Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 8 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 78
  1. #21
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Колега,за влагата си напълно прав,обаче пчелите които ще се изгубят за вода в хладното време са си загуба за кошера.Поне аз така мисля.При мен е топло и достъпа до хранилката не е проблем.Затова мисля,че течен мед ще ги измъчи по-малко.Питките с протеин са друго.Просто сравнявам медно-захарното тесто с течен мед при сегашните условия.

  2. #22
    Наблюдател
    Регистриран
    01.03.2011
    Мнения
    41
    Колега Павел,
    аз не предпочитам при сегашните метеорологични условия да подхранвам с течен мед в горни хранилки, защото през късния следобед и през нощта температурите падат почти до 0 градуса и сиропа изстива много бързо. През деня дали ще се затопли колкото е нужно не се знае. Пчелите, смукнали студен сироп падат в него и умират. По този начин загубите на пчели могат да бъдат големи. Докато при направена поилка за вода за пчелите на слънчево място загуби почти няма. Затова питките са по- добрия вариант. Днес забелязах, че пчелите пренасят мед от крайните пити към пилото, което налага хранене.

  3. #23
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Колега Марин,съгласен съм с твоите аргументи.Ще напиша защо аз реших да им давам течен мед-хранилката е изолирана в полукорпус с 5 см,стереопор над нея,слагам мед само на семейства които са близо до подкапачната табла и имат конденз в хранилката.По този начин донякъде затоплят и меда в нея.Досега не съм намерил нито една умряла(премръзнала) пчела в хранилката.Иначе имат и поилки на закътано място.

  4. #24
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Течният мед сега при наличието на конденз в хранилката е лошо решение. По-добре сложи меднозахарно тесто.

  5. #25
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Благодаря за съвета.Ще слагам питки.Не се притеснявам от вкисване,защото слагам количество което свалят за около 3-4дена.

  6. #26
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Това че го свалят, не значи че не може да вкисне в питите.

  7. #27
    Наблюдател
    Регистриран
    01.03.2011
    Мнения
    41
    Здравейте колеги.


    Тази година, както и миналата откривам ранно пило в семействата. Миналата година снасяха още през Декември, а тази година са започнали края на Декември и през Януари имам запечатено пило и новоснесени яйца, както от стари, така и от млади майки. Пчеларствам в Пловдивско. Засега няма големи студове. Започнах да подхранвам с питки захаросан мед. Колеги при вас има ли пило и как процедирате в този случай?

  8. #28
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Аз им слагам около 3кг питки от пудра захар и мед директно в/у рамките.Така се елиминира възможноста да изгубят контакт със храната при застудяване.Между другото това си е нормално(пилото),особено ако кошерите ти са в двора на завет.

  9. #29
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    При нас в западна Б-я е истинска зима и няма все още пило. На Коледа ги прегледах, нямаха пило, а след това дойде зимата....
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  10. #30
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    При мене малко по на запад и малко по-високо най-слабите имаха, преди големия студ, пило колкото цигарена кутия.Другите нарочно не съм гледал.Едва ли е по различно.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

 

 
Страница 3 от 8 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •