Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12
Резултати от 11 до 19 от общо 19

Тема: ХИНАП

  1. #11
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,219
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от maxtop Виж публикацията
    Имам познат в село Злати трап има доста декари облагороден хинап . Дали са доста солидна инвестиция за разсад , в момента зареждат големите вериги . Цената е порядък 7лв. на едро по спомен от общи приказки. Ако има голям интерес , ще разпитам по подробно.
    В Габровска и в съседната ми Ловешка област, не можах да намеря насаждение по-голямо от "2-3 фиданки" в двора. Цена на фиданки по разсадниците
    открих между 15 и 22лв. Спазвайки отстоянието от границите ще ми трябват около 140 бр.(не кой знае, колко голяма инвестиция). Цена на дребно по пазарите 8-10лв. за пресен, за сушения-80-100лв. Абе, влязла ми е таз муха в главата и нямам намерение да е гоня.

  2. #12
    Наблюдател
    Регистриран
    16.03.2018
    Мнения
    32
    Цитат Първоначално публикувано от Кразз Виж публикацията
    В Габровска и в съседната ми Ловешка област, не можах да намеря насаждение по-голямо от "2-3 фиданки" в двора. Цена на фиданки по разсадниците
    открих между 15 и 22лв. Спазвайки отстоянието от границите ще ми трябват около 140 бр.(не кой знае, колко голяма инвестиция). Цена на дребно по пазарите 8-10лв. за пресен, за сушения-80-100лв. Абе, влязла ми е таз муха в главата и нямам намерение да е гоня.
    Аз засях 2 фиданки от лицензиран разсадник по, 10лв. броя и 2 диви с бодли от мой братовчед. дивите изсъхнаха и едната облагородена . След 5 години мога да твърдя . че на тежки почви не вирее добре. Много ми харесва като храна преди да е узрял за сушене , но аз не мога да го отглеждам в къщи. Мога да помогна с разсад от разсадник , собственика ми е приятел и е пчелар .

  3. #13
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Цитат Първоначално публикувано от Кразз Виж публикацията
    В Габровска и в съседната ми Ловешка област, не можах да намеря насаждение по-голямо от "2-3 фиданки" в двора. Цена на фиданки по разсадниците
    открих между 15 и 22лв. Спазвайки отстоянието от границите ще ми трябват около 140 бр.(не кой знае, колко голяма инвестиция). Цена на дребно по пазарите 8-10лв. за пресен, за сушения-80-100лв. Абе, влязла ми е таз муха в главата и нямам намерение да е гоня.
    Преди години засадих един хинап. На пролетта се разви. Изкара лятото. И така две поредни години. На третата изсъхна. Дръпнах го и се измъкна. Никаква коренова система не беше развил. Като изгнило дърво. Почвата е песъклива. Джанки, сливи, круши, ябълки, дюли ,мушмули, виреят. Само това чудо не успя.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  4. #14
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865
    Подариха ми няколко плода хинап, от които извадих семките. Чудя се кога и как да ги засея? Искат ли стратификация?

  5. #15
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,219
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от maxtop Виж публикацията
    Аз засях 2 фиданки от лицензиран разсадник по, 10лв. броя и 2 диви с бодли от мой братовчед. дивите изсъхнаха и едната облагородена . След 5 години мога да твърдя . че на тежки почви не вирее добре. Много ми харесва като храна преди да е узрял за сушене , но аз не мога да го отглеждам в къщи. Мога да помогна с разсад от разсадник , собственика ми е приятел и е пчелар .
    Не бих отказал помощ. Ако желаеш обади ми се. Тел. 0894087819- Иван.

  6. #16
    Автор
    Регистриран
    05.05.2019
    Мнения
    122
    Пчеларски район
    Кюстендил
    Имам един хинап на около 20 метра от кошерите, сортът е Korean 1,четири годишен е - изобщо не го посещават пчелите ми, по цветовете редовно има мравки, бръмбърчета и малки индийски пчели.
    Да развиваш кошер не е занаят, а стратегия!

  7. #17
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,219
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от Mladenoff Виж публикацията
    Имам един хинап на около 20 метра от кошерите, сортът е Korean 1,четири годишен е - изобщо не го посещават пчелите ми, по цветовете редовно има мравки, бръмбърчета и малки индийски пчели.
    А плододаването как е? Аз съм се спрял на сорт Ланг.

  8. #18
    Автор
    Регистриран
    05.05.2019
    Мнения
    122
    Пчеларски район
    Кюстендил
    Цитат Първоначално публикувано от Кразз Виж публикацията
    А плододаването как е? Аз съм се спрял на сорт Ланг.
    Задоволителен за 4 годишно растение - тази есен съм набрал една панера плод и миналата почти толкова, за моя сорт има изискване зимата температурата да се е задържала под нулата поне за седмица, за да роди.
    Този пост е редактиран от Mladenoff; 08.01.2022 в 11:33.
    Да развиваш кошер не е занаят, а стратегия!

  9. #19
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,219
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от valaz Виж публикацията
    Подариха ми няколко плода хинап, от които извадих семките. Чудя се кога и как да ги засея? Искат ли стратификация?
    Поне от това, което съм чел, могат да се сеят директно, непосредствено след изваждането от плода. Иначе, завиване за два месеца във влажна марля, в хладилника, с периодично отвиване.

 

 
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •