Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 22
  1. #1
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия

    Бактериални заболявания по пчелите

    Интересува ме какви бактерии (вредни) ходят по пчелите и защо се налага ползването на антибиотици?
    Какво е лечението, когато ползването на антибиотици е недопустимо?
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  2. #2
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    Кибрита......
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от Лалов Виж публикацията
    Кибрита......
    Толкова драстично?!?
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  4. #4
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Кардинално...
    Working....

  5. #5
    Автор
    Регистриран
    30.10.2012
    Мнения
    156
    Ползването на антибиотици е допустимо ,макар че са забранени от Европата ,но тъй като Европата много пъти е взимала грешни решения ,а наште политици още повече взимат грешни решения,то ние пчеларите можем сами да преценим дали да третираме с антибиотик или не.Антибиотици се използват срещу така наречените гнилцови заболявания и по-точно срещу европейския гнилец ,за американски гнилец антибиотик няма да помогне и тъй като американския гнилец може да се сбърка с мехурчест гнилец, то и последния отпада като възможност за лекуване.По социалистическо време масово се използваха антибиотици в малки дози като стимулиращо средство при пчелите ,но тъй като след това масово се откриваха в меда именно заради това се взе решение да се забранят за използване в пчеларството,но ако пчелар реши да си лекува болно от е.гнилец сем-во и спазва елементарни правила ,то възможноста антобиотик да попадне в меда е минимална, а ефекта от третирането в повечето случай е максимален.
    Моя опит за лекуване на болно от е.гнилец сем-во е още отпреди забраната за използване на антибиотици в България,тъй като съм бил и проверител Ви казвам,че почти няма пчелин голям (50 пчелни сем-ва примерно) без наличие в него на поне едно сем-во болно от е.гнилец,за жалост обаче повечето пчелари не обръщат достатъчно внимание и още по-лошото е ,че незнаят как да постъпят и нямат време(неделни пчелари).
    Европейския гнилец лесно се лекува с помощ на пчеларя,без помощ също е възможно оздравяване на сем-то ако е в лека форма,но тъй като се открива обикновенно в по-напреднала форма са необходими малко повече грижи и внимание.
    При пчелин с повече пчелни сем-ва(40-50 и повече) не е оправдано губенето на време за лекуване на сем-во болно от е. гнилец ,пчеларя би загубил повече време за лекуване отколкото за създаване на ново сем-во .При по–малък пчелин (20-30) е оправдано времето отделено за лекуване на болно семейство.
    Не е добре да се използва антобиотика ПЕНИЦИЛИН,защото от него пчелите стават агресивни (зли) и в много случай развиват варовито пило вследствие от антибиотика !!!
    Най-ефикасния метод за внасяне на антибиотик (според мен) е чрез разбъркването му с пудра захар последвано от наръсване на питите една по една от двете страни заедно с пчелите по тях.
    За точни дози и периоди на третиране с антибиотик може да се видят в по-стари пчеларски книги.

  6. #6
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    .....за американски гнилец антибиотик няма да помогне и тъй като американския гнилец може да се сбърка с мехурчест гнилец......

    А ти виждал ли си мехурчест гнилец (който между другото се причинява от вирус, а не бактерии както са другите гнилци )? Интересно по какво може да се сбърка с американския? Мехурчестия гнилец (клинично) се среща ЕДИНСТВЕНО при A. m. mellifera, а от там и в някои линии на A.m. ligustica и Бъкфаст. За мехурчестия гнилец лечение не е и нужно (нито може да се разпространи (да убие) в по-голям брой ларви отколкото са наследствено податливите в семейството, т.е. заболяването не прогресира, нито може да се прехвърли на другите семейства (напрактика причинителя присъства навсякъде, а е нужно съвсем малко за да се предизвика заболяване, за разлика от бактериалните заболявания)).

    Макар че мехурчестият гнилец се счита за заболяване на пилото, най-сериозното му въздействие е върху възрастните пчели (непилото). Заразените (независимо дали по време на ларвния стадий или като възрастни пчели при почистването) и податливи на този вирус пчели имат намален живот.

    Антибиотиците помагат при ам. гнилец, затова и в някои американски щати антибиотиците продължават да се използват с тази цел вече повече от 50 години. Ам гнилец за разлика от европейския е спорообразуващ, щом веднъж изчезнат клиничните симптоми на е. гнилец - него вече го няма завинаги (затова и стръскването на гол рой е толкова ефикасно), ам. гнилец обаче се завръща веднага щом действието на антибиотика отмине ( което може да е от 3-4-6 месеца за OTC до след няколко години, в случая с Tylosin, тъй като той остава в питите за мнооого дълго)


    Истинската причина антибиотиците да не се използват в пчеларството не е че част от тях попадат в храната ни. Когато един вид бактерия придобие резистентност към даден антибиотик ( механизма който той използва за да я подтиска), много бързо всички останали видове бактерии я придобиват (посредством обмяна на плазмиди)
    Например, наскоро бе открито че един от резистентните щамове на е. гнилец към OTC (окситетрациклин) в САЩ, е придобил тази резистентност от вид бактерия лактобациликус, срещаща се в пушената риба и кашкавала. НЕРДЕ ЯМБОЛ, НЕРДЕ СТАМБОЛ.

    Антибиотиците които се използват за човешка употреба, не трябва да се използват за други цели! Същия е случая и с фумагилина (също антибиотик предназначен за хора)
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  7. #7
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Сетих се че няма смисъл да се фокусираме към подобни архаични болести като гнилците (те и без това са отживелица), виждам че колегата има опит, нека каже нещо за PMS (Parasitic Mite Syndrome), неотдавна преименуван на Idiopathic Brood Disease Syndrome (IBDS), тъй като е разпростеранен в България едва ли не повече и от вароатозата.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  8. #8
    Автор
    Регистриран
    30.10.2012
    Мнения
    156
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    .....за американски гнилец антибиотик няма да помогне и тъй като американския гнилец може да се сбърка с мехурчест гнилец......

    А ти виждал ли си мехурчест гнилец (който между другото се причинява от вирус, а не бактерии както са другите гнилци )? Интересно по какво може да се сбърка с американския?
    Сбъркал съм,имал съм предвид киселия гнилец.Мерси за поправката.
    И как гнилците са отживелица ? Има ги и сега ,макар че не са от първостепенна важност за пчеларството.
    А и тия американци с постоянното даване на антибиотик,значи ли ,че ако спрят да дават антибиотик масово пчелните им сем-ва ще се окажат болни от а.гнилец-какво мислиш по въпроса ?

  9. #9
    Автор
    Регистриран
    30.10.2012
    Мнения
    156
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    нека каже нещо за PMS (Parasitic Mite Syndrome), неотдавна преименуван на Idiopathic Brood Disease Syndrome (IBDS), тъй като е разпростеранен в България едва ли не повече и от вароатозата.
    Колега, за това заболяване (синдром) като личен опит не мога много да ти кажа но мисля,че по подробно обяснение от това няма- http://ru.encydia.com/en/Беспорядок_краха_колонии .
    Бих искал да обърнеш внимание на това-( 4. Анализируя данные отчетов лаборатории ветеринарной экологии, выяснили, что накопление фтора, аммиака и хлорорганических соединений в продуктах пчеловодства, являются основными факторами снижающими жизнедеятельность пчел и санитарное качество продуктов пчеловодства, а также способствуют техногенному загрязнению окружающей природы. ) взел съм го от тук- http://www.dissercat.com/content/epi...-tadzhikistane
    Ако желаеш сподели мнението си за това.

  10. #10
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Колега, за това заболяване (синдром) като личен опит не мога много да ти кажа но мисля,че по подробно обяснение от това няма....

    Всъщност идиопатичния синдром на пилото е заболяване предимно на пилото (докато да достигне до майката и тя загине) и понякога (в тежките форми на податливост на пчелите) изглежда като гнилец (без мирис). Лабораторните изследвания (под микроскоп) много лесно го бъркат със американския, при при "млечния тест" за ам.гнилец, резултата обаче е отрицателен. Друго наименование на това заболяване (разговорно ) е "сополиво пило".

    И как гнилците са отживелица ?

    Ами пчелите обикновенно преди да заболеят от гнилец, първо умират от нещо друго. Всъщност пчелите утойчиви на идиопатичния синдром на пилото са устойчиви и на гнилцовите заболявания и вирусните заболявания на пилото и в голяма степен тези на пчелите ( абе, куча марка). Няй-вероятно става въпрос за цяла "кофа" с различни болестотворни причинители (макар и безобидни поотделно) и к'вото оцелее на това вече почти нищо не може да го събори.

    А и тия американци с постоянното даване на антибиотик,значи ли ,че ако спрят да дават антибиотик масово пчелните им сем-ва ще се окажат болни от а.гнилец-какво мислиш по въпроса ?


    Не, от това което съм говорил с американски пчелари, обикновенно мнението им за антибиотиците е или "вече не" или "никога повече" (е има и "темерути", но досега аз не съм имал късмета да попадна на такива). Истината е че много от развъдните програми предлагащи комерсиално разплодни майки (например тези на Том Глен, или прозхождащи от развъдната програма на Сю Коби или Марла Спивак, както и "сървайвърите") от доста време са интегрирали гени за хигиеничност в популациите си. Да не кажа че това вече е едва ли не стандарт (клиента го иска - или го предлагаш или си вън от бизнеса).
    В Америка тези които вече не третират с антибиотици, поддържат заразата горе долу както навсякъде другаде по света - откриеш болен кошер - изгориш го и наръсиш с ОТС кошерите в съседство. Обикновенно се налага да се запалят не повече от 1-2 кошера на година от пчелин (от няколко стотин кошера). Ако обаче се изтърве ситуацията и кошера загине и бъде ограбен.... е тогава вече си .... Връщаме се в начална позиция към антибиотиците. Т.е. малко повече хигиена и предпазливост и няма проблем.


    Ако желаеш сподели мнението си за това.

    До колкото руския ми ми позволява, останах с впечатлението че става въпрос за торове. Честно да ти кажа никога не съм го разглеждал като източник на възможен проблем по простата причина че пчелите ми имат малък достъп до обработваеми култури. В Америка обаче - там пчелите живеят на монофлорна паша в по-голямата част от годината и въпреки всички гадости -химикали от земеделците и няколко пъти повече от пчеларите, оцеляват. Чудно, но факт. ( оцеляването е различно от това да просперират и да са в добра форма)
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

 

 
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •