Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Резултати от 1 до 7 от общо 7
  1. #1
    Автор
    Регистриран
    30.10.2012
    Мнения
    156

    Пчелите-пчелно семейство или колония

    Пускам тази нова тема ,тъй като напоследък е модерно да се казва КОЛОНИЯ вместо пчелно семейство .Моля нека да се включат всички със своето мнение и логични обяснения.Моето мнение е ,че пчелите не са колония а пчелно сем-во .

  2. #2
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Няма нищо лошо езикът ни да бъде богат на синоними, та били те и чуждици("кибрит" също е чуждица, но кой ползва българският вариант на академик Александър Теодоров-Балан - "драсни пали клечица" - колко често се сещаме за тоя израз, дори като си палим пушалките например?!?). Аз лично предпочитам да използвам ПЧЕЛНО СЕМЕЙСТВО.
    Просто някой хора обичат да се правят на "американци"(както преди 7 години един румънски митничар на развален български ми вика: "к'во ми се праиш на американец" - по повод на това, че спирайки до него пред граничната бариера му заговорих на английски...)!!!
    От английски език:
    bee colony - пчелно семйств
    А, за това напоследък да започне да навлиза израза колония(за пчелно семейство) в езика ни виждам причината най-вече в тъй нареченият "синдром на празният кошер" - CCD(collaps colony disaster) - от английски език.

  3. #3
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Общество. По-добре обяснява взаимовръзките между отделните индивиди.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  4. #4
    Заслужил Автор
    Регистриран
    12.05.2013
    Мнения
    336
    Пчелно семейство ми звучи по добре от колония,макар че както и да ги наричаме не е от толкова голямо значение

  5. #5
    Заслужил Автор
    Регистриран
    31.01.2012
    Мнения
    481
    Пчеларски район
    Южен централен
    Все съм си мислел че понятието "колония" е нещо по-общо /не говоря за пчелното семейство/. Заселническите колонии са съставени от много семейства. Мравешките колонии имат няколко майки.
    Нека специалисти да се произнесат.

  6. #6
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Мравешките колонии имат няколко майки.

    Не винаги. Тези с няколко майки за по-кратко време достигат до състояние в което са готови за експанзия на нови територии ("роене").
    При мравките майките не се самосменят, когато кралицата умре, загива и колонията ( по-точно мравуняка)
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  7. #7
    Автор
    Регистриран
    29.07.2013
    Мнения
    144
    Пчеларски район
    Мизия
    Според мен пчелина, като съвкупност от пчелни семейства, може да се нарече пчелна колония.

 

 

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •