Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 8 ПърваПърва ... 34567 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 41 до 50 от общо 78
  1. #41
    Заслужил Автор
    Регистриран
    31.01.2012
    Мнения
    481
    Пчеларски район
    Южен централен
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    И при мен почти при всички кошери има пило и в тези които има пило има и подобаваш подмор. Тази зима не спряха да гледат пило, но няма какво да се направи. Края на декември пак имаше пило, температурите паднаха под -20 градуса и нямаше проблеми след това 2ро застудяване и пак нямаше проблеми.
    Какво значи нямаше проблеми? Отглеждането на значителни количества пило по това време изисква много храна и изтощава пчелите. Ако преодолеят успешно този проблем следва безмислено ранно развитие и всички последствия от това. Трябва да се стремим да следваме естествения биологичен цикъл.

  2. #42
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Колеги ,за отглеждане на пило ,не трябва ли да има и прашец? Дали пилото не е повече по това време , заради купените питки ,които някои ползват?При мен прашеца е кът и рано на пролет носят даже и талаш. Слагам питки с витамини след 20 февруари. Истинското развитие тръгва ,чак след появата на пресен прашец.

  3. #43
    Наблюдател
    Регистриран
    05.10.2010
    Мнения
    25
    При нас,около Пловдив,имаше прашец до 20.12.2014г.Пилото е снесено след 25.12.Вчера имаха по 2 рамки по 1 длан запечатано пило пред излюпване.Запасите от мед са намаляли и пчелите прехвърляха мед от крайните пити.Сложих Апифонда над пилото,което според мен е най-правилно.Февруари пак.

  4. #44
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от srg Виж публикацията
    Какво значи нямаше проблеми? Отглеждането на значителни количества пило по това време изисква много храна и изтощава пчелите. Ако преодолеят успешно този проблем следва безмислено ранно развитие и всички последствия от това. Трябва да се стремим да следваме естествения биологичен цикъл.
    Да лошо е - изтощава пчелите, но какво да направя? Отворил съм предната част на дъното, входа на кошера на 10см. и прелка на 2рия корпус е на тесния отвор, не съм ги хранил с нищо до момента но майките на някой семейства не спират да снасят. Биологочният цикъл се променя заедно с климатичните промени. Нямаше проблеми от към смъртност и изхвърляне на големи количества пило, но ми се струва че семейства са отслабнали.
    Тази година нямам рапица и не ми трябва ранно развитие.

  5. #45
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Колеги ,за отглеждане на пило ,не трябва ли да има и прашец? Дали пилото не е повече по това време , заради купените питки ,които някои ползват?При мен прашеца е кът и рано на пролет носят даже и талаш. Слагам питки с витамини след 20 февруари. Истинското развитие тръгва ,чак след появата на пресен прашец.
    По поляната имаше цъфнали глухарчета и пчелите ги обикаляха, но не видях да носят прашец.

  6. #46
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Ник ,твоите майки каква порода са и откъде са ,ако и при теб не е тайна?

  7. #47
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    Доста от вас пишат ,че имат пило на почти всички кошери и съответно по едиколкоси,питането ми е по коствени прзнаци ли го определяте пилото или с преки наблюдния в кошера?
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

  8. #48
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Ник ,твоите майки каква порода са и откъде са ,ако и при теб не е тайна?
    Няколко са на Дони останалите са роеви от тази година, нямам идея каква порода са(улична превъзходна).

  9. #49
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от Лалов Виж публикацията
    Доста от вас пишат ,че имат пило на почти всички кошери и съответно по едиколкоси,питането ми е по коствени прзнаци ли го определяте пилото или с преки наблюдния в кошера?
    Колега Лалов,отговарям за моите–вчера при 16 градуса,тихо време и слънце да правиш тен, проверих всички,рамка по рамка.Констатацията ми за пилото е пряка,визуална.Махнах питите с малко мед от средата/останал е венец с дебелина 1пръст/,като придвижих тези с 1–2кг. на тяхно място.Видях също,че имат и по 2 пити с запечатан прашец като крайни.При теб,в Царево би трябвало вчера също да е било пролет,но знам ли,природата толкова се промени ,че не знае човек как да процедира.Днес пък при нас вали сняг да се къса.

  10. #50
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Лалов Виж публикацията
    Доста от вас пишат ,че имат пило на почти всички кошери и съответно по едиколкоси,питането ми е по коствени прзнаци ли го определяте пилото или с преки наблюдния в кошера?
    Aз не съм отварял кошерите, но всяка седмица следя подмора на дъната. На някой кощери има по няколко пчели подмор за мен те не гледат пило, при останалите има доста подмор и между подмора има по 2-3 изхвърлени оформени ларви за мен гледат пило.

 

 
Страница 5 от 8 ПърваПърва ... 34567 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •