Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 19

Тема: ХИНАП

  1. #1
    Автор
    Регистриран
    31.01.2011
    Мнения
    112

    ХИНАП

    Имате ли наблюдения как се посещава от пчели? Колко и кога цъфти?

  2. #2
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Колега,хинапа го дават като добър медонос,който цъфти доста дълго през лятото.Аз съм засял 3 от които един е облагороден.Това което ми направи впечатление е че цветовете му са едно към едно с цветовете на драката,а тя е много добър медонос.Лошото е че са открити и при дъжд се отмива нектара,а при жега бързо засъхва.Бих препоръчал на колегите КАРИОПТЕРИС.Миналата година засадих и тази година беше кълбо от пчели.Цъфтежа започва септември и продължава до октомври.Изключителен медонос и абсолютно невзискателен. Многогодишно е, саморазсажда се със семена и е сухоустойчиво. Комбинацията която правя е лофант,кариоптерис,перовск ая,зимни хризантеми.лофанта и перовская дават и много прашец в късна есен,сухоустойчиви са и се самозасаждат.Тепърва предстои да пробвам асклепиас,но ми се струва че иска много вода,иначе в цветовете можеш буквално да видиш нектара.Моя асклепиас е оранжев..
    Този пост е редактиран от Дамян Дамянов; 15.04.2015 в 14:51. Причина: символи

  3. #3
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.06.2014
    Мнения
    293
    Пчеларски район
    Русе
    Хинапът цъфна и пчелите се струпаха да събират нектар. Ето и цветовете му:

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	hinap.jpg
Прегледи:      376
Размер:	384.5 KB
ID:	4435

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Аз го имам и е в средата на пчелина, но не съм видял пчели по него. Те цветовете са му много дребни и може би поради тази причина.

  5. #5
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.06.2014
    Мнения
    293
    Пчеларски район
    Русе
    Хинапът, който беше отрупан с пчели, се намира точно пред входа на блока. Ако в града нямат достатъчно друга паша - може тогава да му обръщат внимание. Но като се замисля - наоколо има много нацъфтели липи..... Явно ги привлича с нещо друго.

  6. #6
    Наблюдател
    Регистриран
    30.09.2013
    Мнения
    36
    Пчеларски район
    Северозападен
    Преди няколко години бях чела, че цената на килограм мед от хинап може да стигне до 15 000 долара.

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,232
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Отваря ми се възможност да купя 5 дка. имот в близост до пчелина. Не съм на 100% решил, но се замислям сериозно да го засея с хинап. Някой може ли да сподели лично впечатление.Имам в предвид агротехника, плододаване, пазар и медоносност разбира се.

  8. #8
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.11.2014
    Мнения
    546
    Пчеларски район
    с.Близнаци, Община Хитрино, Област Шумен
    Имам 3 броя в двора. Не е никакъв медонос. Не се пръска, няма болести. При мен зрее късно, средата на септември, не е траен плод. Става за ракия. За пазар не съм проучвал, за мен е екзотика в градината ми.
    За слабото семейство пашата винаги е слаба, за силното винаги е обилна.

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,232
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от Георги Куров Виж публикацията
    Имам 3 броя в двора. Не е никакъв медонос. Не се пръска, няма болести. При мен зрее късно, средата на септември, не е траен плод. Става за ракия. За пазар не съм проучвал, за мен е екзотика в градината ми.
    Най-много ме привлича това, което и ти потвърждаваш- не се пръска и няма болести. Както и това, че плодовете могат да се сушът.

  10. #10
    Наблюдател
    Регистриран
    16.03.2018
    Мнения
    39
    Имам познат в село Злати трап има доста декари облагороден хинап . Дали са доста солидна инвестиция за разсад , в момента зареждат големите вериги . Цената е порядък 7лв. на едро по спомен от общи приказки. Ако има голям интерес , ще разпитам по подробно.

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •