Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 35
  1. #11
    Потребител
    Регистриран
    04.01.2011
    Мнения
    58
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Опитах се да вадя восъка от чернилката и шлюпините, която остават (не знам как ги наричате). Двама човека напалиха огън и цял един ден се въртяха около един ръждив казан, с който жена ми вари компоти. Всичката чернилка мина през него, като старателно беше разбърквана, смачквана, изцеждана и всякакви други простотии, които тогава ни хрумнаха. Накрая на деня претеглихме получения восък и се оказа, че като пари е три пъти по-малко от надника, който заплатих на тези двама човека. Оттогава насам си знам - всички чернилки и мръсотии се слагат в чували и периодично с камион се изхвърлят на сметището. Чиста работа и най-важното - излиза ми по-евтино. Ако и вие си направите сметка на собствения си труд, който влагате, може би и при вас ще се получи нещо подобно.
    Според мен не е добра идея да се изхвърлят на сметището.Създават се предпоставки за разнасяне на зарази. По добре да се изгарят , или закопават. Аз лично ги ползвам за подпалка на камината .

  2. #12
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    За троптината при всеки е различно - аз понякога я ползвам за подпалки но в повечето случай идват и ми я купуват на по 1 лв./кг
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  3. #13
    Наблюдател
    Регистриран
    02.10.2010
    Мнения
    46
    А не е ли по добре троптината от парната восъкотопилка направо в пресата.Аз така процедирам. А от пресата в огнището под парната восъкотопилка.С две думи безотпадна технология.

  4. #14
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Цитат Първоначално публикувано от milko_enev Виж публикацията
    А не е ли по добре троптината от парната восъкотопилка направо в пресата.Аз така процедирам. А от пресата в огнището под парната восъкотопилка.С две думи безотпадна технология.
    ами моята е на ток но инъче процедурата е - промиване 2 пъти - парна восъкотопка - преса - парна восъкотопка - преса и каквото остане - като правя компоти или на казана или го продавам
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  5. #15
    Автор
    Регистриран
    30.10.2012
    Мнения
    156
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Опитах се да вадя восъка от чернилката и шлюпините, която остават (не знам как ги наричате). Оттогава насам си знам - всички чернилки и мръсотии се слагат в чували и периодично с камион се изхвърлят на сметището. .
    Чернилката и шлюпините (това не го бях чувал) се наричат троптина и не се изхвърлят а се продават ,ето ти търговец- http://pchelari.com/obiavi/izkupuvam...na-i-troptina/

  6. #16
    Автор
    Регистриран
    30.10.2012
    Мнения
    156
    Цитат Първоначално публикувано от borislav aleksandrov Виж публикацията
    За троптината при всеки е различно - аз понякога я ползвам за подпалки г
    Цитат Първоначално публикувано от milko_enev Виж публикацията
    . А от пресата в огнището под парната восъкотопилка.С две думи безотпадна технология.
    Ако е минала през силна восъкопреса и пчеларя(или работника) е опитен за да може да се пресова оптимално троптината ,в нея почти няма восък и не гори.Правил съм опит с моята троптина да гори ,ама не става ,само пуши и се овъглява .Обаче и намерих друго предназначение-закопавам я до стъблата на младите дръвчета да служи за тор.

  7. #17
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Цитат Първоначално публикувано от alex74 Виж публикацията
    Ако е минала през силна восъкопреса и пчеларя(или работника) е опитен за да може да се пресова оптимално троптината ,в нея почти няма восък и не гори.Правил съм опит с моята троптина да гори ,ама не става ,само пуши и се овъглява .Обаче и намерих друго предназначение-закопавам я до стъблата на младите дръвчета да служи за тор.
    Значи смея да твърдя че при мен в торптината восъка който оставя е не повече от 5 до 10 % което при мойте условия е повече от отлично. Например това лято се опитах да подържам огън с последната троптина резултата беше само пушек без горене две седмици по-късно мина един да търси восък и троптина и я купи на 1 лв./кг
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  8. #18
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Каква преса ползвате?

  9. #19
    Автор
    Регистриран
    30.10.2012
    Мнения
    156
    Цитат Първоначално публикувано от borislav aleksandrov Виж публикацията
    Значи смея да твърдя че при мен в торптината восъка който оставя е не повече от 5 до 10 % което при мойте условия е повече от отлично. Например това лято се опитах да подържам огън с последната троптина резултата беше само пушек без горене две седмици по-късно мина един да търси восък и троптина и я купи на 1 лв./кг
    Браво,браво, много добре,хванал си чалъма както някой казват.

  10. #20
    Автор
    Регистриран
    30.10.2012
    Мнения
    156
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Каква преса ползвате?
    Моята е от българските дето бяха на ток -подобрил съм я малко .Разварявам восъчните отпадъци в казан на огън и като са готови ги сипвам по малко във плат в пресата и пресовам ,отдолу е подложен друг казан където изтича чистия восък и водата ,подробностите са дълги за обяснение .Сега съм си направил друга по-голяма ,но има още за довършване по нея .
    Сетих се,че имам снимки:Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	DSC02656.jpg
Прегледи:      694
Размер:	173.9 KB
ID:	327Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	DSC02658.jpg
Прегледи:      682
Размер:	142.9 KB
ID:	328

 

 
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •