Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 4 ПърваПърва ... 234
Резултати от 31 до 40 от общо 40
  1. #31
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.02.2012
    Мнения
    393
    Ноември беше доста топъл и сух. Може и самите пчели да са имали нужда от вода. Разпечатаният мед при тези условия изсъхва и не може да се яде. Моите тази година рано спряха да гледат пило - още към средата на септември, докато миналата година в началото на ноември все още се срещаше запечатано пило тук-там. Като тръгне влагата тези дни може да спрат с външните доставки на вода.
    "It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it."
    Sam Levenson

  2. #32
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Влагата в кошера тръгва когато сем.започнат да отглеждат пило и температурата в гнезтото се повиши на 35*С.Това обикновенно се случва през февруари,но не е изключено и в края на януари на по топлите места.

  3. #33
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.02.2012
    Мнения
    393
    За появата на влага необходимите условия са студено време и консумация на храна. Със застудяването на времето консумацията и същевременно относителната въздушна влажност се увеличават, а с появата на пило консумацията се увеличава още повече. На 1 кг изяден мед пчелите отделят, според различните автори, между 0,7 и 1 л метаболитна вода.
    "It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it."
    Sam Levenson

  4. #34
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Благодаря за мненията колеги,това с изсъхването на меда и аз го забелязах.Просто не искам повече да притеснявам семействата,като ги отварям за преглед дали има пило по това време.А за времето, наистина е много сушаво,на вилата имаме кладенец и предишни години сме го точили за да не избива вода в избата,днес в него има точно една педя вода.

  5. #35
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Миналия уикенд, наистина имаше много пчели на варелите под капчуците, но имаше и мно пчели , които носеха и прашец. Но това не означава, че е тръгнало пилото. Пчелите така са устроени, когато им позволи времето, ДА РАБОТЯТ, ДА НОСЯТ каквото има в природата. В момента има много хризантеми, даже и жълтурчета имаше тук таме и туфи с невен.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  6. #36
    Евгени на глухарчето ли казваш жълтурче?При мен има, като се стопи снега се показаха и хризантемите и детелина.

  7. #37
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Да, за него говоря. Даже имаше и пчеличка върхе него.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  8. #38
    Автор
    Регистриран
    07.10.2013
    Мнения
    153
    Колега Евгени хубаво каза че пчеличките са створени да работјат, неса как хората да чекат да им всичко б-де в ред, пак тогава да следват работа.А тази тјахна активност не значе че са почнали с пило. Това е само да си протегнат краката, те. Крилата

  9. #39
    Наблюдател
    Регистриран
    27.02.2013
    Мнения
    1
    Цитат Първоначално публикувано от Pavel_Bs Виж публикацията
    Колеги,днес около 12:30 светна за малко слънцето и върху два варела,където се беше задържала вода имаше поне 50 пчели, които усилено пиеха вода.Стоейки до тях имах чувството, че е пролет и все едно има много пило за отглеждане.Проследих някои от пчелите и се оказа че има и дадани и многокорпусни които ходят за вода.Като се скри обаче слънцето,всички изчезнаха.Мисля си, че някои семейства продължават да гледат пило.Не съм ги затоплял,дори тези които са с мрежести дъна още не съм им ограничил отвора,подпокривните табли са без възглавници.Мисълта ми е,че процеса се е задействал без моя намеса.На почти всички кошери съм оставил достатъчно мед - силните са с около 23кг.(пълни втори корпуси),но ако пчелите продължават с пилото,дали няма да се наложи ранно подхранване?
    Колега , ако втория корпус е бил пълен няма начин да изконсумират меда. Ако се притесняваш толкова и ако имаш възможност да отвориш кошерите ( може и в студено време 0-5 градса) и ще ти стане ясно докъде си със запасите. И тогава ще му мислиш. Според мен нямаш база за притеснение.
    Живота е борба да си осигуриш мързела! :)

  10. #40
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    благодаря колега за съвета.Вече всички са в горния корпус и гледат пило.Запаси знам че има,но с това пило ще намалеят по-рано от предвиденото и затова подхранвам.

 

 
Страница 4 от 4 ПърваПърва ... 234

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •