Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 7 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 65
  1. #21
    Автор
    Регистриран
    07.10.2013
    Мнения
    153
    По мое мнение е, че најдобре е когато си пчелите имат своја храна, т.е. свиј мед. А когато се случи да нјама паша от суша и ако се ок-сни с прихрана с-с сироп, тогава идат питки.И аз, как многзина пчелари купувам готови от регистрирани производители, декларисани, и турам ги потребително. Тази година добри са с мед, и питки ште турим през јануари, може би че не трјабва, ама нека се најде, от повече глава нее болна.

  2. #22
    Цитат Първоначално публикувано от kunev Виж публикацията
    През януари 2013 /25 януари/ поставих по една питка "Апитом" , в края на февруари по една "Апитом" - Р защото не бях сигурен в запасите. И двете си ги вземаха без проблем. В крайна сметка семействата се развиха много добре и между 15 - 20 .04 стигнах до мераци за роене поради моето незнание че имам сериозна паша от клен в района. Но имаше и добра страна - 4 ранни отводки , които до липата бяха в състояние да дадат и стоков мед . Искам да кажа ,че съм доволен от готовите питки и смятам да ги ползвам отново.
    А какъв е грамажа на тези питки и цената колега,заслужава ли си?

  3. #23
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.01.2013
    Мнения
    429
    Пчеларски район
    Carpati
    Цитат Първоначално публикувано от Pavel_Bs Виж публикацията
    Ники1313,като си казал А,кажи и Б.Изглежда имаш знания в билкарството,само че там ако объркаш дозата,ефекта може да е обратен.Ако имаш практика и добри резултати,защо не ги споделиш по подробно - грамаж и т.н..Според мен за да се справя човек добре в начинанията си,трябва на първо място да разбира процесите,а след това чрез логика да прояви творчеството си.Мисълта ми е че ако напишеш просто една рецепта,това ще е достатъчно за някои хора,но ако обясниш механизма на действие на съставките - това може да провокира и други хора да търсят и споделят подобни опити.
    Бабини зъби
    - Увеличаване яйце снасянето на майките за периода II, III, IV месец - 62%
    - Увеличаване яйце снасянето на майките за година - 19%
    - Увеличаване на живота на пчелата – 20%
    - Ниска консумация на храна през зимния период

    Карамфил
    Списанието "Journal of Dentistry" за изследвания направени от университета "Мигел Ернандес"
    „...Испански и американски учени определят, че карамфилът е най-добрият естествен антиоксидант сред билките за използване, поради високите си нива на естествени фенолни съединения и на антиоксидантните си свойства.

    Карамфилът се счита от експертите за подправка, съдържаща много хранителни вещества. В само една чаена лъжичка карамфил се съдържа огромно количество манган, омега-3 мастни киселини, витамин К, хранителни фибри и витамин С.

    Благодарение на хранителните си съставки карамфилът показва най-висок резултат по скалата за капацитет на абсорбиране на свободните (кислородни) радикали (ORAC) под формата на етерично масло.

    Само капка от карамфиловото масло съдържа около 400 пъти повече антиоксиданти на единица обем от плода годжи бери (един от най-мощните, здравословни плодове, също познат под имената мерджан, лиций). Опаковка от 5 ml масло от карамфил е сравнима по антиоксидантна сила с 45 кг боровинки..."

    Капсаицин
    - антивъзпалителни свойства
    - значително количество въглехидрати, протеини, витамин С (повече от това в лимона), витамините А, К, В1, В2, B6, Е ,фолиева киселина, както и желязо, калий, калций и фосфор.
    - капсаицин стимулира отделянето на два хормона – адреналин и норадреналин, които активизират метаболизма
    - капсаицинът активира отделянето на азотен оксид – уникално вещество, което има способността да подобрява кръвообращението, предпазва и регенерира кръвоносните съдове.
    - Капсаицинът премахва диарията причинена от бактериална нфекция. Проучване на университетът в Дуке установява, че капсаицинът може доведе до излекуване на възпалително чревни заболявания. Веществото помага за убиване на стомашни вирусни бактерии.

    Информацията по-горе е представена в резюме. Направени са много опити и практически наблюдения. Има извадки от научни списания.

  4. #24
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Бабини зъби - с други думи стероли ( но по-добре човек да си ги ползва вместо да ги дава на пчелите). По същата причина в поленовите питки се слага рапично и царевично олио и/или кокосово масло.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  5. #25
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.01.2013
    Мнения
    429
    Пчеларски район
    Carpati
    "...По същата причина в поленовите питки се слага рапично и царевично олио и/или кокосово масло ..." - Усвоява се около 20% от пчелата - слабо ефективно. Само фекална маса.

  6. #26
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.02.2012
    Мнения
    393
    Цитат Първоначално публикувано от М.Петров Виж публикацията
    А какъв е грамажа на тези питки и цената колега,заслужава ли си?
    Питките са по 1 кг.
    Apitom-S 4,20 лв
    Apitom-P 4,50 лв
    ... ако цената не се е променила през последните няколко месеца.
    Според мен, си заслужава (конкретно за Apitom-P) - излиза горе долу колкото 1 кг мед...
    "It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it."
    Sam Levenson

  7. #27
    Заслужил Автор
    Регистриран
    25.06.2013
    Мнения
    349
    Пчеларски район
    Брезник
    Според мен собствените питки не се приемат добре от пчелите когато не се омесени 3:1 пудра захар:мед,когато е повече захарта,и е студено стават твърди и наги взимат добре.

  8. #28
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Определено се усмихнах като чета коментарите на Niki и Scutelattor.За това говорех по-долу - диалог между начетени хора.В спора се ражда истината.Надявам се че ще предложите някаква доза и в какъв вид да бъдат използвани въпросните субстанции.Не изключвам варианта това да се окаже лична рецепта,плод на много опити и автора й има пълното право да не я споделя.Така или иначе предполагам, че ще изскочат и други предложения.Дано диалога продължава.

  9. #29
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    867
    Питките за подхранване си ги правя сам. Мед, пудра захар и Feed bee. Медът е мой, от здрави пчели. Мисля да пробвам с мед от рапица, тъй като го имам в изобилие и клиентите ми не го харесват. Пудрата захар задължително я проверявам, че не съдържа брашно-много е опасно за пчелите! Понякога купувам апипудер от изложението в Плевен. Feed bee добавям в питките, като заместител на прашеца. Щом пчелите преработват захар, трябва да получават и прашец или негов заместител, за да не се изтощават от захарта. Подхранване с питки започвам през февруари. Преди това не пипам кошерите.

  10. #30
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.12.2011
    Мнения
    420
    Аз в моите питки слагам освен мед и пудра захар още :прясно изцеден лук, витамин С , кокоше яйце, сухо мляко Нидо и витнамини В комплекс, В 12 и лимонтозу.Въобще домашна кухня от естествени добавки.... Като ги дръпнат втора порция само захаросан мед и чак когато позволи времето захарен сироп със Стартовит. От Ноември до средата на Февруари ,каквото ще да става не ги бъзикам.Колкото по-малко ги пипам , по- силни стават.
    Чух и забравих. Видях и запомних. Преживях и разбрах. Конфуций

 

 
Страница 3 от 7 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •