Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 11 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 162

Преглед на хибрид режима

  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    24.11.2010
    Мнения
    3

    Синдром на празния кошер

    Здравейте,

    Нов член съм на форума, а живот и здраве от догодина ще почна да се занимавам и с отглеждане на пчели, първо като хоби, а след това и професионално.
    Искам да споделя с вас относно случай, който напомня много на скорошни такива във Франция и САЩ.
    Става дума за внезапно изчезнали пчели. Комшия от гр. Нови искър му бягат 10 кошера през края на октомври, началото на ноември. Може ли някой да сподели дали има подобен опит и дали е чул за такива случаи тук в България и ако да къде в кои региони.
    Този комшия пчелина от 10 кошера се намира в непосредствена близост до слънчогледово поле. възможно ли е пръскането с някакви пестициди да доведе до такова изчезване?

  2. #2
    Слънчогледа би трябвало отдавна да е прецъфтял, а пък ползване на пестициди ако е имало е още много по-отдавна. Така, че пестицидите не ги брои. Причините могат да са много и най-различни. Третирал ли е срещу Вароатоза? И с какво и кога?

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    24.11.2010
    Мнения
    3
    Привет!
    Ами всъщност тепърва ще говоря с него - тази неделя, за да разбера повече относно случилото се. Аз доста се разчетох и успяхда разбера, че това есенно изчезване на пчелите се причинява точно от насищане на кошера с кърлежи вароатоза. И най-вероятно е точно това...нос лед като го обсъдя с него това ще пиша отново....

  4. #4
    Наблюдател
    Регистриран
    22.11.2010
    Мнения
    47
    Днес попаднах в разни руски форуми. Там коментират, че в затънтените им селца, където до скоро е нямало кули с антени на мобилни оператори, пчелите изчезват веднага след монтирането на антените. За мен е повече от ясно, че WiFi вълните са причина за бягството на пчелите от кошерите.

  5. #5
    Наблюдател
    Регистриран
    11.03.2011
    Мнения
    1
    не знам от какво е дали е от пестициди вълни или комбинация от разни химии .
    при мен от 10 остана 1 - вътре си имат всичко и мет и прашец но няма нито живи нито мъртви пчели. и се чудя как да продължавам.

  6. #6
    Наблюдател
    Регистриран
    13.11.2013
    Мнения
    32
    Да се включа и аз в тази толкова лоша тема. Днес отидох да видя как са пчелите и видях, че от 21 кошера 5 са празни. Вътре има поне 20 килограма запечатан мед, по около 100 измрели пчели, които са на кълбо на 1 рамка и около 10 коремчета на пчели на дъното на кошера. Направих клип, но се чудя как да го кача във форума.

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Marian Виж публикацията
    Да се включа и аз в тази толкова лоша тема. Днес отидох да видя как са пчелите и видях, че от 21 кошера 5 са празни. Вътре има поне 20 килограма запечатан мед, по около 100 измрели пчели, които са на кълбо на 1 рамка и около 10 коремчета на пчели на дъното на кошера. Направих клип, но се чудя как да го кача във форума.
    Може и да са Оси и после е застудяло.Ако имаш някой кошер които е станал много силен най вероятно нападнат е налетял в него.Тази година и аз пострадах по същия начин с 3 бр. ама имах масово нападение от оси и така си го обяснявам.Пред всички кошери има трупове на оси и пчели.
    Предположение от моя страна.

  8. #8
    Наблюдател
    Регистриран
    13.11.2013
    Мнения
    32
    Само в един кошер видях 3 умрели оси, но пред кошера никакви трупове - нито на оси, нито на пчели. На пръв поглед не видях някой от другите кошери да е станал по- силен.

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Marian Виж публикацията
    Само в един кошер видях 3 умрели оси, но пред кошера никакви трупове - нито на оси, нито на пчели. На пръв поглед не видях някой от другите кошери да е станал по- силен.
    Написал си ,,около 10 коремчета на пчели на дъното на кошера,,-това мисля че е от оси.

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    .....Ако имаш някой кошер които е станал много силен най вероятно нападнат е налетял в него....
    Я обясни как става това, че не мога да си го представя.

 

 
Страница 1 от 11 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •