27.04.2013
    Мнения
    141
    Цитат Първоначално публикувано от tihmr Виж публикацията
    Нямам представа кое как функционира, но за да не се хабят батериите, да се включва когато се вдигне дъното на кошера, (не на капака за всекидневна работа.) Идеята е за подвижното пчеларство.
    Нали затова сте вие инженерите Каква е ползата да получавам смс от периметърни датчици, ако не мога да проследя къде са ми завлекли кошерите?
    При идея за подвижно пчеларство, нека зададем условието, че са на фургон/ремарке.От периметърните датчици ще получиш най-ранното известие за навлизане в зоната още преди да са стигнали кошерите.Тук сценариите са ограничени.Първи, когато кошерите са откраднати заедно с ремаркето, като това увеличава шанса да ги хванат.МПС с ремарке и кошери прави впечатление.При този вариант имаме бърза кражба, където ако не сте свалили гуми или някакъв блокаж на колелата(което не е никак трудно), който да ви осигори време, периметърната охрана може да се окаже недостатъчна.Втория вариант е да свалят и товарят кошерите, а това дава достатъчно време за реакция.При gps може да очакваш алармено събитие при промяна на положението на кошерите в зависимост от настройката.Примерно кошерите са се преместили на 50м от първоначалната си точка.Но ако решат да ти крадат само рамките и пчелите gps ще е безполезен.Относно захранването на gps-a, или свикваш с това през няколко дена да ходиш до пчелина да сменяш батерии, или стигаме до тягов акумулатор и т.н. за стационарен пчелин.За подвижно не е задължително да е тягов, който е в пъти по-скъп и можеш да сложиш 1 gps(2-3 за по-голяма сигурност).

    Идеята да се използва само gps не покрива кражбите на рамки.Не излиза по-евтино от една алармена система, освен ако не са няколко броя.Ако се похвалите, че имате такива в кошерите, може да ви ги откраднат заедно с gps-a.Но определено да се използва заедно с друг вид охранителна система е положително.Ако TSC1 прояви желание да вгради в контролния панел един gps модул при поръчка ще си имате комбинирана охранителна система.

  4. #244
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    GPS при ремарке с кошери е почти задължителен! Там има място и за голям акумулатор, добре "ожелезен" и поставяне на нашата система също в железен сандък, с подведена високо по желязна тръба антена.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  5. #245
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.10.2014
    Мнения
    684
    Пчеларски район
    Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от Валентин. Виж публикацията
    Гледах тук една СОТ фирма когато поставяше системата на 1 сграда. На вратите и прозорците поставиха контактни датчици (или нещо подобно( както там му се казва). Мисля, че ако се ползват само такива ще има ефект. Един поставен под капака, да се задейства при повдигане на капака. И един поставен под кошера. Само не знам как и къде предават сигналите тия датчици. Ама това фирмите за СОТ би трябвало да го знаят.
    Това имах в предвид да индикира при отваряне а не да гониш михаля с GPS
    Не ща, еуропейски кранти ! Българка искам, Българка "сянка нележана”, „трева некосена”, „два бистри кладенци и вода ненапита" Връмугу

  6. #246
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Аз затова съм се насочил към индивидуална везна за всеки кошер и обща мобилна платформа за 24 кошера, в конструкцията на която да са вградени /заварени/ предварително акумулатор, соларен панел, GPRS модул и т.н. Ремаркето се прибира след разтоварване на платформата. При такава постановка няма начин да не сработи алармирането. Срязан кабел, нелогична промяна в теглото на някой кошер, отпаднало захранване, изгубена връзка ще са все индикации някой да иде да провери какво се случва.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  7. #247
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Аз затова съм се насочил към индивидуална везна за всеки кошер и обща мобилна платформа, в конструкцията на която да са вградени /заварени/ предварително акумулатор, соларен панел, GPRS модул и т.н. Ремаркето се прибира след разтоварване на платформата. При такава постановка няма начин да не сработи алармирането. Срязан кабел, нелогична промяна в теглото на някой кошер, отпаднало захранване, изгубена връзка ще са все индикации някой да иде да провери какво се случва.
    Имаш ли вече работещ опитен образец на везната?
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  8. #248
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    На теория да, хардуера и софтуера са налични. На практика още не са стояли под някой кошер, че тази година не стигна времето. Февруари ще влязат под 5 кошера и ще видим какво ще се случва.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  9. #249
    Автор
    Регистриран
    27.08.2016
    Мнения
    127
    Пчеларски район
    Русе
    Цитат Първоначално публикувано от Saras Виж публикацията
    При идея за подвижно пчеларство, нека зададем условието, че са на фургон/ремарке.От периметърните датчици ще получиш най-ранното известие за навлизане в зоната още преди да са стигнали кошерите.Тук сценариите са ограничени.Първи, когато кошерите са откраднати заедно с ремаркето, като това увеличава шанса да ги хванат.МПС с ремарке и кошери прави впечатление.При този вариант имаме бърза кражба, където ако не сте свалили гуми или някакъв блокаж на колелата(което не е никак трудно), който да ви осигори време, периметърната охрана може да се окаже недостатъчна.Втория вариант е да свалят и товарят кошерите, а това дава достатъчно време за реакция.При gps може да очакваш алармено събитие при промяна на положението на кошерите в зависимост от настройката.Примерно кошерите са се преместили на 50м от първоначалната си точка.Но ако решат да ти крадат само рамките и пчелите gps ще е безполезен.Относно захранването на gps-a, или свикваш с това през няколко дена да ходиш до пчелина да сменяш батерии, или стигаме до тягов акумулатор и т.н. за стационарен пчелин.За подвижно не е задължително да е тягов, който е в пъти по-скъп и можеш да сложиш 1 gps(2-3 за по-голяма сигурност).

    Идеята да се използва само gps не покрива кражбите на рамки.Не излиза по-евтино от една алармена система, освен ако не са няколко броя.Ако се похвалите, че имате такива в кошерите, може да ви ги откраднат заедно с gps-a.Но определено да се използва заедно с друг вид охранителна система е положително.Ако TSC1 прояви желание да вгради в контролния панел един gps модул при поръчка ще си имате комбинирана охранителна система.
    Ние бяхме започнали с теб, тази тема, за подвижното пчеларство.
    Аз бях ти написал, че имам доста различно виждане, какво трябва да е точно то.


    Та, подвижното пчеларство, като бъдеще, трябва да се осъществява задължително от ремаркета, и то не какви да е, а на ТИР!
    Ще кажете, НАЛУДНИЧАВО? Да разгледаме предимствата и недостатъците.
    Предимства: Достатъчно голямо и здраво, за да побере 90-100 кошера, което е и максимума, за един пчелин! На двете чела на ремаркето, могат спокойно да се разположат по 12-20 запасни семейства. Кошерите са на два реда, тип лежак, по 24-25 рамки, с възможности за поставяне на един-два магазина с по 6 рамки от горе!
    За втория ред, съвсем лесно се поставя вътрешна платформа, която се придвижва, за да се обслужват кошерите. Ремаркето може да е фабрично изолирано, а кошерите се изработват директно вътре, от олекотени и термоизолационни материали! Има различни варианти, като при най-големите по размер, спокойно може да има стая за преспиване и за вадене на меда! На такова ремарке има място и за акумулатори и за охранителна система, както и за слънчеви панели, върху покрива, които да зареждат и дават необходимия ток! В момента, една система от 6 камери и сървър е под 500 лева, като в реално време, където и да е човек, може да влезе в системата, през телефона си и да вижда през камерите, какво става около и вътре в ремаркето. Спокойно се слагат прожектори, датчици за движение, както и GPS . Такива ремаркета вече има бол, а някой са си без пари при Съдия Изпълнителите. Ако човек иска да се занимава с това професионално, то може да си направи 5-6 ремаркета, които да разполага на различни места и да си вземе някой камион/ТИР/ каквито има достатъчно също, на тънка лайсна. Такива, които не могат да пътуват зад граница, но за едни 2-3 хиляди километра в годината, са направо прекрасни.
    Недостатъци: Сравнително скъпа инвестиция, но изчислено, за броя кошери, може да се окаже доста по-изгодна!
    Голямо ремарке, което означава съобразяване с терена. Необходимост от ТИР за преместване, който може да е и под наем!
    Големината освен недостатък е и предимство, защото за да го открадне няКОЙ му трябва също ТИР, а и се набива хептен на очи. Трудно може да се проникне вътре, ако е направено с мисъл, освен това е трудно да се намери и отстрани GPS-а.

  10. #250
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Това го разгледах подробно, като ходих на гости при румънските пчелари. Пуснал съм и някои снимки във форума. При прицепните ремаркета има един много съществен недостатък - слаба проходимост. Голяма част от територията, особено в полупланинските и планинските райони, остава недостъпна. Иначе се нагледах във всяко ремарке на оборудван с центрофуга и вана за разпечатване отдел, както и соларни панели със съответния инвертор. Втори недостатък - трябва да ти ги мести фирма с лиценз за транспортна дейност. Трети недостатък - минават годишни технически прегледи и да ги влачиш дотам и обратно е скъпо. Четвърти недостатък - поддръжка на светлини, спирачки, гуми и т.н. Пети недостатък - голям двор за маневриране при прибиране зимата. Всички тези неща ме отказаха от идеята след по-сериозен размисъл. Една платформа в събрано състояние все ще се намери къде да се прибере в нечий двор, ама прицепно ремарке - трудно. Може да се разнасят няколко платформи само с едно ремарке с категория В+Е на шофьора. Няма пътни листи, задължителни почивки, тахошайби, ДАИ, глоби и т.н.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

 

 
Страница 25 от 37 ПърваПърва ... 15232425262735 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •