Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 11 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 110
  1. #21
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от valyo
    "Така сте сигурни че получавате добро качество защото НИКОЙ (курсива е мой) известен майкопоризводител няма да рискува доброто си име .."
    Поправка (ориг. breeder т.е. bee breeder)- пчеловъд.
    Има разлика от това да си купиш от сергията на пазара домати собствено производство и от това те да са турски, купени от борсата.

    След като го написах, се сетих че сравнението не е подходящо - на борсата все пак имаш някакъв избор какво да вземеш за сергията си, докато тук нямаш - вземаш каквото ти дадат.
    И няма никакво значение колко често ги "пръскаш с вода за да не увяхнат" - ако са били калпави по начало, по-хубави от това няма да станат.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  2. #22
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Преди около два месеца при един разговор, то трудно може да се нарече разговор по-точно беше нещо от рода на свада ама както и да е, г-н доцента започна да разправя някакви смешки, че неговото отродие пчели били с най-добрите хигиенни навици в Европа и това било научно доказано. Та това беше по повод плъзналата нозематоза и вароатоза и че точно тези дето си внасяли майки из джобовете са престъпници и трябва да им бъдат отнети пчелините в полза на държавата. Само че тези дето си внасят майки по джобовете, като че ли нямат проблеми с болести, а интересно как така стана, че ноземата ей така за кратко време превзе страната. От лабораторията в Стара загора потвърдиха, че ноземата е превзела майкопроизводствените пчелини. А това ме навява на мисълта, че самите майкопроизводители също биват прецакани със заразен материал. А кой им го дава то е ясно.

  3. #23
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Защо ли? С последните промени на наредба 47 за майкопроизводството развъдната асоциация получава пълен монопол. Кой да вдигне гири? Ганчо? Та все едно да си плюе на хляба. Михайлов? Та той го е страх от Ганчо и като го види изпада в стрес и после му трябва седмица да се опомни. Пламен Иванов той може да вади нож само на умряло куче. Котларски въобще не го интересува. Да ръгнем поединично ще ни смажат. Много финансов ресурс имат.

  4. #24
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Качество на майки и отводки няма, защото те ....контролират себе си! Нали си представяте, или по-точно постарайте се да си представите как става това! И затова не нозема серана, но и американски гнилец ще ни насадят. А пък за селекция и дума да не става. Селекция се прави от хора, които разбират, а не от полуграмотни homo ludens, които не могат да напишат и фактура. Хората с договори по НПП 2011-2013 могат да го потвърдят - проблемите с РА на ДФ "Земеделие" са изключително по вина на т.н. "майкопроизводители".

  5. #25
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Как е на английски майкопроизводител? Биикуиин бриидър?
    Трудно е да се отговори, като цяло в англоговорящите страни такава структура като само майкопроизводител няма, или поне не на професионално ниво.
    Има два термина обаче които обхващат българското "майкопроизводител". Можеш да ги срещнеш като "queen propagator" и "queen rearer". Двата термина имат различни нюанси. При първия връзката с пчеловъда чиято селекция са пчелите е много близка, и всичко е под неговото ръководство. За селекция са нужни много потенциални разплодни майки, които се тестват ... и не всички се оказват успешни - това го прави пчеловъда. Неговите ресурси за производство на майки за масова продажба са ограничени, затова ги има "разпространителите" - те разпространяват вече тестван генетичен материал на масовия пазар (за всякакви цели; от F1 майки за мед, до изкуствено оплодени селектирани майки)

    Втория тип - "queen rearer" купува разплодни майки от някой пчеловъд или "разпространител"(не задължително, но нали се търси все пак някакво качество) и от там нататък връзката между тях приключва. Той произвежда майки F1 без по-нататъшно участие на селекция от негова или от чиято и да е страна.


    Терминът "breeding" (развъждане) - е производството на индивиди (потомство) с желани качества чрез систематично оплождане на селектирани индивиди, имащо ясно определена цел.

    Терминът "rearing"(отглеждане) се различава от "развъждането" много ярко - то се занимава с производството на индивиди от етап яйце до възрастен и няма пряко отношение към наследствеността на отгледаните индивиди.

    А това ме навява на мисълта, че самите майкопроизводители също биват прецакани със заразен материал.
    без коментар


    Един въпрос:
    Какво става ако в пчелина на един майкопроизводител бъде открита нозематоза?
    Нищо.
    И това не е от сега, а от поне последните 8 години.
    Защо тогава изобщо си правят труда за изследвания.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  6. #26
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Аз също съм чела това. И го обясняват с цикъла на развитие на пчелите. Тези пчели, които правят малки килийки имат и по-къс период на развитие на пилото. Така дори да има вароа, не може да се развие в килийките, заради скъсения срок на развитие на пчелите.

  7. #27
    Потребител
    Регистриран
    29.12.2011
    Мнения
    62
    Всеки иска да работи с добри пчели, а моята цел беше пчелите ми да са и максимално неройливи.
    Когато в брой 1 на списание Пчелар от 1999 г. прочетох написаното от доц. д-р Пламен Петров за apis mellifica rodopica бях силно впечатлен от етологичните и характеристики, от твърдението че при нашите условия семействата се развиват добре и не проявяват голяма склонност към роене, и че пчелите изграждат роеви маточници тогава, когато в гнездото напълно отсъстват празни килийки,а факта че при наличие на добра паша максималният добив на отделни семейства може да достигне 200-250 кг от семейство само затвърди намерението ми да се сдобия с такива пчели.
    Това стана възможно благодарение на сем Кисови от “Аписселект-Кисов и синове”. Докато чакахме Любо Кисов да докара с москвича майките на събота-пазара в Пловдив, майката на Калоян, която и до днес продължава да продава мед там, увлекателно ми разкаваше колко много труд са вложили и през какви перипетии са минали в начинанието с пчелите. А също и колко много трябва да внимавам, защото хората масово не знаели как да придават пчелните майки и често семействата не ги приемали, и още, и още.
    Майките бяха не много едри, тънки и плашливи, но мен ме интересуваше това, което носеха в гените си, а на клетката на всяка майка беше изписан двуцифрен номер на линията от която произлизаше.
    За щастие моите пчели приеха майките. И разбира се, веднага си произведох майки от всяка една. До есента се развиваха добре, запасиха се и иззимуваха нормално. Пролетта се развиха добре и всичко изглеждаше обещаващо до един вълшебен момент, в който започнаха да го правят.
    Започнаха да се роят.
    Наред. Всички.
    Нямаше семейство с Родопика, което да не се рои. А някои се роиха два пъти: от рояк-рояк. На това Ангел Грънчаров му казва “парарояк”.
    Гледах и не вярвах на очите си. Направо не можех да им се “нарадвам” на родопиките.
    По обясними причини се наложи да унищожа всички майки произлезли от тях до края на сезона, а на следващата година и всички други майки, за които имаше вероятност да са оплодени от техните търтеи.
    Ликвидирах ги до крак.
    Така приключих с тях и после всичко си дойде на мястото.

    И така- моето лично мнение е, че пчелите предлагани от НРАП наистина имат добро пролетно развитие и може да са добри за производителите на пчелни роеве и майкопроизводителите, но за пчелари които искат да практикуват отглеждане на пчели с минимално количество прегледи и вложен труд са крайно неподходящи.
    В същото време горещо ги препоръчвам на пчелари, които обичат пчелите им да се роят и да изживяват отново и отново емоциите на това чудо на природата, наречено роене.
    Колкото до селекционера, ако ройливостта е била негова цел, той е Велик!

  8. #28
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    Цитат Първоначално публикувано от Sandokan
    Всеки иска да работи с добри пчели, а моята цел беше пчелите ми да са и максимално неройливи....
    Според теб,това ли е единствената причина с-та да ти се роят,не мислиш ли,че неволно и ти си ги улеснил?

  9. #29
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    ...а факта че при наличие на добра паша максималният добив на отделни семейства може да достигне 200-250 кг от семейство ....

    А какво ли би казал за пчели, на които отделни линии са достигали до 110 кг среден добив от рапицата?

    При селектираните пчели се оценява линията като цяло ( пчелите й са с голяма униформеност и са доста еднотипни по показатели). Отделни семейства "рекордисти" на фона на болшинство от "зомбита" в една линия говори или за болест или липса на селекция.

    Семействата селектирани за неройливост (или по-точно тези с нисък роеви индекс) трудно могат да бъдат накарани да се роят. При тях просто липсва желание за роене. Необходимо им е по-дълго време за да предприемат такова, а докато това стане, обикновенно условията благоприятстващи роене приключват и семействата се връщат към обичайните си занимания като може и да не разрушат отглежданите маточници, без това да предизвиква роене.

    Прекалената селекция към неройливост води до загуба на способността да се изграждат маточници. Майката умира от старост и със нея и семейството, поради това че пчелите са неспособни сами да си отдледат нова.


    Сандокан, какви бяха на цвят пчелите/майките, да не се окаже че не е било "родопика" това което са ти дали и говорим за две различни неща.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  10. #30
    Потребител
    Регистриран
    29.12.2011
    Мнения
    62
    Към buci59.
    Нещо не мога да схвана коя би трябвало да е единствената причина, която трябва да коментирам. Втората част на въпроса е ясна, но тъй като нещата са логически свързани ще изчакам изясняване на първата част, за да мога да отговоря.

    Към scutellator.
    110 кг среден добив от рапицата- дай боже всекиму! Колкото до мен- не, благодаря!
    Пчелите бяха предимно сивички, а някои майки малко или повече имаха не точно жълти, а по-скоро кафяво-ръждиви нюанси.
    Дали са ми дали родопика номер_ _, родопика номер_ _ или нещо съвсем различно не знам.
    Всъщност правилно е да отбележа, че става дума за пчелни майки които са ми дадени за “родопика”, но не са били придружени със сертификат за произход, който да гарантира тяхната раса.

 

 
Страница 3 от 11 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •