Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 21 от 41 ПърваПърва ... 11192021222331 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 201 до 210 от общо 408
  1. #201
    Забранен
    Регистриран
    11.03.2011
    Мнения
    350
    Цитат Първоначално публикувано от iskren Виж публикацията
    ...шлема повече ти ходеше!!!
    То беше 100% увеличение. Хаха. Някой пак ще мрънка, че стана малко чат. Хаха.

  2. #202
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.02.2014
    Мнения
    249
    Кому е нужно празно говорене?Дамянов,цена 24лв.от производител ли е?

  3. #203
    Заслужил Автор
    Регистриран
    10.10.2011
    Мнения
    337
    Пчеларски район
    общ. Братя Даскалови
    Цитат Първоначално публикувано от Дамян Дамянов Виж публикацията
    Писна ми да чета заяжданици.
    Не съм казал, че няма други мнения и единствено гледам да дам информацията с която разполагам.
    Не съм казал, че няма какво да науча, дори напротив тук има хора разбиращи много повече от мен по определени теми и се възползвам колкото мога.
    Много по трудно е да намериш цялата информация, да я сдърчеш и отсееш, отколкото да вземеш всичко готово.
    Казваш 5:1, а аз съм срещал 30:1 и точно да избегна подобни спорове писах 8:1 и тъй като не съм го проверил лично ще се съглася с това което казваш.
    На много места пише, че след време жлезата атрофира, което не смятам, че е вярно.
    Пчелите в края на живота си могат да отделят восък при нужда и пак не ми се спори и точно затова казах атрофират както го пише.
    Много ясно казах, че всеки восък си има пазар и цените са много различни.
    Остави собствения износ настрана. Лесно можеш да провериш каква е цената на която продават БГ фирми по телефон и по интернет.
    Като ти предложат жълт восък на цена под 4 Евро поне малко съмнения трябва да имаш нали?!?!?
    Трябва веднага да ти стане ясно, че масово се правят миксове с парафин и се въртят едни огрномни количества некачествен восък.
    Като започнат да ти се свличат основи пак помисли дали това вътре не е точно парафинен микс.
    Летите основи са по-твърди от "валираните" (да съм коректен).
    А восъка с "добавки" лепне по валяците много повече и създава проблеми - смятам, че ще се потвърди от производителите на основи.
    Восъка губи качествата си при прегряване и при многократната му употреба предполагам, че ще има огромна разлика.
    Разликата между пчелния восък и парафина можеш да намериш в температурата на топене, плътността и киселинността и лесно можеш да провериш какво си купил.
    Има и други изкуствени восъци и предполагам, че се ползват при добра цена.
    Хайде сега си помисли при дефицит на пчелен восък какво се случва...
    След като ясно и многократно съм казвал, че не третирам за вароа, то според теб дали не съм си направил сметката.

    Спирам да пиша по каквата и да била тема...можете да си говорите и няма да преча.
    Тихичко ще си чета от ъгъла.
    Най сетне. Толкова глупости за пчеларството за толкова кратко време не бях чувал!!!

  4. #204
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Колеги какво ще кажете за идеята да се направят "восьчни" основи от тьньк картон. Няма да има замьрсен воськ, няма да се огьват в горещините, евтини и екологични. Някой чувал ли е да се използват някьде.

    Намерих в нета патент за изработването им.

    http://www.google.com/patents/CN201536552U?cl=en
    Винаги може по-добре.

  5. #205
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.12.2011
    Мнения
    420
    Осите отдавна си ги правят от целулоза. Ако ги пълнеха и с мед!
    Чух и забравих. Видях и запомних. Преживях и разбрах. Конфуций

  6. #206
    Наблюдател
    Регистриран
    03.03.2011
    Мнения
    33
    Търся 50 сг восък по 11 лева за килограм.0884980992

  7. #207
    Наблюдател
    Регистриран
    31.08.2014
    Мнения
    3
    Поради кризата с восъка и това ,че съм начинаещ ми се наложи да търся восък (основи)от познати за да мога да се подготвя за сезона.Предлагат ми ВО останали от преди години.Въпроса ми е дали ще ми свършат работа и имат ли някакъв срок на годност?

  8. #208
    Наблюдател
    Регистриран
    31.08.2014
    Мнения
    3
    След като не получавам отговор се зачудих дали въпроса ми е тъп или никои не знае дали основите имат срок на годност.

  9. #209
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Би трябвало да няма проблем, стига да не са проядени от молец или начупени. Миналата година отървах един бивш пчелар от цял кашон - поне 10 годишни. Дадох на колега десетина и каза, че пчелите са ги изградили нормално. Най-много да им се е променил цвета и миризмата. Пчелите след като надграждат и пластмасови основи, няма от какво да се притесняваш.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  10. #210
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от moni5rov Виж публикацията
    След като не получавам отговор се зачудих дали въпроса ми е тъп или никои не знае дали основите имат срок на годност.
    Основите имат много дълъг срок на годност - може би десетки години. При дълго престояване се покриват с един белезникав налеп, който обаче е безопасен. Ако само за 1 минута изнесеш такава основа на слънце, налепа изчезва и основата отново става избистрена и лъскава. Същото важи и за восъчните пити (калъпи). Този налеп се явява и критерий, че основата (или питата) наистина са направени само от восък и че в тях няма други примеси (като например парафин или церезин).

 

 
Страница 21 от 41 ПърваПърва ... 11192021222331 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •