Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 7 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 65
  1. #11
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.02.2011
    Мнения
    569
    Пчеларски район
    Резерват "Северозапад"
    До преди две години си правех питките сам. Тогава имах 10-15 кошера. И аз като теб в питките слагах освен мед, пудра захар и адаптирано мляко, но марка Friso с тази разлика, че на 1 кг питка добавях около 20-30 гр от него и 3-4 гр лимонтозу. Това с лимонтозуто го четох в един сръбски пчеларски форум. Доколкото си спомням препоръчваха го против диария и за да не се изтощавали пчелите /нещо във връзка с жлезите им бе/. Понастоящем дори и при пролетното им стимулиране продължавам на 10 л сироп да им сипвам по 2 пакетчета лимонтозу.
    Keep Walking...

  2. #12
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.02.2012
    Мнения
    393
    Соевите протеини се натрупват в мастното тяло на пчелата и затова са по-подходящи за хранене в края на лятото. Разбира се, през останалото време на годината пчелите също имат нужда от натрупване на белтъчни резерви в организма си, но не чак толкова, колкото през есента. За отглеждане на пило като заместител на прашеца се препоръчва ползването на сухо мляко.
    Тази година през февруари изпробвах някаква смес от пудра захар, мед, сухо мляко и соево брашно заедно с Apitom-P. Апитома го изядоха с удоволствие, но със самоделното тесто се бориха дълго време - цъфнаха овошките, после рапицата... е, в крайна сметка го изядоха и него...
    "It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it."
    Sam Levenson

  3. #13
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Вече има толкова много готови храни, че не си заслужава месенето и мазането.
    Working....

  4. #14
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Че има много готови храни е вярно,само че аз съм от типа - око да види ръка да пипне.Пробвах и с купешки питки - моите питки ги омитаха за две седмици, а купешките не ги пипаха.Като изсъхнаха съвсем,направо ги хвърлих.Не казвам марка,защото нямам спомен.С адаптираното мляко не трябва да се прекалява,защото провокира появата на майска болест през пролетта.Тази година,пролетта, се случи лошо време с дъждове и пчелите нямаха достъп до вода(не им бях сложил хранилките),поради което наблюдавах групички от пчели,не можещи да се върнат в кошера.Бях им сложил въпросните питки.При притискане на коремчетата,излизаше гъста кремообразна субстанция,която се различава от нозематозата по това че последната е течна.След поставяне на хранилки с рядък сироп,проблема изчезна.Искам да кажа че кошерите ми са с малки прилетни дъски,точно поради тази причина - болните да не могат лесно да се завърнат в кошера.Споменавам това,защото тази година купих три отводки от пчелар,който им пуска дъски до земята.Като ги прехвърлих в моите,на другия ден гледам по една шепа пчели на група пред всеки кошер.Оказаха се без крила(вароатоза).По принцип питките ги смятам така - 100грама мляко за 1кг.обща маса,като прибавям 1гр.лимонтозу на всеки килограм захар.Прибавям и по малко витамикс.Тези питки ги слагам обаче когато тръгне прашец,иначе слагам само мед и пудра захар плюс лимонтозу.Скутелатор спомена за пчелар,който прибавя алое вера и други,което силно ме заинтригува,но ако има повече информация за съотношения,ще бъде по-добре.Иначе на мен ми се въртят идеи за поилката да е насипана със зеолити и други такива,ама трябва време за експерименти.Въпроса е кои от полезните за човешкия организъм добавки са съвместими и също полезни за пчелите.Мисля че тази тема трябва да бъде отделна и смятам че би се получил интересен диалог.

  5. #15
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.02.2011
    Мнения
    569
    Пчеларски район
    Резерват "Северозапад"
    ...
    Тази година през февруари изпробвах някаква смес от пудра захар, мед, сухо мляко и соево брашно заедно с Apitom-P. Апитома го изядоха с удоволствие, но със самоделното тесто се бориха дълго време - цъфнаха овошките, после рапицата... е, в крайна сметка го изядоха и него... [/QUOTE]

    На някой от семействата съм давал APITOM-S по едно и също време когато ползвах и омесени по-горната рецепта от мен. Предпочитаха мойте. Миналата година им дадох Bee fonda и ги излапаха с охота /има и с тимол/.
    Keep Walking...

  6. #16
    Наблюдател
    Регистриран
    18.12.2011
    Мнения
    14
    Аз не разбрах обаче само Февруари ли подхранвате с питки, защото някъде бях прочел, че и Декември също слагат някои пчелари?
    Иначе съм привърженик на домашните питки и то само от мед и пудра захар

  7. #17
    Наблюдател
    Регистриран
    02.10.2013
    Мнения
    29
    Цитат Първоначално публикувано от pavlito88 Виж публикацията
    Аз не разбрах обаче само Февруари ли подхранвате с питки, защото някъде бях прочел, че и Декември също слагат някои пчелари?
    Иначе съм привърженик на домашните питки и то само от мед и пудра захар
    Съгласен съм с питките от мед и пудра захар,ама има опасност при дори е лек пропуск от страна на пчеларя да не догледа нещата да зарази целия пчелин с гнилец.Както и когато дава сироп от разпечатки.Затова бягам от меда и търся алтернатива.Благодаря на всички за споделения опит.Аз започвам да слагам питките на единия пчелин балканския още към 20 декември.Предвид на това,че след липата и дългата суша нямаше паша.Медът драстично намаля въпреки августовските подхранвания.Там проверявам на 20 дена какво се случва с питките и при нужда зареждам наново.В полето където слънчогледа бе последната паша и единствена започвам да храня към 15 януари но при нужда на някой семейства ако не мога да прехвърля мед подавам и по-рано.

  8. #18
    Цитат Първоначално публикувано от pavlito88 Виж публикацията
    Аз не разбрах обаче само Февруари ли подхранвате с питки, защото някъде бях прочел, че и Декември също слагат някои пчелари?
    Иначе съм привърженик на домашните питки и то само от мед и пудра захар
    Края на Декември,края на Януари и края на Февруари по 400-500гр. питки,като във Февруарската слагам и сухо мляко.Нея я изяждат за 15-ина дни,предните стигат за месец.

  9. #19
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.02.2012
    Мнения
    393
    Цитат Първоначално публикувано от zayo Виж публикацията
    На някой от семействата съм давал APITOM-S по едно и също време когато ползвах и омесени по-горната рецепта от мен. Предпочитаха мойте. Миналата година им дадох Bee fonda и ги излапаха с охота /има и с тимол/.
    Apitpm-S не съдържа никакви белтъчни добавки, може затова да са предпочитали питките със сухо мляко. Apitom-P обаче, който им дадох през февруари, съдържа цветен прашец и предполагам, че пчелите са го предпочели пред разните заместители, но може и друга причина да има...

    Цитат Първоначално публикувано от pavlito88 Виж публикацията
    Аз не разбрах обаче само Февруари ли подхранвате с питки, защото някъде бях прочел, че и Декември също слагат някои пчелари?
    Иначе съм привърженик на домашните питки и то само от мед и пудра захар
    През декември или още през ноември се слагат медно-захарни (за предпочитане) или само захарни за спасяване на семейства от гладна смърт или за презастраховане, ако случайно кълбото достигне горните летви на рамките, да не загине от глад...
    През февруари храненето е подбудително и в питките се слагат белтъчни добавки - за предпочитане е да съдържат и някакъв цветен прашец.
    "It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it."
    Sam Levenson

  10. #20
    Автор
    Регистриран
    27.02.2013
    Мнения
    118
    Пчеларски район
    стара загора
    През януари 2013 /25 януари/ поставих по една питка "Апитом" , в края на февруари по една "Апитом" - Р защото не бях сигурен в запасите. И двете си ги вземаха без проблем. В крайна сметка семействата се развиха много добре и между 15 - 20 .04 стигнах до мераци за роене поради моето незнание че имам сериозна паша от клен в района. Но имаше и добра страна - 4 ранни отводки , които до липата бяха в състояние да дадат и стоков мед . Искам да кажа ,че съм доволен от готовите питки и смятам да ги ползвам отново.
    www.rabotilnicata.hit.bg мебели и обзавеждане по индивидуален проект

 

 
Страница 2 от 7 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •