Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 9 от 19 ПърваПърва ... 7891011 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 81 до 90 от общо 188
  1. #81
    Наблюдател
    Регистриран
    05.07.2013
    Мнения
    37
    Нищо не разбрах, не е бил в роево пък се роило.....
    Интересува ме каво е правено / делене и какво е било състоянието/ от пролетта на изимувалото сем. до проблемната отводка.

  2. #82
    Заслужил Автор
    Регистриран
    25.06.2013
    Мнения
    349
    Пчеларски район
    Брезник
    Рои се на 8 юНи ,отводката на 2 юЛи.
    1.Основното семеиство е ок и мед даде доволно,изпуснах го да се рой защото ме нямаше.
    2.рояка е ок с подхранване е на 10 пити сега ( ДБ 12ки )
    3. проблема е с отводката,описал съм я подробно в пост 71,не прие купената майка,изведе си ,тя снасяше като луда 2 седмици и хоп няма яица и нови маточници,онзи ден на 30.08 всички маточници бяха проядени,майка не можах да видя,за яица ясно че няма-майка току щто се излюпила.

    Това е.

  3. #83
    Наблюдател
    Регистриран
    18.12.2011
    Мнения
    14
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Idiopathic brood disease syndrome (IBDS).
    Заразно.
    Не е известно лечение.

    (айде сега обвинявайте ме пак че навсякъде само болести виждам)

    Не съм запознат с този синдром, намерих търтеи и му пуснах (10-тина) ще видим какво ще стане, ако пак убие майката ще се окаже, че си прав.

  4. #84
    Наблюдател
    Регистриран
    05.07.2013
    Мнения
    37
    Предполагам че проблема за не приемане на нова М и залагане на маточници е правенето на отводки от роеви пчели.
    При роевите семейства от 40% до 60% пчелите имат развити яйчници, и деленето на отводки понякога е рисково. Получава се някакъв постоянен стремеж за нова майка, и пак са недоволни от следващата и така докато станат търтовка. Може би това е от нарушения баланс пчели-майка който при нормалните сем. съществува. Имал съм подобно сем / роево/ разделено по Таранов, но съм делил и рояк който на следващата година бе на 6 рамки и влезе в роево, разделих го на 4 и се развиха добре. Тезата за роевите пчели и отводките съм я срещал и на друго място. Може би трябва първо да се придаде нова М към две рамки от друго сем. и след приемането когато има свита и личинки да се съединят като погладуват малко през това време ???

  5. #85
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Има и една друга вероятност. Синдрома на любопитния пчелар. Много опасно заболяване, почти не лечимо. Това всекидневно ровичкане из семействата, често води до сериозни проблеми. Я вземете си представете, че всеки ден се прибирате в къщи и някой е обърнал всички с главата на долу. Подреждате и на другия ден пак. Е по някое време ви писва и някой го отнася. Обикновено не е виновника, а носителя на гена.

  6. #86
    Заслужил Автор
    Регистриран
    25.06.2013
    Мнения
    349
    Пчеларски район
    Брезник
    Цитат Първоначално публикувано от Димитър Бонев Виж публикацията
    Има и една друга вероятност. Синдрома на любопитния пчелар. Много опасно заболяване, почти не лечимо.
    Като в пубертета като ти върже с гадже и ровиш всяка вечер.
    Вчера погледнах и нямаше никакви яица и ларви,но видях майката-хубава ,но едра ,много едра за новоизлюпена,вероятно е спряла по рано да снася,пчели и мед има достатъчно и работеха спокоино,сипах им сироп и ги оставих да си работят на спокоиствие.

  7. #87
    Наблюдател
    Регистриран
    03.05.2013
    Мнения
    35
    Здравейте днес с нежелание да повярвам установих че едно от семействата е осиротяло. Първоначално като вдигнах капака пчелите буквално започнаха да извират и да излизат над рамките видимо разтревожени, не открих и пило, майката е от 2012 и кошера беше един от добрите по сила беше зазимен на 10 от 12 р дб. Глад и акара ги изключвам като варианти за осиротяването. И понеже не искам да губя семейство искам да потърся майка, ако някой има излишни запасни и продава ще се радвам да се споразумеем.

  8. #88
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Цитат Първоначално публикувано от armancho1 Виж публикацията
    Здравейте днес с нежелание да повярвам установих че едно от семействата е осиротяло. Първоначално като вдигнах капака пчелите буквално започнаха да извират и да излизат над рамките видимо разтревожени,
    Сигурен ли си че семейството вече не е нападнато, че това "извиране" е много притеснително???

  9. #89
    Заслужил Автор
    Регистриран
    31.01.2012
    Мнения
    481
    Пчеларски район
    Южен централен
    Това "извиране" и мен повече ме навява на кражба. Осиротелите пчели се държат по различен начин.

  10. #90
    Наблюдател
    Регистриран
    05.10.2010
    Мнения
    25
    Липсата на паша и хубавото време в момента са предпоставка за кражби.Може сам да прецениш като наблюдаваш кошера-ако активноста на пчелите е по-висока от другите кошери през целия ден е кражба.При това положение майка не ти е нужна.

 

 
Страница 9 от 19 ПърваПърва ... 7891011 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •