Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 25
  1. #1
    Потребител
    Регистриран
    10.02.2013
    Мнения
    67

    Местоположение на кълбото в началото на декември

    Здравейте въпросът ми е следния,днес отворих няколко кошера ;работя със система фарар; и навсякаде кълбото беше преминало във вторият корпус като пчелите покриваха и част от рамните отгоре .Това дали е признак че храната е на привършване или просто кълбото е с такъв размер че покрива нацяло рамките .Във втория корпус им бях оставил според силата на семействата мед но кълбото покрива 1/2 от рамките дали когато израсходват меда в рамките които покриват ще могат да се преместят настрани въху другите незатоплени рамки и дали това че пчелите са най горе е признак че трябва да се подхранват с питки за да не загинат от глад.Може ли топлото време допреди няколко дена да е причинило по голяма консумация на мед понеже пчелите са били активни което е довело до по скорошното изчеерпване на количеството му .Пчеларствам в Бургаскя регион.Благодаря

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Топлото време и повишената консумация е малко повече мит от колкото реалност. По мои наблюдения консумацията може да се повишава, но не чак толкова че да обърка кардинално сметките. Днешните ти наблюдения са малко повърхностни или поне това което споделяш. Важно е колко градуса е била температурата и дали кошерите които си погледнал са били пряко огрявани в момента на прегледа. За да разбереш какво имам предвид ще споделя, че преди два дни погледнах и аз три четири кошера и още на първия за моя огромна изненада видях пчелите върху горните летви и изумях защото съм ги зазимил със сериозно количество мед. Разгледах въпросния кошер подробно и установих, че същинското кълбо едва захапва втори ЛР корпус, но понеже кошера беше огряван в късния следобед от слънцето кълбото се беше леко поразпуснало и заради това имаше пръснати пчели по целия втори корпус че дори и над рамките. Пчелите си бяха върху запечатания мед, но аз смело го поразгледах и видях че запас има много. Другите кошери които отворих бяха вече на сянка и кълбото си беше свито и нямаше никакви изненади.
    Ако искаш да си спокоен отвори внимателно кошерите и набързо погледни какви са запасите и ако няма, храни смело. Не разчитай че пчелите ще се преместят настрани по рамките.

  3. #3
    Потребител
    Регистриран
    10.02.2013
    Мнения
    67
    Благодаря за бързият отговор .Кошерите ги отварях привечер така се получи температурата не беше повече от 5 градуса а същинското кълбо ми се стори че беше по средата на рамките на втория корпус а над рамките пръснати пчели.На втори корпус съм им оставин по 7-8 килограма зависи от силата

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Есента зазимих 2 много силни кошера(2та корпуса преливаха от пчели) за другите съм сигурен че имат храна, но за тези 2та малко ме е страх да не са привършили запасите.
    Дали е добре да отворя горната табла да видя къде се намира кълбото?
    Бях решил да не ги отвярям до февруари, но слушам че доста пчелари проверяват къде са кълбата и започна и мен да ме човърка.
    И при каква температура е най добре да се отворят?

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Преди десетина дни поддържаше теорията, че пчелите зимно време не се барат въобще и те си знаят. Сега започваш да си мислиш за отваряне. Мнението ти по въпроса еволюира в правилна посока, но е добре когато нямаш необходимия опит и познания да не заемаш категорични позиции и да объркваш и други колеги.
    На въпроса директно. ДА много добре е да провериш какво е състоянието и къде е кълбото. Няма никакъв проблем да го направиш в по студено време дори е по добре защото не летят и не жилят и кълбото е свито и си личи къде е , ако все още те е страх да не им е студено в събота ще е топло и ще се облитат дай боже и може тогава да погледнеш, но има вероятност да не разбереш къде е същинското кълбо защото ще са се поразпуснали.

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Аз още съм на мнение че не се отварят зимата, за това ги зазимих на повече храна, но говорих с 2ма приятели и те ми казаха че кълбата са има на подкапачаната и за започнали подхранването с мед.
    Та ме достраша и мен и се чудя дали да не ги проверя, но в събота го дават много топло и няма да мога да преценя къде е кълбото.
    Това са и много силни семейства и няма да имат проблем с затоплянето на гнездото.
    Може ли да ми дадеш линк да видя къде съм взел категорични позиция, като на всякъде пиша че нямам опит и се уча в течение на времето.

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Не нямам намерение да споря или да ровя сега във форума. Това беше само лека препоръка.
    Качването върху рамките определено е сигнал за започване на хранене, НО имам един калпазанин, който се е качил на рамките, а пълен с мед и в събота ще го разследвам.
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри Снимка0207.jpg‎  

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Кълбото е в предния край над прелката.Докато стигнат до задния край ще минат още 3 месеца.Него разследвай.

  9. #9
    Заслужил Автор
    Регистриран
    12.05.2013
    Мнения
    336
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Преди десетина дни поддържаше теорията, че пчелите зимно време не се барат въобще и те си знаят. Сега започваш да си мислиш за отваряне. Мнението ти по въпроса еволюира в правилна посока, но е добре когато нямаш необходимия опит и познания да не заемаш категорични позиции и да объркваш и други колеги.
    На въпроса директно. ДА много добре е да провериш какво е състоянието и къде е кълбото. Няма никакъв проблем да го направиш в по студено време дори е по добре защото не летят и не жилят и кълбото е свито и си личи къде е , ако все още те е страх да не им е студено в събота ще е топло и ще се облитат дай боже и може тогава да погледнеш, но има вероятност да не разбереш къде е същинското кълбо защото ще са се поразпуснали.
    Във събота и аз мислех че ще има облитане,но едва ли по прогноза днес го даваха слънце във Враца.А то беше -5градуса през целия ден и мъгла,сух студ.

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Така е, имат мед за още една зима. Това което ме човърка е защо има толкова много пчели върху рамките? Снимката е при 4 градуса температура.

 

 
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •