Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 9 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 87

Тема: ПАУЛОВНИЯ

  1. #1
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607

    Post ПАУЛОВНИЯ

    Красиво медоносно дърво.Характерно за нея е бързия растеж.Медоносна е пауловния Томентоза.



  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    А някой има ли представа колко е добива от декар?

  3. #3
    Това растение е много ново за Б-я. Не знам дали има вече цъфтящи дървета, така, че едва ли някой може да каже какъв е добива при нашите климатични условия.

  4. #4
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    За г-н Бонев. Фирма Велбой ЕООД гр.Пловдив- офис ул."Стоил Войвода" №4 и расадник в землището на с. Строево. Отглеждат Пауловния Елонгата и Томентоза. Имат и сайт. Макар, че тази информация може да ви е известна.

    За останалите колеги, който не са запознати с този дървесен вид.Пауловнията е дърво, което вече масово се развъжда в България.Това е дървото с най-бърз растеж. Ползва се за полезащитни пояси и добив на дървесина. За повече информация в интернет.

  5. #5
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    Днес се сдобих с няколко дървета от Пауловния Томентоза. Даде ми ги един приятел.Ще ги насадя около пчелина. На снимката дърветата, който са се прихванали в земята от контейнерите са на 2г. Страхотен прираст.Не може да не обърнем внимание на още една част от чудната пауловния - едрите цветове, които всяка пролет обсипват клоните и. Освен с красота, те се отличават и с твърде приятен аромат. Пчелите, впрочем, оценяват техните преимущества, и затова от кошерите в близост до пауловниеви горички, се добива мед със забележителни качества. Медът от пауловния е лек, прозрачен, много светъл и ароматен; по цвят и консистенция може да се сравни единствено с акациев мед. Точно като него той е от най-високо качество. Освен като деликатес, той служи и като лечебно средство. Известни са свойствата му да повлиява и помага при лечение на бронхити и други болести на дихателната система, както да подобрява функциите на жлъчката и черния дроб и храносмилането като цяло. Тези качества на меда от пауловния се дължат на биологичноактивни вещества, намиращи се в цветовете и, така че няма нищо, че и самите цветове се използват за храна. Видовете пауловния, с прираст от 1 куб.м за 7-8 години, са едни от най-бързорастящите на планетата.
    Сравнителна характеристика по скорост на растежа на първите 7 вида бързорастящи дървета на планетата.

    От данните се вижда че видовете от род Пауловния (Paulownia spp.) имат най-бърз растеж, несравним с никой друг дървесен вид.

    Вид
    Годишен прираст
    Височина на 3 годишно дърво
    Максимална височина на зрялото дърво

    Пауловния, Императорско дърво, Кири,

    (Paulownia spp.)
    3 – 5 м
    10,5 – 15,5 м
    15 – 20 м

    Хибридна върба

    (Salix spp. hybrid)
    1,5 – 4 м
    7,5 – 12 м
    15 – 25 м

    Черна топола

    (Populus nigra)
    2,5 – 3,5 м
    9 – 12 м
    20 – 25 м

    Хибридна топола, Източна топола, Източно памуково дърво

    (Populus deltoides)
    2,5 – 3,5 м
    9 – 12 м
    20 – 30 м

    Тексаски червен дъб

    (Quercus texana, Quercus nuttalli)
    2 – 2,5 м
    7,5 – 9 м
    15 – 20 м

    Червен евкалипт

    (Eucalyptus polyanthemos)
    2 – 2,5 м
    6 – 9 м
    10 – 15 м

    Плачеща върба

    (Salix babylonica)
    1,5 - 2,5 м
    4,5 – 9 м
    15 – 20 м




  6. #6
    Автор
    Регистриран
    19.11.2010
    Мнения
    196
    Пчеларски район
    Павликени-Сухиндол,
    stanko1972, ти като някой рекламен аген на процент ни представяш информация от сайта на рекламираната фирма. Между другото самата фирма набляга на дървесината и листната маса. Не ти ли прилича на психозата преди години когато срещу сумата от 10+ 1 лева много наивни пчелари, подлъгани от рекламата в един пчеларски вестник си правиха парници и мини-плантации за "чудния целебен лофандтов мед", -предполагам знаеш как свърши всичко. Да не съм лош пророк , но сега се задава същата случка! Аз пък си харасах Тексаски червен дъб (Quercus texana, Quercus nuttalli)- мисля, че мановият му мед ще да е" много лечебен" !!!

  7. #7
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    Цитат Първоначално публикувано от Evgeni Petkov
    stanko1972, ти като някой рекламен аген на процент ни представяш информация от сайта на рекламираната фирма. Между другото самата фирма набляга на дървесината и листната маса. Не ти ли прилича на психозата преди години когато срещу сумата от 10+ 1 лева много наивни пчелари, подлъгани от рекламата в един пчеларски вестник си правиха парници и мини-плантации за "чудния целебен лофандтов мед", -предполагам знаеш как свърши всичко. Да не съм лош пророк , но сега се задава същата случка! Аз пък си харасах Тексаски червен дъб (Quercus texana, Quercus nuttalli)- мисля, че мановият му мед ще да е" много лечебен" !!!
    Не съм имал в предвид това приятелю.Фирмите са много предлагащи този вид.Също така не съм мислил да вадя мед от него.Ако си харесал тексаския червен дъб сади го, нали това е хубавото на идеята - да садим дървета за предпочитание медоносни.Ако пък извадиш и мед от вида който си избрал ще се радвам.За да ме разбереш правилно прегледай темата за залесяване, там съм посочил какво имам в предвид.Не смятам, че трябва да садим дървета и др. растителност единствено и само тогава, когато ни носят полза в добива на мед.Дано и ти смяташ така. Между другото пари за дървета не съм давал.Пауловнията ми я подари приятел от нашия град.

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от Evgeni Petkov
    stanko1972, ти като някой рекламен аген на процент ни представяш информация от сайта на рекламираната фирма. Между другото самата фирма набляга на дървесината и листната маса. Не ти ли прилича на психозата преди години когато срещу сумата от 10+ 1 лева много наивни пчелари, подлъгани от рекламата в един пчеларски вестник си правиха парници и мини-плантации за "чудния целебен лофандтов мед", -предполагам знаеш как свърши всичко. Да не съм лош пророк , но сега се задава същата случка! Аз пък си харасах Тексаски червен дъб (Quercus texana, Quercus nuttalli)- мисля, че мановият му мед ще да е" много лечебен" !!!
    Изглежда си конкурент на фирмата от която Станко е купил пауловнията щом знаеш на какво наблягат.Интересно ми е да науча как е СВЪРШИЛ лофанта за да не направя грешка.Относно пауловнията-от две години наблюдавам как пчелите се трупат по цветовете въпреки че са само три дръвчета и има друга мед.растителност.И един съвет за Тексаския дъб-и нашия дъб е добър по евтино ще ти излезе ако си вземеш Тексаски въшки.

  9. #9
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    315
    Колега Евгени защо се подигравате с ентусиазма на колегата ? Какво лошо има , че засажда дървета и споделя ? Засаждайте и вие ! Колега Алексей " тексаски въшки " няма , дори и да имаше - щеше да е забранено да се внасят !Макар , че явно на някои колеги ще са им полезни. :D

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    От снимките които е пуснал колегата , при тези огромни дървета и тези огромни цъвтящи корони, изобщо не се съмнявам, че ще има нектар. И аз ще си посадя няколко, пък ако ще масова истерия да настане. А относно лофанта, за ценните му медоносни и лечебни качества - е писано много, а и резултата се вижда вече и в БГ. Но както се казва, трябва бачкане - за всяко нещо.

 

 
Страница 1 от 9 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •