Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 5 ПърваПърва ... 345
Резултати от 41 до 48 от общо 48

Тема: ФАЦЕЛИЯ

  1. #41
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.05.2014
    Мнения
    224
    Цитат Първоначално публикувано от Ivan Mankov Виж публикацията
    От 3 години сея по малко Фацелия, но не забелязах голям наплив. Тази година я насях на около 5-6 кв. м. на 1 юни ! Въпреки сушата стана разкошна цветна нива, но поливане през ден ! Снимките са от 20.08, но до момента има още 20% цвят. Споделете как се събира това семе, защото първите прецъфтели ги обрах,но семенцата са зелени . Ще изчакам още, а дали ще се самозасее ?
    Нямам личен опит, но един авер разправя, че няма изкореняване. Засадил 3 декара преди 3 години и не я е пипал от тогава. Всяка година си растяла на същото място, даже разширявала, хем е на 850 метра надморска. Но пак казвам, не съм видял.

  2. #42
    Автор
    Регистриран
    18.01.2012
    Мнения
    112
    И аз за първа година засадих фацелия но март месец. Посещава ше се много от пчелите. След като прецъфтя с една лозарска ножица изрязах изсъхналите цветова(в тях са семената). И през март отново ще ги посадя. Това което установих че колкото по на рядко се сее толкова цветовете стават по големи. Най добре е да се сее на редове.
    И да се лъжем няма смисъл в това - самозалъгваш себе си като пчелар!!!

  3. #43
    Потребител
    Регистриран
    15.06.2012
    Мнения
    80
    Миналата година събирах семената със лозарската ножица както писа колегата по-горе.
    Тази година си ги засях отново на редове.
    Успех !

  4. #44
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.06.2014
    Мнения
    466
    Пчеларски район
    гр Aприлци
    Направи ми впечатление, че е малко кекава и при един по силен вятър с дъжд полегна, но пчелите я изнесоха с корените ! Може би трябва да се сее на серии или както я посях сега, ми дойде в най-гладното време !

    P.S. А дали не могат да се направят две реколти, пр. март-юни и юни-септември !?

  5. #45
    Потребител
    Регистриран
    05.04.2015
    Мнения
    72
    Пчеларски район
    Хасково
    Аз пък изпуснах семената.Всичките изпопадаха преди да ги събера.Обещах и на стфорумници да предоставя но сега дано се самозасеят сами за догодина.При мен се развива много добре.

  6. #46
    Автор
    Регистриран
    18.01.2012
    Мнения
    112
    ВТОРА реколта може да се изкара стига времето да е влажно, т.е. да превалява. Иначе не иска да пониква. Пробвах през юни но нищо не излезе. Ако има възможност за поливане ще излезе чудна реколта.
    И да се лъжем няма смисъл в това - самозалъгваш себе си като пчелар!!!

  7. #47
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от zurkelai Виж публикацията
    Аз пък изпуснах семената.Всичките изпопадаха преди да ги събера.Обещах и на стфорумници да предоставя но сега дано се самозасеят сами за догодина.При мен се развива много добре.
    Реже се внимателно без да се навежда съцветието и след това се изтръсква върху лист или плат.

  8. #48
    Наблюдател
    Регистриран
    03.10.2014
    Мнения
    31
    Пчеларски район
    Dupnica oblast Kustendil
    t220620163071.jpgt220620163081.jpg
    Здравейте. Засях фацелия в две делници на редове. Първата на 16.04, а втората една седмица по късно. Фацелията цъфна началото на юни месец. Втората делница зацъфтя с няколко дни по късно. Поливал съм я само веднъж, благодарение на дъждовната пролет. Масово се посещава от пчелите. Цъфтежа продължи около месец. При силен дъжд и вятър разтението поляга, както спомена колега по горе. Другата година мисля да засея фацелията с разтояние от две седмици в три делници.


 

 
Страница 5 от 5 ПърваПърва ... 345

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •