Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 10 от 41 ПърваПърва ... 8910111220 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 91 до 100 от общо 408
  1. #91
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    След много експерименти стигнах до извода, че питата трябва да може свободно да "диша" във всички посоки. Това е заради температурните разширения, както каза колегата по-горе. От горната страна е желателно да е твърдо свързана към рамката (ако е свободна, пчелите ще я свържат), а от останалите 3 страни задължително трябва да има минимум 1-2 мм разстояние за "дишане". Толкова са температурните разширения.

    Има два начина за оставяне на този минимум от 2 мм:

    1. По-малка восъчна основа, която не се допира да стените и обикновенно оставеното разстояние е около 5-8 mm

    2. По-голяма восъчна основа, която влиза в канали от трите страни, но канала е с дълбочина 5мм, а основата влиза в него само 2-3мм. Аз в момента работя по този метод.

    Ако по някаква причина основата бъде твърдо свързана или запъната в някоя от страничните стени или в долната рамка, то тогава тя се измята и заприличва на развълнувано море.

    Телта не спасява от издуване на основата, защото и тя си има температурни разширения. При запънати стени има издуване дори и със телта. По-важното е трите стени да са освободени, за да си се движат свободно в пространството, и чак тогава се намесва телта, като нейната цел е да държи периферията на освободените стени близко до центъра на рамката.

  2. #92
    Наблюдател
    Регистриран
    28.03.2013
    Мнения
    28
    Здравейте колеги.
    Започнах да правя пресата от силикон .
    Взех акрилен и мисля че основната грешка е ,че при всяко намазване на восъчната основа трабва да се чака поне 24 часа . Аз избързах и сега все още ми е мек силикона прочетох инструкцията и пише че втвърдява 1мм/ден ся като смята ми трябват поне 7 дни . В събота или неделя ще я отворя и ще ви пиша какви са резулатите Ако не стане с тоя силикон съм си приготвил епоксидна с смола и фибростълко

  3. #93
    Автор
    Регистриран
    27.02.2013
    Мнения
    118
    Пчеларски район
    стара загора
    Има силикон , който се ползва за матрици , виждал съм такъв в една фирма , която доставя материали за рекламни дейности. Това беше в Пловдив на "Рогошко шосе " но в момента не се сещам за името.Ще потърся из бележниците и ще дам линк
    www.rabotilnicata.hit.bg мебели и обзавеждане по индивидуален проект

  4. #94
    Автор
    Регистриран
    27.02.2013
    Мнения
    118
    Пчеларски район
    стара загора
    www.rabotilnicata.hit.bg мебели и обзавеждане по индивидуален проект

  5. #95
    Почетен Автор
    Регистриран
    11.02.2011
    Мнения
    627
    Цитат Първоначално публикувано от cvetkovski84
    Здравейте колеги.
    Започнах да правя пресата от силикон .
    Взех акрилен и мисля че основната грешка е ,че при всяко намазване на восъчната основа трабва да се чака поне 24 часа . Аз избързах и сега все още ми е мек силикона прочетох инструкцията и пише че втвърдява 1мм/ден ся като смята ми трябват поне 7 дни . В събота или неделя ще я отворя и ще ви пиша какви са резулатите Ако не стане с тоя силикон съм си приготвил епоксидна с смола и фибростълко
    Правилно си решил да го изчакаш. Аз като си я правих пресата не го изчаках и стана мазало

  6. #96
    Наблюдател
    Регистриран
    28.03.2013
    Мнения
    28
    Потщи стана Ама не ми харесва ,че тоя силикон е още мек въпреки времето от една седмица за втвърдяване . Следващият път ще е с епоксидна смолма и фибростъколо милсля ,че ще имам успех.

    [/img]

  7. #97
    Почетен Автор
    Регистриран
    11.02.2011
    Мнения
    627
    Явно акрилния силикон не е подходящ. При мен се получи същото и си мислех, че защото не е изсъхнал. Може би влиза в реакция с восъка. Мисля си за силикон за аквариум, уж е безвреден.

  8. #98

  9. #99
    Наблюдател
    Регистриран
    01.10.2012
    Мнения
    38
    здр колеги кои уснови са най хубави за пчелите ,мислиа да взема от гръцките ниакой ако гие ползвал да каже добре лиги приемат пчелите?

  10. #100
    Заслужил Автор
    Регистриран
    31.01.2012
    Мнения
    481
    Пчеларски район
    Южен централен
    sadsmile;

 

 
Страница 10 от 41 ПърваПърва ... 8910111220 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •