Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 12 от 41 ПърваПърва ... 2101112131422 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 111 до 120 от общо 408
  1. #111
    Наблюдател
    Регистриран
    17.07.2013
    Мнения
    11
    Не знам, кои сте обаче сте много умни и знаете за какво става въпрос. Браво на вас момчета шапка ви свалям. Преди всичко благодаря ви за обмислените и много точните отговори. Искам някои ден просто така да се запознаем и да си имаме лични контакти. След отговорите ви дерзах, дерзах мислех ... и стигнах до извода до някои уред да измери точната температура. Гледах мислех и това е то в началото на клипа ама го гледаъте докрай хем може да си помогнем взаимно:
    http://www.vbox7.com/play:1214962687
    И сега въпросът ми към Вас уважаеми колеги е: Такъв съд от къде мога да си купя и това ли е верният отговор на въпроса ми как мислите? или ще ми предложите по добри варианти благодаря ви за отговорите

  2. #112
    Потребител
    Регистриран
    01.03.2012
    Мнения
    90
    Аааа американски молец това е вече нещо ново. wink;

  3. #113
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    867
    Споделете, какво мислите за срока на годност на восъчните основи. На някои кашони с основи съм срещал надпис: Срок на годност - 5 години. От друга страна, в някоя от пчеларските книги съм чел, че не е желателно да се монтират в рамки току що отляти восъчни основи. Препоръчват, те да са престояли поне 1 месец след производството, преди да бъдат монтирани.

  4. #114
    Наблюдател
    Регистриран
    17.07.2013
    Мнения
    11
    Цитат Първоначално публикувано от pchelar26
    Не знам, кои сте обаче сте много умни и знаете за какво става въпрос. Браво на вас момчета шапка ви свалям. Преди всичко благодаря ви за обмислените и много точните отговори. Искам някои ден просто така да се запознаем и да си имаме лични контакти. След отговорите ви дерзах, дерзах мислех ... и стигнах до извода до някои уред да измери точната температура. Гледах мислех и това е то в началото на клипа ама го гледаъте докрай хем може да си помогнем взаимно:
    http://www.vbox7.com/play:1214962687
    И сега въпросът ми към Вас уважаеми колеги е: Такъв съд от къде мога да си купя и това ли е верният отговор на въпроса ми как мислите? или ще ми предложите по добри варианти благодаря ви за отговорите
    Нещо откача браузера ми, за което се извинявам наистина[/img]

  5. #115
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от valaz
    .....
    Колкото до низките температури, вероятно спорите на АГ ще оцелеят. Чувал съм, че в температура на течен азот съхраняват сперматозоиди от ценни породи животни за разплод.
    Май ще трябва да се пробва комбинирана обработка - в среда от течен азот третиране едновременно с UV и твърди гама лъчи.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  6. #116
    Наблюдател
    Регистриран
    17.07.2013
    Мнения
    11
    Цитат Първоначално публикувано от valaz
    Споделете, какво мислите за срока на годност на восъчните основи. На някои кашони с основи съм срещал надпис: Срок на годност - 5 години. От друга страна, в някоя от пчеларските книги съм чел, че не е желателно да се монтират в рамки току що отляти восъчни основи. Препоръчват, те да са престояли поне 1 месец след производството, преди да бъдат монтирани.
    Здравей колега,
    срок на годност 5 години. Всичко е относително и много относително става, защото много величини играят роля за правилното съхранение на восъчните основи. Заради това ги използвай същата година най- добре ще е, че да нямащ ядове после приятелю. Пример ще ти посоча един колега ги е държал в маза за следващата година да си ги е пазил уж ама уци. Казва ми- разнесъл се е гадна миризма в цялата маза и така продължава историята... И ги е разменил после, за причини не ме питаи. Ако знаея, обаче точните методи на съхранение сигурно няма да имасх проблеми, пък за единия месец нямам представа кое е правилно и най- точно и не мога да изразя мнение, защото нямам личен опит с грешка в това.

  7. #117
    Автор
    Регистриран
    22.05.2011
    Мнения
    139
    Всичко е въпрос на правилно съхранение.Тази година отидох при мой приятел на пчелина му за да му помогна при поставяне на нови рамки с основи за градеж.Почудих се на основите,които бяха останали от баща му от далечната 1964 година/поне така пишеше на хартиените пакети/Взех си и за мен 20 основи.Пчелите ги изградиха за 2 дни перфектно/през магазините/Восъкът беше леко потъмнял но си беше истински.Поне на времето имаше БДС и мисля,че се спазваше.Аз не виждам какво пречи на восъка да стои дълго време при добри условия на съхранение.

  8. #118
    Наблюдател
    Регистриран
    17.07.2013
    Мнения
    11
    Напълно съм съгласен с тебе при добри и правилни условия на съхранения няма проблем даже повече от 5 години е възможно, стига да може да ги осигури. Ама аз си купувам толкова колкото ми трябват, а сега се надявам и да мога да си правя сам восъчни основи и тогава мисля да правя колкото ми е нужно в период за 6 месеца. Аз не знам с точност какви са и кои са точните параметри за правилно съхранение, ако знаете споделете може и да пробваме за тестване даже

  9. #119
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Аз мисля, че няма никакво значение как го съхраняваш. Восъка е дълготраен при всякакви температури - от минус 20 до плюс 40 градуса по Целзий. Имам една единствена заплаха за него, и тя не се казва ВРЕМЕ, а ВОСЪЧЕН МОЛЕЦ.

    Имах такъв случай - пресовани восъчни разпечатки от винтова восъчна преса ги събирах в един хромникелов матуратор, за да не цапат. Отгоре имаше капак и повече от месец не бях поглеждал вътре в него. Вчера отворих, за да сложа още разпечатки и какво да видя - вътре сякаш имаше партиен конгрес на всички восъчни молци от цяло Габрово. Говорим за пресован и намачкан восък. Със сигурност не е оцеляло нищо живо по време на пресоването, но от яйца или спори впоследствие се е родила цяла армия.

    Та стигнах до извода, че при съхранение на восък най-важното нещо, което трябва да се прави, е да се проверява веднъж на 2 седмици, за да може навреме да се вземат някакви мерки в случай че молеца плъзне отнякъде. Другото, което ми хрумва на първо четене е, че восъка трябва да се съхранява в запечатани чували от дебел найлон, щото ако плъзнат в един чувал, да не се разпространяват по всички останали.

  10. #120
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Всъщност веднъж стопен и направен на калъп - восъка е в безопастност от молеца, както и восъчни основи (неизградени)

    Молеца напада нестопен восък независимо дали е пресован, херметически затворен или не. Единствения шанс разпечатки, промит восък, пити, пресован е ако е на течение. Не случайно рамките се съхраняват на "комин".


    При съхранение на сухо и тъмно място (да няма влага) - претопен восък и восъчни основи може да си стои с години...
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

 

 
Страница 12 от 41 ПърваПърва ... 2101112131422 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 4 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 4 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •