Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 17
  1. #1
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.01.2013
    Мнения
    429
    Пчеларски район
    Carpati

    Мутация при пчелите

    Хубаво нещо са празниците - отава време да се потърси интересни и полезни материали и статии за пчеларството, НО...
    Но колкото и да търси в нета не успях да намеря много информация за Мутацията при пчелите. Има аматьорско списани статии, които споменават за мутации при пчелите причинени от употребата на пестициди в селското стопанство или как в следствие на мутациите пчелите изчезвали или измирали, както казах - аматьори търсещи сензация.

    Нещата, които ме интересуват а навярно и някой от колегите също е:

    - В какво се изразява мутацията при пчелите?
    - Как и с какво и при какви условия се предизвиква мутация?
    - Кои органи най често матират и как се отразява на пчелата?
    - Какви са признаците и съответно действията?

    Очаквам да направим темата интересна ефективна и полезна за всички ни.

  2. #2
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.12.2011
    Мнения
    420
    Чух и забравих. Видях и запомних. Преживях и разбрах. Конфуций

  3. #3
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.01.2013
    Мнения
    429
    Пчеларски район
    Carpati
    Цитат Първоначално публикувано от спартак Виж публикацията
    Няма много инфо -нали? А аз си мислех, че причината е в мен и не успивам да намеря отговори на въпросите си.

  4. #4
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.01.2013
    Мнения
    429
    Пчеларски район
    Carpati
    Здравейте,
    Преди няколко години при една непринудена среща се заговорих с един пчелар и както става обикновено скачахме от тема в тема докато стигнахме (той) до мутация при пчелите.

    Без да разводнявам и украсявам темата ще се опитам в резюме да предам думите на събеседника ми.

    „Много хора в България не са запознати с генните изменения по пчелите и дори не се инвестират средства за развитие на науката в областта на пчеларството. Дори и "доцента" има плахо написани книги и статии (явно изпитваше „дълбоко уважение” към него, защото гласа му се промени), които не са обосновани на задълбочени опити и изследвания”.

    Дълги години този човек (събеседника ми) е работел извън пределите на България и е участвал в научни екипи и в частност е провеждал опити свързани с живота на пчелите.

    „...Причинните за мутацията при пчелите са няколко:
    1..???????????????
    2. Фунгициди – широко и свободно се използват в България около 200 такива химични препарата в селското стопанство.
    3. Неправилен начин на хранене на пчелното семейство.
    4. Генно модифицирани продукти, като рапица, соя, захарно цвекло (широко използвано за направата на „любимата” ни захар) и др.
    Фунгицидите и другите споменати причинители, променят структурата и броя на хромозомите и така видоизменят формата/размерите на някои органи.
    ...Че хоботчето е по-голямо или по-малко не се отразява съществено на пчелното семейство (малко са цветовете, които изискват до дълги хоботчета). Значимо влияние оказва броя на кукичките на задните крила на пчелите.
    Тяхния брой варира от 13 до 29 на крило и още по-важно е те да бъдат четни (колкото са на едното крило толкова да са и на другото крило) http://prikachi.com/images/191/6906191y.jpg


    Как това оказва вличние на пчелата и семейството. При наличието на много видове с такава генна мутация се наблюдава.
    - По-малко полети на пчелата. Ако нормално прави 10 полета на ден, то те намалят до 5, 6 полета.
    - Съкращаване на живота на пчелата с няколко дена. Изразходва повече енергия за да управлява полета и така се изхабява.
    - Трудно достигат до по-далечни паши или ако достигнат по-трудно се връщат.
    - Притока на нектар е по-малко, защото част от нектара в медената гушка при обратен полет се преобразува в енергия необходима да балансира тялото си...”

    В крайна сметка ни виждаме, че имаме необходимия брой пчели за оползотворяване на пашите но нямаме очакваната продукция и се чешем по вратовете, какво става.

    ПП.
    Споделеното по-горе е резултат от многократни опити и наблюдения. Водени са записки и е направен анализ на проучванията (според събеседника ми).
    Имам основание да му вярвам, защото ми каза точно, как са правени опитите и това звучеше много убедително и правдоподобно.
    Този пост е редактиран от Niki1313; 31.12.2013 в 16:13. Причина: Правописна грешка

  5. #5
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Колеги,след празниците ще разлистя "патология при пестицидите" и ще ви напиша как според отровността на препарата се оказва влияние на гените при човек.Не виждам причина влиянието върху пчелите да е десетки пъти по-силно,в крайна сметка те са изложени тотално на отровената площ,не притежават толкова възможности за пречистване на организма както човека,консумират отровеният прашец и нектар непосредствено след обработка.Човека от друга страна прави точно обратното-защитни облекла,маски или противогази,не яде и не пие вода по време на работа,старателно измиване след работа,не консумира части от растението преди да изтече карантинния срок(въпрос на съвест). Това обаче би бил фактор причинен от човека,докато релефа,отдалечеността и др.природни особености,биха предизвикали естествена мутация с цел оцеляване и издръжливост.

  6. #6
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Не виждам причина влиянието върху пчелите да е десетки пъти по-силно....... не притежават толкова възможности за пречистване на организма както човека.....

    Дори и да имаш впредвид отделната пчела, а не семейството като организъм, пак не съм сигурен че хората имат повече механизми за детоксикация ( което е различно от простото избягване на отрови) отколкото социалните насекоми ( в частност пчелите). Е, има и пияници-шампиони, могат и антифриз да пият и да станат от масата като бели хора, но едва ли това се дължи на гнетична предразположеност, а по-скоро на тренинг (повишаване на активността на гените отговорни за производството на съответните ензими)


    „...Причинните за мутацията при пчелите са няколко:
    1..??????????????? -
    Прекалено близкородствено съешаване (създаване на нови алели), но дори и така мутацията е прекалено бавна за да се разчита на нея. Обикновенно е свързана със загубата на гени, а не със добавянето им



    4. Генно модифицирани продукти, като рапица, соя, захарно цвекло (широко използвано за направата на „любимата” ни захар) и др.


    Това е в областта на трансгенетиката, а не мутацията. Всеки жив организъм постоянно поглъща ДНК (въздуха, храната, водата), но имунната система обикновенно залавя "нарушителите" и ги неутрализира. Трансгенетиката не е от вчера, а е напълно естествен природен процес - най-ефективни в обмяната (добавянето на нови гени към друг жив организъм) са вирусите, като процеса е реципрочен ( дава свои гени, и на тяхно място взема от гостоприемника). За създаването на ГМО култури се използват вируси като носители на гените гоито трябва да бъдат добавени. Около 12% от човешкия геном е с вирусен произход. Друг факт - кравите притежават около 25% змийски гени.


    Нещата, които ме интересуват а навярно и някой от колегите също е:

    - В какво се изразява мутацията при пчелите?
    - Как и с какво и при какви условия се предизвиква мутация?
    - Кои органи най често матират и как се отразява на пчелата?
    - Какви са признаците и съответно действията?


    Тук главния въпрос който възниква в мен е как би дефинирал понятието "мутация"? Мутациите трябва да бъдат разграничавани от наличието на билатерална асиметрия.

    Мутацията (или каквато и да е друга генетична промяна) има значение за пчелното семейство само ако тя се случи в яйцето/сперматозоида предназначен да стане майка. Променения геметичен код при работничките е без значение, тъй като тази промяна няма да бъде "фиксирана" в пчелния геном.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  7. #7
    Наблюдател
    Регистриран
    29.02.2012
    Мнения
    16
    ................................................
    Този пост е редактиран от Денис-Белята; 01.01.2014 в 19:58.

  8. #8
    Заслужил Автор
    Регистриран
    31.01.2012
    Мнения
    481
    Пчеларски район
    Южен централен
    Колеги! Моля прокоментираити тогава и влянието на белтъците. Учените признаха че е подценявано тяхното влияние в еволюцията. Някои теории казват че пчелите чрез пчелното млечице влияят на бъдещото поколение / ако кърмачките не са от същата майка/.
    Материята ми е тъмна и ме извинете ако звуча глупаво.

  9. #9
    Наблюдател
    Регистриран
    29.02.2012
    Мнения
    16
    ............................
    Този пост е редактиран от Денис-Белята; 01.01.2014 в 19:56.

  10. #10
    Наблюдател
    Регистриран
    29.02.2012
    Мнения
    16
    .................................
    Този пост е редактиран от Денис-Белята; 01.01.2014 в 19:55.

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •