Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 19 от 41 ПърваПърва ... 9171819202129 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 181 до 190 от общо 408
  1. #181
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    В тези основи има много избелители, много боя, много парфюми, много химия от цялата Менделеева таблица и малко восък. Преди време ги изследвах, заедно с много други основи, и точно тези бяха с едни от най-лошите параметри по БДС. Някъде из форума съм публикувал резултатите от изследванията.
    Май вече правят и от нормален восък. Наскоро гледах едни техни и на външен вид нямаха нищо общо с онези парафинените.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  2. #182
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от jordanov Виж публикацията
    Питай си пчелите. Те знаят най-добре.
    Питах ги, вече няколко дена стоят и не ги поглеждат. За толкова време да се изградили 2 пити поне.

  3. #183
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Значи вече се разбирате. Все пак, при тез цени, и ако ми харесват визуално /ВО/, напролет пак бих пробвал. Като тръгне градежа, 3-4 кошера ги зареждам Само с такива основи. Преди поставяне - малко на припек и поръсване с пудра захар. Още по-добре пулверизация със сироп, може и с липов чаец. И тогава вече ще видим кон боб яде ли.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  4. #184
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен

  5. #185
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Колеги,какво е положението с восъчните основи при вас? В Айтос не дават без восък,казват,че ги купували по 1,40 от Горна Оряховица.В Бургас допреди два месеца даваха без восък на 1,40лв.скоро не съм обикалял да видя.Коментара на продавача от Айтос беше,че положението се влошава,вместо обратното.

  6. #186
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от Pavel_Bs Виж публикацията
    Колеги,какво е положението с восъчните основи при вас? В Айтос не дават без восък,казват,че ги купували по 1,40 от Горна Оряховица.В Бургас допреди два месеца даваха без восък на 1,40лв.скоро не съм обикалял да видя.Коментара на продавача от Айтос беше,че положението се влошава,вместо обратното.
    Цената регулира всичко колега
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  7. #187
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    А някой пробвал ли е да развива пчеларство само с цел производство на восък, а не на мед или пращец?

    При тези новите цени на восъка може би вече си струва. По принцип едно семейство може да изгради около 20 пити в рамките на един сезон, но това е само ако искаме да получаваме и мед от него. Ами ако го изнудим само да гради нови пити? Опитите, които съм правил с налитане на стари пчели в нов кошер, са показвали, че един празен корпус с пити може да бъде изграден за 1-2 седмици. Какво ще стане, ако този номер го направя например 4-5 пъти в сезона? Няма ли да получа 40 или 50 изградени пити или това е около 8-10 килограма восък от семейство?

    Пробвал ли е някой такъв номер?

  8. #188
    Потребител
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    75
    Пчеларски район
    Добрич
    Имам колега, който от години се хвали, че получава по 3кг восък на семейство, без това да повлияе негативно на медосбора. Предполагам, че още килограм също не би навредило. Ако добива е само от восък, би трябвало да е двоен.

  9. #189
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    А някой пробвал ли е да развива пчеларство само с цел производство на восък, а не на мед или пращец?

    При тези новите цени на восъка може би вече си струва. По принцип едно семейство може да изгради около 20 пити в рамките на един сезон, но това е само ако искаме да получаваме и мед от него. Ами ако го изнудим само да гради нови пити? Опитите, които съм правил с налитане на стари пчели в нов кошер, са показвали, че един празен корпус с пити може да бъде изграден за 1-2 седмици. Какво ще стане, ако този номер го направя например 4-5 пъти в сезона? Няма ли да получа 40 или 50 изградени пити или това е около 8-10 килограма восък от семейство?

    Пробвал ли е някой такъв номер?
    Аз пчеларствам с главна цел восък...мисля, че съм го казвал поне 100 пъти
    Заслужава си ако имаш пазар за восък и ако успееш да вадиш бял(|), жълт(||) и кафяв восък(|||).
    Разликата в цената е огромна и всеки един си има пазар.
    По тези сметки, ако 1кг восък = 8кг мед, то следното е вярно:
    10кг восък (|) х 24лв = 240лв
    10кг восък (||) х 12лв = 120лв
    10кг восък (|||) х 8лв = 80лв
    80кг мед х 5лв = 400лв
    Ето защо има глад за восък.
    Трябва да се мисли поне 3 дни напред нали и цената на восъка няма как да остане толкова ниска.
    Все повече производители на основи ще реват за био восък и всичко е въпрос на време.
    Все повече чист бял восък се търси и го няма на пазара.
    Трето качество ще се ползва само за свещи и там вече е ясно, че може да се ползват химикали, защото така или иначе се добавят други за подобряване на качествата.
    Пчелите отделят восък от 10 дневна възраст, но после жлезите атрофират или по-скоро стават дормантни.
    Семействата трябва да са много силни и за лекарства можеш да забравиш, ако искаш да продаваш восък първо качество.
    Редовно трябва да им се дават задачи, като винаги трябва имаш рамки и корпуси чакащи.
    За да можеш да извадиш добро количество восък, то трябва много силна и постоянна паша.
    От една акация восък не става и предполагам не е подходяща стратегия за планинските райони.
    Ако искаш да вадиш възможно най-чистия восък, ще трябва постоянно да се режат пити още преди да са започнали да ги използват.
    Първо качество се ползва в медицината и козметиката, а от там искат да няма химикали(общо казано).
    Ако ти открият пестицид във восъка си вътре с много пари и ти връшат цялата партида.
    Лишаваш се от големи количества мед и ако цената на меда продължи да се качва няма да има смисъл.
    Пчелите отслабват много при градежа на пити и живота им се скъсява значително.
    Това води и до по-малки добиви на мед.

    П.С. Забравих да кажа, че аз прашец не събирам.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  10. #190
    Наблюдател
    Регистриран
    09.05.2014
    Мнения
    46
    Пчеларски район
    с.Красава общ.Брезник
    То май малко не е за тая тема но ако се ориентирате към производство на восък ви трябва и подходяща система кошери ... основния проблем при восъка е, че почти всичко което извадим под формата на отпечатки, далаци, надграждания и прочие после го връщаме в кошера като основи и на практика почти нищо не остава с цел "търговия" .... трябва кошерите да са изцяло със строителни рамки (африканските) или въобще без рамки (тръвни) .... златната среда е някъде при кошерите на Варе .... там и восък и мед се вади а восък не се връща ... е меда се вади с преса и съдържанието на прашец в него е голямо което може да не се хареса на прекупвачите, но пък пчелите в другите кошери ще му се зарадват за зимно подхранване.

 

 
Страница 19 от 41 ПърваПърва ... 9171819202129 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 5 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 5 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •