Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 19 ПърваПърва ... 3456715 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 41 до 50 от общо 188
  1. #41
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    idiopathic brood disease syndrome
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  2. #42
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.02.2012
    Мнения
    393
    Доколкото разбирам от описанието на IBDS, това трябва да е нова и недостатъчно проучена болест по ларвите на различна възраст, наподобяваща в някаква степен американски или европейски гнилец, а личинките трябва да изглеждат като втечнени на дъното на килийките. Слава на боговете, досега не съм виждал такова нещо.
    "It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it."
    Sam Levenson

  3. #43
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    IBDS включва в себе си ( много от симптомите се припокриват) "parasitic mite syndrome", болест наблюдавана най-рано преди 20-ина години.

    Съвсем не се ограничава само до пилото, казват че рано или късно болестта в семейството стига и до майката. Друг е въпроса имунитета й как ще реагира.
    Линии които за пръв път се сблъскват с тази болест губят майките си между 50 и 90% от случаите в период от 6 месеца. Майката може да се самосменя и всеки месец докато не се "улучи" такава дето ще оцелее или докато семейството не загине. Възможно е болестта да окаже видим ефект поотделно като само на майката ( пило изглеждащо напълно здраво, но необяснима загуба на майката) така и само на пилото ( проблем с пилото, но на майката нищо и няма)

    Предполага се че болестта се причинява от комбинация от вируси (включително тези на мехурчестия гнилец и паралича) и бактерии, поради което всяко отделно семейство реагира на болестта по свой си различен начин.

    Симптомите на болестта по пилото са доста разнообразни: пожълтяване,покафеняване, посивяване,полилавяване или позеленяване на пилото. Смъртта може да настъпи както в ранен стадий (личинка) така и малко преди излюпване ( изхвърлено пред прелката пило) както и да засегне продължителността на живот на възрастните пчели.
    Симптомите може да се изразяват както единствено в леко прошареното пило така до състояние наподобяващо клинично американски или европейски гнилец ( при взети проби с ДНК тест се потвъждава неналичие на нито едно от двете, въпреки че под микроскоп бактериите лесно могат да бъдат объркани с тези на американския)

    Друг симптом е (безпричинно) "буксуване" на семейството. Може да се изразява както в нежелание да се развива нормално, така и липса на активност по време на главна паша.


    Общо взето американците са събрали всичките възможни (и необясними) проблеми които могат да бъдат изброени и са ги обобщили под наименованието на една единствена болест.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  4. #44
    Наблюдател
    Регистриран
    08.01.2011
    Мнения
    31
    Благодаря за съветите,слава Богу ми приеха и вторта майка и сега се надявам да намерия и пило.Май всички проблеми идват от Америка.

  5. #45
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Не идват от там. Специално нашите. Американците поне ги изучават, търсят причините, а тука само ги разпостраняват, като прикриват причините.

  6. #46
    Наблюдател
    Регистриран
    21.02.2011
    Мнения
    48
    Цитат Първоначално публикувано от slavi_ny
    Благодаря за съветите,слава Богу ми приеха и вторта майка и сега се надявам да намерия и пило.Май всички проблеми идват от Америка.
    Всичко лошо идва от запад,даже и лошото време

  7. #47
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    И на мен ми изчезна едната майка.
    На 1ви Април сложих пита с мед и имаш майка и малко запечатано пило, вчера ги отворих да и сложа пита за градеж и гледам няма пило, не можах да видя и майка и са останали една пита пчели.
    При хубаво време ще ги прехвърля при другото семейство, там поне има пило.

  8. #48
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.03.2011
    Мнения
    505
    времето не ги е сбъркало толко, колкото твоето ежедневно ровичкане wink;
    Цитат Първоначално публикувано от Charles Bukowski
    У някои хора няма и грам лудост. Представете си какво противно съществуване водят!

  9. #49
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.03.2011
    Мнения
    505
    еееее, Ники, мислех, че носиш на майтап, а ти си истръка сичко....немаше нужда, сички сме правили грешки в началото.....и не е срамно да се пита!!!!
    Аз не питам тук, щото имам добър приятел с 30 годишна практика, който не ме е подвел ....ма тва и не значи, че не му звъня поне 1 път месечно за консултация wink;
    Цитат Първоначално публикувано от Charles Bukowski
    У някои хора няма и грам лудост. Представете си какво противно съществуване водят!

  10. #50
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Не съм се разсърдил ама стана ненужен спам в темата за това изтрих постовете.
    Иначе си знам, че правя грешки и пиша глупости но това е то желание.
    А тоя кошер при едно отваряне си ми го върна, само на топките не ме ужилиха, за това сега съм оборудван добре
    Ще ги оставя 20 дни на мира да си поемат въздух.

 

 
Страница 5 от 19 ПърваПърва ... 3456715 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •