Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 8 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 78
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    01.03.2011
    Мнения
    41

    Пило през Декември

    Здравейте, колеги.

    Последните два - три дни стеснявам семействата и откривам наличие на пило - прясно снесени

    яйца, както и запечатено, в 20% от семействата. Как е положението с пилото при вас? Или през Декември не отваряте кошерите? Кошерите с пило са сравнително средни по сила и силни. Майките не са тазгодишни. Пило имам и в някои рояци с млади майки, които са по- слаби от към пчели. Не ви карам да отваряте семействата, но ако имате пило е хубаво да се наблюдават семействата.

    п.п. Пчелина ми е в Пловдивско.

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Аз пък си мисля, че дори и да имат пило, не е необходимо сега да се притесняват семействата. След като си имат пило, те (пчелите) си преценяват, колко да бъде сега, за да могат да го поддържат.

  3. #3
    Автор
    Регистриран
    07.10.2013
    Мнения
    153
    Ововременско, декемвриско пило, при сегашните условија нее много чудно.
    температурата нее много ниска, нјама много валежи, снјаг или д-ждове, еднодумно, личи на ранна пролет.
    затова нее чудно што при силните и средно силните семејства да си има пило, што каза колега КУЛИНЕ те си знајат какво правјат,
    а отваране и стеснјаваане сега на кошери без голјама причина е излишно.

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Много силно се надявам моите да нямат пило по това време. То може да доведе до загиването на всички кошери през януари. Миналата седмица когато погледнах в няколко кошера, горния край на кълбото точно "захапваше " горния корпус където са основните медови запаси. Ако имат пило в центъра на кълбото тоест в долния корпус няма да се качат горе, защото инстинкта им да пазят пилото е много силен и ги чака гладна смърт, това е катастрофа. Искрено ви пожелавам да нямате пило по това време, защото дори и да нямате предполагаемия проблем с качването в горен корпус то при всички случаи има проблем с изхабяването на зимните пчели, които да отглеждат нови по никое време, които от своя страна ще загинат много преди те да отгледат поколение, което ще доведе до огромна смъртност през февруари когато са нужни най-много пчели.

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Много силно се надявам моите да нямат пило по това време. То може да доведе до загиването на всички кошери през януари. Миналата седмица когато погледнах в няколко кошера, горния край на кълбото точно "захапваше " горния корпус където са основните медови запаси. Ако имат пило в центъра на кълбото тоест в долния корпус няма да се качат горе, защото инстинкта им да пазят пилото е много силен и ги чака гладна смърт, това е катастрофа. Искрено ви пожелавам да нямате пило по това време, защото дори и да нямате предполагаемия проблем с качването в горен корпус то при всички случаи има проблем с изхабяването на зимните пчели, които да отглеждат нови по никое време, които от своя страна ще загинат много преди те да отгледат поколение, което ще доведе до огромна смъртност през февруари когато са нужни най-много пчели.
    Това ми го казаха няколко пчеларя, също знам, че семейства не се ровят зимата.
    Каквото си направил есента това е само подхранваш с питки без да разбиваш гнездото и каквото изпролете това.

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Да надникнеш през зимата не е толкова страшно. За да вадиш рамки трябва кълбото да се е е разпуснало.Ако напипам ден с поне 12 градуса на сянка и добро слънцегреене при всички случаи ще проверя за пило и ще пиша. Не виждам такъв ден в десетдневната прогноза но ..........

  7. #7
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    248
    Колеги, пийте си винцето и не се занмавайте с несвойствени неща ПРЕЗ ДЕКЕМВРИ!!!

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    Тц, няма да те послушат... Майтапа настрани, забелязал съм в последните години колкото повече оплаквания има за развалено винце, толкоз повече смъртност броим напролет... Ако има пряка връзка, Скутелатора рано или късно ще ни разнищи... Мойто е букет и го докарвам и на цвят и на аромат, Наздраве !
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027

    Цитат Първоначално публикувано от jordanov Виж публикацията
    Тц, няма да те послушат... Майтапа настрани, забелязал съм в последните години колкото повече оплаквания има за развалено винце, толкоз повече смъртност броим напролет... Ако има пряка връзка, Скутелатора рано или късно ще ни разнищи... Мойто е букет и го докарвам и на цвят и на аромат, Наздраве !
    Ха наздраве!

  10. #10
    Наблюдател
    Регистриран
    01.03.2011
    Мнения
    41
    Моите пчели продължават да снасят и се увеличава броят на семействата на които майките снасят. Започнаха да летят през целия следобед като внасят пресен прашец. Тези дни смятам да ги подхранвам с питки за да сложат храна около пилото.
    При мен тази година не сяха рапица. Първата ми паша ще е акация. При това ранно пило в семействата ще се подготвям за увеличаване на пчелина с ранни отводки. Какво е положението при вас?

 

 
Страница 1 от 8 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •