Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 11 от 41 ПърваПърва ... 91011121321 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 101 до 110 от общо 408
  1. #101
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от gaikata1982
    здр колеги кои уснови са най хубави за пчелите ,мислиа да взема от гръцките ниакой ако гие ползвал да каже добре лиги приемат пчелите?
    Като им дойде на зор, приемат ги всичките. Аз съм пробвал основите на всички български производители, както и гръцките - ами пчелите си ги градят без проблеми. Състезание не съм правил, но по всичко изглежда, че причината една основа да я градят бързо или бавно зависи не от основата, а от това дали пчелите са на зор или не.

    Имал съм случаи рамка с основа да стои непокътната 2 седмици и после да я изградят буквално за 2-3 дена. Та затова си мисля, че пчелите градят или не в зависимост от това дали са на зор или не. Когато има паша и килийките започнат да привършват, изграждането на нови пити става за нула време. В същото време имам слаби семейства, които тотално игнорират поставените от мене пити за изграждане.

    Та затова си мисля, че скоростта на изграждане не зависи от восъчната основа (при мене са едни и същи), а от съвсем други фактори.

  2. #102
    Съжалявам за спама,но ако някой не е разбрал въпроса на gaikata1982 ето:
    "Здравейте колеги ,кои основи са най-хубави за пчелите.Мисля да взема от гръцките,някой ако ги е ползвал, да каже добре ли ги приемат пчелите? "

    Вече можете да давате отговори.

  3. #103
    Наблюдател
    Регистриран
    24.04.2013
    Мнения
    7
    Да,гръцките са добри.Аз ползвам само такива и до сега няма проблеми с приемането.
    Всичко,което го можеш ти,го мога и аз,само че по-добре!

  4. #104
    Автор
    Регистриран
    08.01.2011
    Мнения
    111
    Пчеларски район
    община Белоградчик
    Сложих пробно на 5кошера от гръцките , 3бр. бяха проядени по теловете , а другите 2бр. ,лошо изградени.
    Основите са ярко жълти ,се едно са боядисани и миришат силно. Купих ги от магазина в ж-к Младост 1.

  5. #105
    Потребител
    Регистриран
    09.03.2011
    Мнения
    69
    И аз купих миналата година един кашон от гръцките основи наистина са доста жълти и меришат доста,градят ги но по бавно сега взех тежки на ловеч и пробвах на едно семеиство като сложих една гръцка и една ловешка гръцката я прогризаха на теловета за една нощ а ловешката беше изградена наполовината.Другия недостатък на гръцките е ако ги лепите с траф много бързо тела ги прерязва колкото и малко да задържам.

  6. #106
    Наблюдател
    Регистриран
    17.07.2013
    Мнения
    11

    Стеризация на восък за създаване на возъчни основи

    Здравейте колеги,
    твърдо съм решен да намеря начин за стерилизиране на восъка, от които се добиват основите да е евтин и в домашни условия и ако може с домашни прибори - мислих и стигнах до извода. Да ги сложа в казан - такъв в какъвто се варят компоти и ги затопля естествено с дърва, че тока скъп. Въпросът ми е дали температурата ще стигне 135 градуса и колко време ще трябва да кипи получаващият се разтвор, за да е напълно стерилизиран от болести? Целта ми независимост и ефикастност в разходите.

  7. #107
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Няма да се получи. Ако не знаеш - водата кипи при 100 градуса по Целзий. Вода с температура 101 градуса НЯМА !!! Тя отдавна вече се е изпарила в атмосферата.

    Няма проблем восъка да се загрее до произволна температура, но ти е необходим съд с водна риза, която да е напълнена с пропиленгликол. Тогава ще можеш да нагряваш до 180 градуса без нещо да се изпари (восък или пропиленгликол).

    Възниква обаче друг проблем - при такива температури восъка наистина ще се дезинфекцира, но в същото време и ще деградира. И след охлаждането в казана ще има всичко друго, но не и восък. За съжаление восъка започва да деградира при по-ниски температури отколкото умирането на американския молец. Правилно си цитирал 135 градуса, но ако държиш восъка на тази температура дълго време (а ти ще го държиш), след дезинфекцията той ще се превърне в една тъмнокафява до черна каша.

    Спасението са ДВА КАЗАНА - с първия загряваш и в момента на достигане на температурата (130-135 градуса), моментално изливаш восъка във втория казан, за да се охлади колкото се може по-бързо до 80 градуса.

  8. #108
    Автор
    Регистриран
    28.02.2011
    Мнения
    117

    Re: Стеризация на восък за създаване на возъчни основи

    Цитат Първоначално публикувано от pchelar26
    Здравейте колеги,
    твърдо съм решен да намеря начин за стерилизиране на восъка, от които се добиват основите да е евтин и в домашни условия и ако може с домашни прибори - мислих и стигнах до извода. Да ги сложа в казан - такъв в какъвто се варят компоти и ги затопля естествено с дърва, че тока скъп. Въпросът ми е дали температурата ще стигне 135 градуса и колко време ще трябва да кипи получаващият се разтвор, за да е напълно стерилизиран от болести? Целта ми независимост и ефикастност в разходите.
    Първо:
    135 градуса С означава, че ако в казана има вода, тя ще е завряла при 100 градуса и ще кипи и пръска, ще стана мацано дупе с тикви. Чак като се изпари водата ще можеш да повишиш температурата до 135 гр. Или трябва да загряваш без вода.
    Второ:
    Ако държиш восъка да е върху водна възглавница, използвай съд под налягане - казан от бойлер, автоклав или нещо друго, но това е опасно и трябва да спазваш всички изисквания на Наредба 21 и на Технически надзор, касаещи производство, пускане в експлоатация и експлоатация на съдове, работещи под налягане. Това не е шега работа и при неспазване на изискванията, може да чуем за теб в някои новини.
    Трето:
    Ако ще го правиш на "Водна баня", можеш да използваш разтвор на етиленгликол, или обикновен антифриз. Но етиленгликолът е отровен. Вероятно затова Матеев препоръчва пропиленгликол. Има антифризи, в които се използва пропиленгликол, не зная у нас продават ли се.
    Четвърто:
    Ако нагряваш "на сухо", трябва да следиш температурата да не достигне до пламната температура, която е къде 300 гр. Тогава освен че ще повредиш восъка може да се запалиш.
    Пето:
    Това са някои лични разсъждения, които не са потвърдени от личен опит, тъй като не си правя сам основите. Просто искам да споделя идеите си.

  9. #109
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    А тая гад американския молец как му понасят ниските температури? Аз лично на една пита восък бих и лиснал два-три черпака течен азот и после бих затворил капака на съда. Доста ще му е трудно да оцелее на тоя космически студ в азотна среда!
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  10. #110
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    867
    От книгата на Венер съм чел, че той топи восъка на маслена баня в съд с двойни стени. Така може да достигне желаната температура безпроблемно. Ако човек топи собствен восък за собствени нужди и е сигурен, че няма гнилец, може да топи восъка на водна баня при 100 градуса. Така ще запази в по-голяма степен качеството му.
    Колкото до низките температури, вероятно спорите на АГ ще оцелеят. Чувал съм, че в температура на течен азот съхраняват сперматозоиди от ценни породи животни за разплод.

 

 
Страница 11 от 41 ПърваПърва ... 91011121321 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 5 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 5 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •