Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 22
  1. #11
    Автор
    Регистриран
    30.10.2012
    Мнения
    156
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    PMS (Parasitic Mite Syndrome), неотдавна преименуван на Idiopathic Brood Disease Syndrome (IBDS), тъй като е разпростеранен в България едва ли не повече и от вароатозата.
    Намерих го какво означава тоя синдром,всъщност и аз съм го имал на моя пчелин но не знаех че така се казва ,отдавна съм запознат с него ,но го отдавах само на висока опаразитеност с акар .И не е повече разпространен от вароатозата тъй като именно акара е в основата му.
    “Пчелосемьи могут демонстрировать несколько симптомов одновременно, это явление объединяется общим понятием Синдром Паразитического Клеща (Parasitic Mite Syndrome или СПК). Заражение Варроатозным клещом всегда ассоциируется с СПК, который также характеризуется заболеванием пчелиного расплода, зараженного одним или несколькими видами вирусов.“– http://www.vita-europe.com/ru/болезни-пчел/вирусы/
    " Клещ Varroa может переносить на своем теле различных возбудителей инфекционных болезней пчел (американского гнильца, паратифа, нозематоза и др.). Смешанные заболевания ускоряют течение болезни и вызывают массовую гибель пчел.- http://paseka.su/books/item/f00/s00/...22/st014.shtml
    Извода е- има ли висока опаразитеност има вероятност да се появи PMS [IBDS] или СПК ,при ниска опаразитеност вероятността да се появи подобен синдром е нулев.
    И тоя синдром не са го открили американците а само са му дали название според за тях си.
    Още нещо-използването на американски,английски названия ,съкращения и определения ни затруднява много в разбирането на пчеларството и мойто мнение е да не им обръщаме много внимание на тия американци,че току виж са измислили ново име и на меда пък после ние да се чудим какво означава.

  2. #12
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Извода е- има ли висока опаразитеност има вероятност да се появи PMS [IBDS] или СПК ,при ниска опаразитеност вероятността да се появи подобен синдром е нулев.


    А наясно ли си защо са го преименували? (може да потърсиш обосновката) - може да се появи в семейства и с много ниска опаразитеност, или пък след свалянето на акарите (предполагаемия причинител) симптомите да не изчезнат. (прогрес във вирулентността?)

    Веднъж присъствах на лекция, където се разясняваше точно тази болест ( наред с обичайните), повярвай ми, докато се опитам да се сетя за коя точно болест става въпрос, през главата ми минаха поне 5 потенциални кандидата. Сигурен съм обаче че на останалите (които едва ли са чували за нея преди това) надали да разбрали за какво лектора говори изобщо през тези 10-15 минути. Толкова с българската терминология (недоуточнена). Има едно очевидно предимство да използваш термина в оригинал на езика на който може да се намери най-много информация за значението му - просто цъкаш "копирай" и "вмъкни" в търсачката, и всичко излиза ( в английски цялата тази операция може да се обясни с точно дума и половина).
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  3. #13
    Автор
    Регистриран
    30.10.2012
    Мнения
    156
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията


    А наясно ли си защо са го преименували? (може да потърсиш обосновката) - може да се появи в семейства и с много ниска опаразитеност, или пък след свалянето на акарите (предполагаемия причинител) симптомите да не изчезнат. (прогрес във вирулентността?).
    Ами нямам идея защо са го преименували .
    Вероятно появата на такъв синдром в семейства с много ниска опаразитеност е свързана със разместването на рамки от болни на здрави сем-ва или пък разместване на цели корпуси както правят американците или се пренася при кражба между пчелните сем-ва ,като последното ми се струва най-вероятно.
    След сваляне на акарите симптомите не изчезват ,защото е много упорита смесена инфекция а и умрелите и загнили ларвички се мажат навсякъде по питите докато пчелите се опитват да ги изчистят ,лоша картина.
    Потдържането на опаразитеноста на ниски нива,внимателното разместване на рамки и корпуси и особено важно грамотността на пчеларя са превантивните мерки за недопускане развитие на такъв синдром в пчелините.

  4. #14
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    http://wasba.org/idiopathic-brood-di...syndrome-ibds/

    Няма никъде написано всичко за тази болест на едно място, но поне тук написаното е на прост и достъпен език ( предполагам и гугъла няма да се затрудни с превода).

    Това което казваш е хубаво, но си остава само в терорията. Например, каква част от пчеларите смятат самосмяната на майката за нещо обичайно? Става въпрос за сравнително млади ( от майка на няколко седмици до година-две) майки, които по някаква "необяснима" причина биват сменяни, стават частично или напълно търтовки, спират да снасят!, изненадващо умират, ...... и т.н. и т.н.
    Колко пъти когато някой поиска съвет за някоя от горепосочените ситуации, да му бъде отвърнато "обедини семейството с някое друго" или пък "просто смени майката".

    Проблема с диагностицирането е много труден, тъй като симптомите са нетипични - не винаги се проявява "разлагане" на пилото, не винаги имаме прошарване, не винаги има самосмяна на майката ( в краткосрочен план) ... и докато се осетим че има проблем( от една страна много от пчеларите при прошарване на пилото не биха се усъмнили за наличие на болест, други не биха разпознали такава, дори и да ги удари в ЛИЦЕТО, а да не говорим как биха разползнали болест, която дори и не са я чували) , сме разнесли причинителите на болестта вече навсякъде.

    Повечето пчелари живеят още във времето когато се е знаело че при пчелите има три болести ( за съжаление, явно и лаборантите живеят в това време). Всичко което не е ам.гнилец или вароатоза, автоматично се приема за "не е болест".
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  5. #15
    Наблюдател
    Регистриран
    17.02.2011
    Мнения
    29
    Точно така е...случи ми се и "удара в ЛИЦЕТО" с около 73 изчезнали сем зимата и след едно сравнително добро очистване на акара(тестове не съм правил,но преглеждах търтееви личинки редовно и от цяла строителна рамка) през август отново имам изчезнали пчели от към 75 кошери,сменени майки и всичко описано във връзка с тоя букет вируси по горе ...Нямам идея каво предстои от тук нататък,до колко естествения отбор ще бъде от полза за майки от едни по- устойчиви н семейства на пролет ...не знам.

  6. #16
    Наблюдател
    Регистриран
    17.02.2011
    Мнения
    29
    Не споменах,че напуснатите кошери в преобладаващата си част бяха най-добрите и продуктивни семейства.Моите пчелини са във Странджа и разсъждавах,че това вероятно е поради токсини в маната която в края на пашата се сгъстява,киселее и нагарча,а е логично силните семейства да прдължават по упорито събирането и...Преди час обаче разговарях с колега от Банско,пролетта и лятото само се радваше на мнго силни семейства,сега се оплака ,че добрите мУ семейства са НАПУСНАЛИ и има около 14сем.( 45 процента) празни кошера от месец насам....
    Ако има някой идея защо това е така да пише,ясно виросите са в основата,отключени са заболяванията с помощта на вароа,вероятно са засегнати около и 100 процента семействата,но изчезват първо именно силните от тях?

  7. #17
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    За CCD-то това е напълно обичайно ( по цял свят всеки който се сблъска лично, първо точно това му прави впечатление).

    Сигурен си че пестицидите не са виновни? (както всички ги обвиняват за изчезването на пчелите) Т.е. има ли въобще такива там?

    Има много причини първо силните семейства да изгарят, много често те са силни именно защото пренасочват по-малко енегрия към собствената си имунна система(на ниво отделната пчела), както и по-малко внимание на хигиенни механизми (имунна система на ниво суперорганизъм). И обратното свръх хигиеничните пчели по-трудно се справят с отглеждането на пило (изхвърлят дори и иначе здраво пило), както и много бързо се изпразват откъм пчели и при най-слабата инфекция ( алтруистично самоубийство). Тези семейства понякога могат да бъдат запазени живи само по изкуствен начин ( добавяне на люпещо се пило от други семейства)

    Сетих се че е добре твоя колега да внимава, зимата още не е дошла. Това е едва началото на CCD-то
    Този пост е редактиран от scutellator; 26.10.2013 в 20:30.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  8. #18
    Наблюдател
    Регистриран
    17.02.2011
    Мнения
    29
    Пчелините са на прекрасни места в гората и пестицидите са изключени напълно,от години наоколо не са извършвани никакви обработки.В моя район отдалечен на 500км от Банско тая година има за пъсви път толкова ярка картина на ССД,през последните години имах по на 3-5 сем заслабване през ллятото точно на силни сем като в някой от случаите се повлияваха добре от третиране 2-3 пъти с по 25 мл.65пр.мравчена киселина през август.Обвинявахме лентите за проблемите.В Банско също.слушах да се оплакват колеги и ми казваха ,че са се отървали като са започнали да намокрят с по1-1,5 кубика "тактик"-12,5% амитраз които са слагали както и тези без "обогатяване" за по 5-6 седмици.
    Интересното е че силните семейства вероятно напускат като сравнително големи роеве(говоря за моите пчелини,не съм се виждал с колегата от Банско),август бяха с доста пчели,има оставено по 3-4 рамки с пило,наоколо пресен, не залят с мед прашец(особено от долната страна на питата)при положение ,че сушата беше яка....
    Благодаря за отговора Скутелатор,благодаря и благопожелания!

  9. #19
    Автор
    Регистриран
    30.10.2012
    Мнения
    156
    Клещ варроа активирует вирусную инфекцию (B.V.Ball, 1988). Заражение пчелиной куколки, произошедшее от клеща, более эффективно, чем личинки от зараженных пчел-кормилиц (C.E.Cameron et al., неопубл.). Вирус может размножаться и в организме клеща (I.R.Ongus et al., 2004). Во время размножения варроа внутри ячейки с зараженной куколкой вирус переходит к его потомству. Инфицированные вирусом паразиты обнаруживаются в семьях за несколько недель до проявления признаков заболевания. Инфицированные клещи могут заразить более 80% куколок пчел, из которых примерно 20% погибает, из остальных выходят короткоживущие особи. При паразитировании на взрослых пчелах инфицированные клещи могут заражать их на 100%, но продолжительность жизни насекомых при этом не сокращается, что способствует длительному сохранению инфекции в семье.


    Заболевание пчел отмечается чаще во второй половине лета. Признаки появляются, если летом в семье 2300 клещей, осенью — 700 (S.J.Martin et al., 2003). Болезнь может сопровождаться большой гибелью насекомых (до одной улочки за неделю) сначала в отдельных семьях, затем на всей пасеке. Расплод в больных семьях пестрый, пчел относительно его количества мало. На дне и около улья находят погибших куколок и молодых особей часто с деформированными крыльями, укороченным брюшком, ползающих, внешне здоровых, но с параличом конечностей или крыльев. Последние опущены, волокутся при движении, иногда встречаются почерневшие особи. Болезнь может продолжаться более 2 месяцев. Гибель пчел иногда растягивается на всю зиму и последующую веснъй. Обработки против варроа в семьях, где уже началось заболевание, не приводят к выздоровлению.

    Калашников А.Е., Удина И.Г.
    Институт общей генетики им. Н.И. Вавилова РАН, г. Москва

    Заражение пчел клещом V. destructor является предрасполагающим фактором для инфицирования пчел вирусами (1). Инвазия клеща V. destructor привела к гибели диких пчелиных семей во многих областях России, и является основной проблемой при содержании пчел на пасеках. С одной стороны, клещ является резервуаром для векторов вируса, с другой стороны, инвазия клеща ослабляет иммунитет пчел и способствует развитию вирусной инфекции (2). Во время инвазии клеща V. destructor ослабляется иммунитет пчел, снижается уровень экспрессии генов, вырабатывающих основные антибактериальные и противовирусные белки (3), что обуславливает развитие заболеваний, в том числе вирусного происхождение (4).

    Варооатозата е най-голямия враг на пчелите ,заради акара Вароа Якобсони пчелните семейства напускат кошерите или умират бавно в 95% от случайте - това е азбуката в пчеларството, АЗБУКАТА В ПЧЕЛАРСТВОТО.

  10. #20
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Здравейте колеги,това лято и аз наблюдавах странна самосмяна на един кошер.Бях сложил магазините и след седмица при преглед видях че въпросния кошер няма нито една пчела горе, за разлика от другите.Отворих го и на средната пита открих една квакаща черна майка джудже.Отстраних я и придадох запечатан маточник от самосмяна от друго семейство, което сменяше поради липсващи два крака на майката.Новата майка се оплоди и пронесе нормално,като не ми е правило впечатление за прошарване на пило.Кошера изтърва пашите но септември беше с добри запаси.Когато почнах да третирам против акара около 20 септември обаче,въпросния кошер пак без майка,но най-интересното беше че на средната пита в долния и край имаше два хубави маточника като за самосмяна, а по средата множество свищеви.Майката се излюпи края на септември.Бях решил да обединя семейството с една отводка,защото шанса да се оплоди беше малък.В деня който реших да ги събирам,при прегледа видях че майката снася и се отказах.Друго което ми направи впечатление беше наличието на акари - на някои пчели виждах по два качени.Досега не бях виждал толкова много.Това лято повечето кошери си избиха търтеите рано, ако се сещате във форума писаха и други колеги за това.Имаше сигнали от цяла България.Предполагам че при липса на търтеи, акара се е прехвърлил на работничките и са плъзнали болестите.Преди седмица махнах лентите на въпросния кошер и въпреки всичко пак забелязах акар.Смятам да третирам с оксалова като застуди.Пчеларствам в района на Созопол.

 

 
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •