Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 17 12311 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 162
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    24.11.2010
    Мнения
    3

    Синдром на празния кошер

    Здравейте,

    Нов член съм на форума, а живот и здраве от догодина ще почна да се занимавам и с отглеждане на пчели, първо като хоби, а след това и професионално.
    Искам да споделя с вас относно случай, който напомня много на скорошни такива във Франция и САЩ.
    Става дума за внезапно изчезнали пчели. Комшия от гр. Нови искър му бягат 10 кошера през края на октомври, началото на ноември. Може ли някой да сподели дали има подобен опит и дали е чул за такива случаи тук в България и ако да къде в кои региони.
    Този комшия пчелина от 10 кошера се намира в непосредствена близост до слънчогледово поле. възможно ли е пръскането с някакви пестициди да доведе до такова изчезване?

  2. #2
    Слънчогледа би трябвало отдавна да е прецъфтял, а пък ползване на пестициди ако е имало е още много по-отдавна. Така, че пестицидите не ги брои. Причините могат да са много и най-различни. Третирал ли е срещу Вароатоза? И с какво и кога?

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    24.11.2010
    Мнения
    3
    Привет!
    Ами всъщност тепърва ще говоря с него - тази неделя, за да разбера повече относно случилото се. Аз доста се разчетох и успяхда разбера, че това есенно изчезване на пчелите се причинява точно от насищане на кошера с кърлежи вароатоза. И най-вероятно е точно това...нос лед като го обсъдя с него това ще пиша отново....

  4. #4
    Наблюдател
    Регистриран
    22.11.2010
    Мнения
    47
    Днес попаднах в разни руски форуми. Там коментират, че в затънтените им селца, където до скоро е нямало кули с антени на мобилни оператори, пчелите изчезват веднага след монтирането на антените. За мен е повече от ясно, че WiFi вълните са причина за бягството на пчелите от кошерите.

  5. #5
    Наблюдател
    Регистриран
    11.03.2011
    Мнения
    1
    не знам от какво е дали е от пестициди вълни или комбинация от разни химии .
    при мен от 10 остана 1 - вътре си имат всичко и мет и прашец но няма нито живи нито мъртви пчели. и се чудя как да продължавам.

  6. #6
    Автор
    Регистриран
    08.01.2011
    Мнения
    129
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Миналата година при нас имаше такива случаи някой казват че били зазимени с рапичен мед други казват че препаратите за борба с акара били некачествени и пчелите избягали трети пръскат с пестициди но имаше хора със по 90 семейства загинали или изчезнали.Аз по съм склонен да вярвам че препаратите за акара са проблема или пестицидите а не GSM клетките.Казваш че няма и мъртви пчели за проба да занесеш.

  7. #7
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    И аз вярвам че препаратите за акара са проблема, но не защото са ментета, а точно обратното. Когато ве определен момент бройката на препаратите дойде малко в повече, пък били те и в допустими граници.... токсичността се увеличава многократно в геометрична прогресия. Знаете че има комбинации от безобидни лекарства които не трябва да се приемат едновременно. Сироп за кашлица и алкохол например.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  8. #8
    Потребител
    Регистриран
    04.01.2011
    Мнения
    51
    Цитат Първоначално публикувано от plamen
    Миналата година при нас имаше такива случаи някой казват че били зазимени с рапичен мед други казват че препаратите за борба с акара били некачествени и пчелите избягали трети пръскат с пестициди но имаше хора със по 90 семейства загинали или изчезнали.Аз по съм склонен да вярвам че препаратите за акара са проблема или пестицидите а не GSM клетките.Казваш че няма и мъртви пчели за проба да занесеш.
    И аз така мисля. Ако са били зазимени с мед от рапица, едва ли ще изчезнат от кошера поради тази причина. От глад ще умрат но няма да го напуснат. И аз имам доста жертви, около 30 бр. И най-интересното е че на единия пчелин 2-3 бр от пчеларски грешки. А на другия пчелин всичките жертви са.... изчезнали семейства. От 30 ДБ нито една жертва. Всички изчезнали са около 30 ЛР от 110 бр. Зимуват на горен корпус.От 15 год. е така и за първи път този проблем... sadsmile;

  9. #9
    Автор
    Регистриран
    08.01.2011
    Мнения
    129
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Със какви препарати си ги третирал за акар и колко пъти.Ако всички колеги със изчезнали пчели споделят може да се реши проблема и догодина да няма загуби.Казваш че ДБ всички са оцелеи а само ЛР имаш жертви.Възможно ли е по голямото вътрешно пространство на ЛР да е намалио въздействието на препаратите и голяма част от акарите да са се запазили и за това семейството да е избягало.

  10. #10
    Потребител
    Регистриран
    04.01.2011
    Мнения
    51
    Цитат Първоначално публикувано от plamen
    Със какви препарати си ги третирал за акар и колко пъти.Ако всички колеги със изчезнали пчели споделят може да се реши проблема и догодина да няма загуби.Казваш че ДБ всички са оцелеи а само ЛР имаш жертви.Възможно ли е по голямото вътрешно пространство на ЛР да е намалио въздействието на препаратите и голяма част от акарите да са се запазили и за това семейството да е избягало.
    С по 2 ленти варотом и оксалова киселина. Започнаха да изчезват още преди третирането с оксалова киселина. Всъщност поради тази причина третирах втори път с киселината. Варотома миришеше по-особено от преди, с по-силна миризма. Относно вътрещното пространство не е по-голямо, защото между двата корпуса има преграда. Споменах вече, от около 15г. практикувам този начин при зазимяване и никакъв проблем досега. И на двата пчелина са зазимени по един и същи начин, а проблемите са основно на единия. Пчелините са на 5км един от друг.

 

 
Страница 1 от 17 12311 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •