Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 7 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 65
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    02.10.2013
    Мнения
    29

    КОЙ КАКВО СЛАГА В ПИТКИТЕ ЗА ЗИМНО ПОДХРАНВАНЕ.СЪСТАВКИ

    Колеги
    Някой слагал и е обезмаслено соево брашно към питките?
    Аз тази година мисля да сложа и събирам информация по въпроса.Рецептата ми е изисуит и пудра захар и към тях да добавя соевото брано и прашец.

  2. #2
    Заслужил Автор
    Регистриран
    12.05.2013
    Мнения
    336
    Пчелите произвеждат мед,за мен най доброто е храненето със чист захаросан мед.Генчев кога слагаш първите питки?

  3. #3
    Човекът имаше в предвид вероятно,че по този начин ще ги стимулира да гледат пило,чрез добавяне на протеин,но щом казваш,че произвеждат мед... Аз слагам сухо мляко в последната питка,която давам края на Февруари.Най-добре е прашец да се сложи.

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Махни изосуита и соевото брашно. Вместо това ползвай мед.

  5. #5
    Автор
    Регистриран
    30.08.2011
    Мнения
    116
    Много тънко искаш да минеш колега с тези продукти,ако искаш да си ги правиш питките слагай мед и пудра захар и това е .

  6. #6
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    За брашното съм малко резервиран (като единствен източник на протеини). Или си вземи Mega bee, Honey-B- Healthy, Feed -Bee, или нещо от сорта (не са скъпи с оглед на това че се слага много малко от тях). Или прашец ( от собствени кошери) или фурми ( освен мазнини съдържат и много птотеини). Ако искаш да слагаш соя - тогава по-добре 20% прашец + 10% соево брашно.

    Към кърмовата маса сложи и малко лимонена к-на/ лимонов сок ( за инвертиране на захарите) около 1 гр/кг иначе ще стане или много суха и пчелите няма да я вземат, или ако я направиш течна - ще капе и пак твърдото вещество има опасност да не бъде изконсумирано напълно.
    Лимоновия сок се предполага че изтощава малко пчелите, затова дозата е обект на лична преценка.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  7. #7
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.01.2013
    Мнения
    429
    Пчеларски район
    Carpati
    Ако нямаш възможност да си закупиш някои от гореспоменатите храни.

    В зависимост от времето и целите на подхранването (питки или сироп), може да добавиш някои от следните добавки, които биха подобрили значително състоянието на пчелното семейство:

    - Бабини зъби
    - Капсаицин
    - Карамфил
    - Пчелен (цветен) прашец.
    - Йод или Нозецид (Nozecid EC) - ако е необходимо и ако пчелите го искат

    Питките е хубаво да се направят от инвертиран захарен сироп + пудра захар + някои от добавките по-горе.
    Като настане време за сиропа ако имаш възможност да си купиш или направиш инвертиран захарен сироп - 70% + пак някои от горните,естествени добавки.

    Успех

  8. #8
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Аз също съм резервиран относно соевото брашно.В последно време се появиха доста филми в които се развенча мита за соевите протеини.Оказа се че са трудно усвоими и въобще не са толкова ценни за организма.Както писах и в предишни коментари, ако се проследи кой е заинтересован да се купува и употребява тази култура,ще си отговорите и защо соята толкова много се рекламира.Другия интересен факт е че 90% от световното производство се държи от генно модифицирана соя.А сега се сетете кой бълва ГМО и дали медиите няма да обслужват интересите му.Ако на пакета не пише изрично че брашното е от НЕ генно модифицирана соя,то тогава колеги да знаете че давате на пчелите точно това от което бягате - ГМО култура.

  9. #9
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Ники1313,като си казал А,кажи и Б.Изглежда имаш знания в билкарството,само че там ако объркаш дозата,ефекта може да е обратен.Ако имаш практика и добри резултати,защо не ги споделиш по подробно - грамаж и т.н..Според мен за да се справя човек добре в начинанията си,трябва на първо място да разбира процесите,а след това чрез логика да прояви творчеството си.Мисълта ми е че ако напишеш просто една рецепта,това ще е достатъчно за някои хора,но ако обясниш механизма на действие на съставките - това може да провокира и други хора да търсят и споделят подобни опити.

  10. #10
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Макар че съм новобранец, вече от две години използвам Humana 2 (не е реклама).Мисля че за това адаптирано мляко прочетох в една книжка на Станчо Георгиев.Там обаче не се казваше какво е съотношението,затова почнах с 10% и съм стигал до 15% от общата маса. Имам малко дете и темата адаптирано мляко е актуална за мен.Като прочетете състава,може би ще пробвате и тази рецепта.Отделно от всичко,в млякото се съдържа и ПРЕБИОТИК, което не е пробиотик.Пребиотика,създа ва по-подходяща среда за развитие на полезните чревни бактерии с което се подобрява имунната система на организма.Млякото не е от най-скъпите,аз купувам 500г.за около 11лв..Аз обаче имам 20 кошера и знам че всеки гони най-евтиното.Предполагам че това ще е скъпо за някои колеги.Досега не съм загубил семейство и дано традицията не се наруши.Много ми се иска към питките да прибавя и тимол,но бих желал първо колегите които имат такава практика да споделят колко,как и защо вкарват тимола.

 

 
Страница 1 от 7 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •