Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 15
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    25.09.2013
    Мнения
    7

    В района на Пазарджик от къде да си закупя отводки

    Здравейте,нов съм в пчеларството и в момента си подготвям пчелин.Интересувам се от къде близо до Пазарджик мога да си закупя отводки за да попълня кошерите си.Кога е добре да се закупят отводки или цели семейства-преди или след зимата?

  2. #2
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цели семейства е изгодо да се купуват напролет през март и април, за да имаш шанс да си ги подсилиш за акацията и да ти дадат мед и през останалите паши. Отводки се купуват тогава, когато ги има - втората половина на май, юни и юли, но мед от тях ще видиш чак следващата година. По изгодно е да се купуват цели семейства през пролетта - следи обявите и почти е сигурно, че ще попаднеш на изгодни предложения.

  3. #3
    Автор
    Регистриран
    25.05.2013
    Мнения
    125
    Пчеларски район
    Пазарджик
    Здравей, колега! Най-добре провери в магазинчето на ул. Д. Греков. Имат си табло с обяви, пък и собствениците може да знаят нещо. Аз за съжаление тепърва се развивам и за сега не мога да помогна. Виж и тук http://prodavalnik.com/pchelni-kosheri-i30364475

  4. #4
    Наблюдател
    Регистриран
    25.09.2013
    Мнения
    7
    благодаря я отговора,аз за сега ще си взема кошери и ако не е нахално с каква боя да ги боядисам?Един пчелар ми каза да ги боядисам първо с безир и после с блажна боя и то нормална.Питам как така аз навсякъде чета че трябва да е на водна основа.Моля за вашето мнение.Кошерите ще са нови и ще са многокорпусни с 3 корпуса.Наистина как се третират нови кошери?Какво да направя след като ги закупя?Зимата явно нняма да се взимат семейства,до пролетта искам да съм готов за въвеждане на пчели.Посъветвайте с мнение

  5. #5
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Хубаво е да е на водна основа.

    Трябва да имаш представа кои цветове разпознават пчелите и кои - не. Тяхното зрение е изместено по посока на ултравиолетовия спектър. Явно преди 160 милиона години слънцето е светило така. Пчелите не виждат като човека в червената (долната) част на спектъра, но за сметка на това виждат прекрасно в синята и виолетовата (горната) част на спектъра.

    Добри цветове за пчелни кошери са жълтия, синия и комбинациите между тях. Пчелите виждат и белия цвят, но тяхното бяло, което виждат, е различно от това, което ние виждаме. Слагайки бяла боя всъщност рискуваш.

    Зеления цвят го виждат, но не е за предпочитане, защото се слива с околната среда. Въпреки това можеш да го използваш, ако ще правиш шарки с различни цветове.

    Червения цвят пък въобще е забранен - те не го виждат или най-вероятно го виждат като черен. Кафевите отенъци - също.

    Въпреки тези напътствия от учебниците ти можеш да си боядисваш кошерите с всички цветове на дъгата. Факт е, че в природата съществуват всякакви цветове, и това до момента не е объркало пчелите. Да, те виждат различно от нас, но виждат много добре, особенно от близко разстояние. Неопрашени цветя не са останали, въпреки че сред тях има и червени, които според учените пчелите "не ги виждат".

  6. #6
    Автор
    Регистриран
    22.05.2011
    Мнения
    139
    Това,което пише колегата Матеев е вярно,но летящите пчели го виждат само за 2 до 3 секунди от полета си.Цялата ориентация е по околни предмети и само цвета ги ориентира до 5 процента/доста малко/.Изключваме момента на първото облитане на пчелата което е по голямо време.Така,че в последно време цвета на кошера не влияе толкова,че да притеснява пчелите.Наистина по тъмен кошер ще се загрява повече през лятото,но пък през зимата ще е по добре за пчелите.Даже еднакъв цвят на съседни кошери не ги бърка,стига разстоянието да е повече от габарита на кошера.Но и това е маловажно.Да не би като са на фургон с разстояние 2 или 3 сантиметра между кошерите да се чудят къде да влезнат.Единствено налитането при бурна паша ги бърка малко и за това обикновено последните от редицата кошери се боядисват с различна боя,а ако няма такава се поставя пред прелката летва или пластмасова пластина за ориентация.Даже капак от пластмасова кофа ги ориентира безпогрешно.Единствено поставянето на огледала с еднакви размери и то на съседни кошери ги разориентира за определено време и затова при кражба колегите ги поставят,но това е все пак временна мярка.

  7. #7
    Автор
    Регистриран
    22.05.2011
    Мнения
    139
    До скоро и аз работех с безир и бл.боя,но от няколко години вече ползвам лакове и бои на водна основа и съм доволен.Много бързо съхнат и са устойчиви на атм.условия.Поне сега има бои и лакове с различни цветове.Обикновено ползвам на Сократес.Но в предния пост,забравих да спомена,че ако кошерчетата се ползват за оплодни сандъчета,то е хубаво да са с различни цветове за да не се бъркат при завръщането майките.А те понякога се бъркат защото времето за облитането им е късо или бързат да се приберат поради влошаване на времето.Тогава се оставя по голямо разстояние между оплодните сандъчета за да се избегне объркване на майките.Все пак М е една в кошера.

  8. #8
    Наблюдател
    Регистриран
    25.09.2013
    Мнения
    7
    Благодаря ви за съветите ви,ще послушам всеки един от вас.

  9. #9
    Автор
    Регистриран
    21.10.2012
    Мнения
    151
    ами един пчелар беше ми казал нещо и като се замисля има смисъл а именно :в природата като се заселват роевете да не би да се заселват в сини ,жълти или бели дървета?не заселват се в кафяви
    момент за размисъл

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Пчелите се ориентират по геометрични фигури а не по цветове.

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •