Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 7 от 9 ПърваПърва ... 56789 ПоследнаПоследна
Резултати от 61 до 70 от общо 87

Тема: ПАУЛОВНИЯ

  1. #61
    Наблюдател
    Регистриран
    16.03.2011
    Мнения
    26
    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov Виж публикацията
    Колко години подред след листопада дръвчето трябва да се реже до почвата ?
    През първата година от засаждането се възстановява и доизгражда кореновато система загубена при ваденето в разсадника и на втората новата издънка използва цялата налична такава за буйния растеж, който показва.
    Миналата есен когато засаждах наличните корени, времето ме изненада и ми останаха 5 бр. не засадени.
    Сложих ги в изрязани като саксии 10 литрови туби от минерална вода и пролетта когато тръгнах да ги разсаждам се оказа, че за една зима са изградили такава коренова система, че съотношението корени/почва беше почити 1 към 1.
    Изрязването на втората година се прави, ако искаш право стъбло с дължина около 2,5-3 м и е напълно достатъчно и последно, освен в случай, че дръвчето не пострада от някаква физическа интервенция.
    Тогава повтаряш изрязването.
    Ако искаш по голям ствол с качествена дървесина(с минимално количество скрити чепове) се прави и така нареченото колтучене т.е. премахване на филизите(от тях в последствие се развиват клоните), които избиват в основата на листата до височина, която ти е възможна.
    Тази дейност до голяма степен отпада при гъсто насаждение(примерно при схема на засаждане 2,5/2,5 м), където процеса е естествен, но пак не на всички дървета. При такива насаждения в последствие се провеждат няколко пъти и допълнителни мероприятия по разреждане на насаждението, за да останат само най-добрите дървета с най-правите и качествени стъбла.
    Ако няма да добиваш дървесина или правиш парк, може и да не изрязваш на втората година, но в този случай ще получиш криво стъбло с по бавен растеж.
    Другата седмица ще кача снимки на такива дръвчета.

    П.П.
    Това са наблюденията ми върху Пауловния томентоса, за Пауловния елонгата нямам, но според производителите е същото, но там има по-буен растеж още през първата година от засаждането на терена и ако е насаждение може да се мине и без второто изрязване.
    Дори първия модел се ползва повече за паркова украса и се твърди, че е по медоносен, а втория за добив на дървесина и листна маса за фураж и биодизел.
    Защо пчелите нямат премиер,министри,парламент ...???Защото правят мед,а не говна!!!

  2. #62
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Вече трета година отглеждам една пауловния елонгата и всяка пролет тръгва от нулата. Намира се в района на гр. Годеч с надморска височина около 800 м.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  3. #63
    Наблюдател
    Регистриран
    16.03.2011
    Мнения
    26
    В какъв смисъл от нулата.
    Ти я режеш или измръзва.
    Ако измръзва, пробвай да я изолираш.
    Например с изолацията за водопроводите - надения на стъблото след листопада и с тиксо запечатай горния отвор и април махаш.
    Предполагам догодина когато вдървенее стеблото ще държи на студ.
    Аз съм от В.Търново и при нас е доста студено( до -25 градуса беше зимъска, а предната и по-надолу), но за сега нямам проблем със студа.
    А да не би нещо да унищожава корените и?
    При мен имаше един кърт дето все там ровеше за червеи(последните обичат рохкавата пръст около корените, а къртиците знаят това, но не им пука за растението) и така ми унищожи две фиданки, пък аз него.
    А може и да я преполиваш .... в млада възраст не обичат преовлажняването и засушаването.
    През лятото на 10-12 дни не повече от кофа вода на фиданка и то при "добра" суша, а ако е малко растение може и 2-3 л.
    Пролет и есен ако са нормални - никаква вода.
    Иначе на месеца веднъж.
    Пък може и растението нещо да е недъгаво...

    П.П.
    Обещаните снимки другия път, че не остана време.
    Защо пчелите нямат премиер,министри,парламент ...???Защото правят мед,а не говна!!!

  4. #64
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.01.2014
    Мнения
    602
    Пчеларски район
    с.Кривина, София-град
    Според вас късно ли е вече за тази година да пробвам размножаване на пауловния с вкореняване във вода на клонка?

  5. #65
    Заслужил Автор
    Регистриран
    08.02.2014
    Мнения
    214
    И ВСЕ ПАК ИМАЛИ НЯКОЙ КОЙТО Е ВАДИЛ МЕД ОТ ПАУЛОВНИЯ

  6. #66
    Забранен
    Регистриран
    24.12.2013
    Мнения
    93
    Цитат Първоначално публикувано от nyanakiev Виж публикацията
    И ВСЕ ПАК ИМАЛИ НЯКОЙ КОЙТО Е ВАДИЛ МЕД ОТ ПАУЛОВНИЯ
    А е това е въпрос на място.

  7. #67
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.12.2013
    Мнения
    302
    Пчеларски район
    СЕВЕРОЗАПАДНАЛ
    Цитат Първоначално публикувано от nyanakiev Виж публикацията
    И ВСЕ ПАК ИМАЛИ НЯКОЙ КОЙТО Е ВАДИЛ МЕД ОТ ПАУЛОВНИЯ
    Че то същото се отнася и за Еводията.

  8. #68
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Димитър Бонев от Пловдив още миналата година каза/написа, че е извадил мед от еводия, и за тази нещо беше постнал - снимки някъде...

  9. #69
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.12.2013
    Мнения
    302
    Пчеларски район
    СЕВЕРОЗАПАДНАЛ
    Снимките ги видях остава да си каже мнението толкова ли е медоностно.

  10. #70
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.01.2014
    Мнения
    602
    Пчеларски район
    с.Кривина, София-град
    Днес разбрах от познат, че около Пазарджик има цели масиви засадени с пауловния. Там ако има някой от форума, може единствено тогава да се говори за мед от пауловния.

 

 
Страница 7 от 9 ПърваПърва ... 56789 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •