Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 6 ПърваПърва ... 3456 ПоследнаПоследна
Резултати от 41 до 50 от общо 60

Тема: Кошери

  1. #41
    Това е просто модел колега

  2. #42
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.12.2011
    Мнения
    420
    Георги, импрегнираш кошерите единствено и само с пчелен восък,това е много добре. Искам да те попитам имаш ли наблюдение върху тяхната повърхност през лятото? Моля те да споделиш.
    Чух и забравих. Видях и запомних. Преживях и разбрах. Конфуций

  3. #43
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    Това вече е друг стил на разговор!
    Какви са изводите до тук? За екраниране не можем да говорим по две причини:
    - няма смисъл от екран само от горе;
    - незаземен екран срещу електромагнитни полета е безсмислен.
    Не коментираме вида на ламарината - стоманена поцинкована или алуминиева (по определението на железарите всяка пластина от метал, когато дебелината е много по-малка от другите размери е ламарина и в този аспект печатарските плаки също са от ламарина)
    Тогава остават следните причини да се обличат капаците на кошерите с ламарина:
    - защита от влага (дъжд, сняг);
    - защита от механични въздействия (тук печатарските плаки губят много поради вида на материала и дебелината);
    - защита от топлинното въздействие на слънчевите лъчи (тук печатарските плаки печелят поради добрите си отражателни свойства)
    Има ли други причини, за които да не се сещам?
    Колкото до въздействието на електромагнитните вълни върху пчелите - това е друга тема. Виждал съм пчелини в близост до предавателите във Вакарел, където има мегаватови мощности на излъчване.
    Оспамихме темата на човека.Моите плаки са дебели,такива ги вземам от печатницата която си харесах,доста обикалях преди време,така че и от механични въздействия пазят,харесвам си ги.Но има едни много тънки,те не са добри наистина.

  4. #44
    През лятото си е същият няма разлика просто с времето намалява гланца но мен това не ме интересува важното е да не попива вода.

  5. #45
    Георги и аз искам да попитам нещо.Обръщал ли си внимание долу горе колко грама восък отиват за обработка на десятка Дадан-Блат с два магазина?Имам едни дебели клони от орех отрязани,ще ги бича на дъски и е грехота да боядисвам такива ценни кошери,ще ги сложа на видно място като експонати,естествено заселени и работещи.

  6. #46
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Оня ме изкефи да му обяснят защо се слагало ламарина

    Всеки който е виждал американските кошери по филмите(и навсякъде), е нормално някой ден да се запита тая ламарина каква функция изпълнява (става въпрос са капака при подвижно пчеластване).

    Восъкът (пченият) не предотвратява гниенето и гъбичките, тъй като е органичен (т.е. от гледна точка на гъбичките става за "ядене"). Неорганичните восъци (парафин, микрокристален восък....) не могат да са среда за гнилостни процеси.

    Боята върху дървото след третирането му с нещо подобно ( дали с ленено масло, пчелен восък, микрокристален восък, смоли... и т.н.) вече не служи за предпазване от влага, а като защита от UV лъчи (прегряване на кошера). Който иска я слага, който иска - не. Небоядисано единствено дървесината може да потъмнее от слънцето и след време (много време) да загуби част от свойствата си.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  7. #47
    използва се около 300/400грама восък процеса е малко трудоемък но резултатът е добър,аз съм си подготвил восък но пръчки и работя с него.

  8. #48
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    много бе. Аз моите ги импрегнирам с микрокристален и на корпус отиват не повече от 150-200 гр. (един корпус го пържа в мазнината 10 мин)
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  9. #49
    Дай повече инфо от къде го купуваш и на каква цена.

  10. #50
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    а като защита от UV лъчи (прегряване на кошера). Който иска я слага, който иска - не.
    Извинявай за корекцията, но вероятно имаше в предвид IR лъчите, като виновник за загравянето. И ако ще се слага тенекия върху кошера, за да го пази от дъжда, не е ли по-добре да стига до долния ръб на капака и да е огъната по периферията навън поне на 5см, като стряха, за да не се стича водата по страниците на кошера? А между нея и капака - някакъв термоизолационен материал, за да не се предава топлината?
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

 

 
Страница 5 от 6 ПърваПърва ... 3456 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •