Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 24 от 41 ПърваПърва ... 14222324252634 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 231 до 240 от общо 408
  1. #231
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Не,но като знаем правилния въпрос значи половината работа сме я свършили...все нещо ще изскочи.
    Който управлява знанието,управлява всичко!
    "С пари можеш да си купиш къща,но не можеш да създадеш дом,с пари можеш да имаш компания,но не и приятели,с пари можеш да си купиш лекарства,но не и здраве!" - китайска поговорка...
    "Повечето хора не искат свобода, защото е отговорност, а те се страхуват от нея" Зигмунд Фройд

  2. #232
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    А дали това е успешно? Имаш ли някакъв линк някъде из интернет с резултатите от един такъв експеримент? Ама експеримента трябва да е научен - например восъка трябва да е боядисан, и после да се провери дали пчелите са го сложили по питите, или са го изхвърлили.
    Ето една случка от практиката.Преди години варих стари пити ,цедих ,мачках и накрая остана една голяма черна буца.Докато се чудих къде да я изхвърля забелязах ,че пчелите ходят по нея.Не се впечатлих особено ,защото пчелите не бяха много.Изненадата дойде при следващия преглед.Отгоре рамките бяха целите наклепани с черен восък.Много кофти ,защото цапаше и се мажеше.По самите пити нямаше ,затова си мисля ,че намерения вън восък ,пчелите събират вместо прополис.

  3. #233
    Наблюдател
    Регистриран
    06.07.2011
    Мнения
    38
    Пчеларски район
    Благоевград
    Ако ви е направило впечатление понякога при изграждане на нови основи има участъци изградени с по тъмен восък. До колко е истина не знам, но ми е казвано от познат пчелар че това е стар восък пренесен от крайни пити при случай на недостиг при изграждането. Обикновено това се получава при слаб приток на нектар.

  4. #234
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Чувал съм, че ако искам да градят по-бързо основите, то мога да натъркам основата с прополис преди да им я дам. А добре пречистения восък го изграждали по-бавно.
    Ако някой е пробвал, нека каже. Ще е интересно, ако това е истина, но нямам големи надежди. Има някаква логика, може би свързана с феромоните, но...
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  5. #235
    Заслужил Автор
    Регистриран
    24.08.2014
    Мнения
    235
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Някъде съм чел ,че изграждайки основата пчелите я изтъняват колкото им трябва.Според мен е важно качеството , а не дебелината.
    Мое мнение е ,че при градежа дебелината на основата става толкова дебела колкото са дебели стените на килийките,от наблюдения спрямо дебелината от тела!
    Матеев има възможност да направи следният експеримент/не съм срещал,а не съм се и интересувал/,ако направи основа дебела 5мм и повече дали ще я изградят,мисля си понеже градят двустранно/не като осите,дори на преградната дъска с мост отдалечават и строят двустранно/може и да не я изградят!
    Ако я изградят да направи разрез и ще стане ясно изтъняват ли ги.

  6. #236
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от Pavel_Bs Виж публикацията
    Колеги,преди малко прочетох нещо на което не бях обръщал внимание - оказва се,че секретът от горночелюстните жлези на работничките има и свойството да разтваря восъка и прополиса.Изложен на въздух,той бързо изсъхва и восъка отново се втвърдява.Не знам за вас,но за мен е нещо ново,досега си мислих,че оформят питите с мандибулите си,а се оказва,че и разтварят строителния материал за да го оформят.
    Освен това нагряват площта, където се прави надграждане/захващане върху вече изградена конструкция (основа/външния ръб на далак). Това е и причината дебелите пластмасови основи да ги градят по-бавно (или ги градят първо от едната страна, после от другата, вместо едновременно), отколкото тънките. Не е просто механичен процес.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  7. #237
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Направих си труда да издиря качествена снимка в едър мащаб на дъното на една пчелна килийка. Оказва се че, е много тънко. Също така се оказва, че пчелите градят много грубо и нескопосано. Вижте сами:

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	BeesCell.JPG
Прегледи:      284
Размер:	86.8 KB
ID:	3304

    Ето ви и оригиналната снимка на цялата пита: http://upload.wikimedia.org/wikipedi...t_Eiern_39.jpg

    Увеличете си я и разгледайте и други участъци от питата.

  8. #238
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Интересно ми е дали пчелите биха изтънили до един размер,подадени с различна дебелина восъчни основи.Защото,ако го правят,то следва,че материала от по-дебелата ще бъде използван за изграждането и,в противен случай този излишен материал ще остава в основата.Аз си мисля,че би трябвало да ги изтъняват до някаква константа,защото от това зависи тяхното оцеляване,особенно зимата.
    П.С. Сега видях и снимката.Според мен,пчелите изтъняват оптимално питата дотолкова,че хем да е здрава,хем да може да предава топлината зимно време.Интересно ще стане обаче,когато основата не е САМО от восък,а с прибавки,които променят коефициента на топлопроводимост.Пчелите дали усещат промяната и правят корекции в дебелината?
    Който управлява знанието,управлява всичко!
    "С пари можеш да си купиш къща,но не можеш да създадеш дом,с пари можеш да имаш компания,но не и приятели,с пари можеш да си купиш лекарства,но не и здраве!" - китайска поговорка...
    "Повечето хора не искат свобода, защото е отговорност, а те се страхуват от нея" Зигмунд Фройд

  9. #239
    Заслужил Автор
    Регистриран
    24.08.2014
    Мнения
    235
    Матеев,въпреки,че съм ти опозиция,която ти не търпиш,бих те помолил да направиш този експеримент който посочих в постинг 235.Ще бъда благодарен!

  10. #240
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Ще го направя, но точно в момента моите пчели по неведоми причини не искат да градят .....

 

 
Страница 24 от 41 ПърваПърва ... 14222324252634 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •